Financovanie štúdia v Anglicku

Financovanie

Pre študentov z EÚ je štúdium v Dánsku BEZPLATNÉ  (Pre študentov mimo EÚ stojí cca. 9.000€ na rok!) Študent si hradí náklady na ubytovanie, stravu, dopravu a študijné materiály.

Medzinárodní študenti majú rovnaké práva a povinnosti ako Dáni, čo zahŕňa napr. rôzne podpory a príspevky, či prístup k sociálnemu zabezpečeniu a získať teda môžeš aj štipendium v Dánsku v celkovej výške cca 750 €., či podporu na bývanie (Boligstøtte) resp. podporu v nezamestnanosti pre absolventov.

Životné náklady v Dánsku

Odhadované životné náklady sú v závislosti  od mesta samozrejme individuálne. Náklady sa dajú reálne zmestiť do cca. 450-750 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta v akom bývaš. Študenti na severe Dánska môžu zaplatiť za ubytovanie napríklad 250€, ale za rovnaké ubytovanie priamo v Kodani zaplatíš aj 450€.

Brigáda v Dánsku

Študenti majú možnosť pracovať, či už počas týždňa alebo cez víkendy. Dánsky jazyk bude pre teba výhodou a preto sa určite treba prihlásiť do jazykovej školy na kurzy dánštiny. Kurzy sú bezplatné a študent ich môže navštevovať po dobu 3 rokov.  Jazykový kurz je ukončený štátnou jazykovou skúškou. Príklad jazykovej školy nájdeš tu.

Nezabudni, že študent je schopný sa v Dánsku uživiť sám, aj keď si nájde brigádu len na niekoľko hodín týždenne. Minimálna mzda v Dánsku nie je daná, ale študenti si môžu zarobiť za hodinu práce cca. 90 – 110 DKK (12 až 14 € na hodinu) v závislosti od mesta a práce ktorú vykonávaš. Budúcim študentom odporúčame pricestovať do Dánska pred začiatkom semestra, a tým zvýšiť svoje šance na nájdenie si práce!

Typické študentské práce:

  • práca na hoteli, práca v reštaurácii, bare, etc.
  • výpomoc v šatni, upratovacie práce
  • rozvážanie novín, pomocné práce v kuchyni
  • baby-sitting

Štipendium v Dánsku

Získať môžeš aj štipendium v Dánsku celkovej výške cca. 750 € mesačne. Rozhodnutie EÚ prinútilo dánsku vládu, aby umožnila vyplácanie štipendia zahraničným študentom, ktorí študujú a zároveň pracujú v krajine. To znamená, že ak si občan EÚ, pracuješ viac ako 10 až 12 hodín týždenne (43 hodín mesačne) a splníš určité formálne podmienky, môžeš požiadať o štipendium. Máš nárok požiadať o štipendium, ak: si občanom EÚ, študuješ na univerzite v Dánsku (denné štúdium – nie si študent programu Erasmus), zmluvne pracuješ min. 10 – 12 hodín týždenne (43 hodín mesačne), splníš formálne podmienky

Viac info nájdeš aj na stránkach Agentúry pre vysoké školstvo v Dánsku na stránke SVU.

Povolenie k pobytu a pracovné povolenie

Každý občan má po predložení platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu právo na vstup do Dánskeho kráľovstva. Najneskôr do troch mesiacov po vstupe do krajiny musí každý občan podať žiadosť o povolenie k pobytu. S povolením na pobyt vzniká aj nárok na pracovné povolenie.

Študijné materiály

Niektoré univerzity, či ich konkrétne programy si vyžadujú uhradiť platbu vopred za knihy a študijné materiály na obdobie prvého roka. Tie sa pohybujú v závislosti od univerzity (cca.180 -270 €). Z vlastnej skúsenosti vieme, že materiály je možné zohnať od študentov vyšších ročníkov, zapožičať v knižnici, či naskenovať.

Študentský poplatok – Niektoré univerzity si vyžadujú uhradiť do 14 dní od doručenia potvrdenia o podmienečnom prijatí študenta aj tzv. Študentský poplatok (zápisné), ktorý je zhruba 100€ . Študentský poplatok slúži ako poistka na pokrytie administratívnych nákladov univerzity spojených s prijatím študenta pre prípad, ak by študent na začiatku semestra nenastúpil. Poplatok zahŕňa tiež náklady na študentský preukaz a „Access key“ do školy či rôzne študentské benefity ako sú Team-bulding days, Introduction days, kredit na kopírovacie služby počas štúdia, pomoc s hľadaním ubytovania a iné.

Oficíalne prijatie na štúdium je podmienené zaplatením študentského poplatku na účet univerzity uvedený v zmluve medzi univerzitou a študentom. Scandinavian study nemá na výšku poplatku žiadny dosah.

Kontaktuj nás pre viac info!