Financovanie štúdia v Anglicku

Financovanie

Pre študentov z EÚ je štúdium v Dánsku BEZPLATNÉ  (Pre študentov mimo EÚ stojí cca. 9.000€ na rok!) Slovenský študenti majú rovnaké práva a povinnosti ako Dáni, čo zahŕňa napr. rôzne podpory a príspevky, či prístup k sociálnemu zabezpečeniu. Získať teda môžeš aj štipendium v Dánsku v celkovej výške cca 750 €.

Štipendium v Dánsku

Získať môžeš  štipendium v Dánsku celkovej výške cca. 750 € mesačne. Ak si občan EÚ, pracuješ viac ako 10 až 12 hodín týždenne (43 hodín mesačne) a si študent denného štúdia, môžeš požiadať o štipendium. Viac info nájdeš aj na stránkach Agentúry pre vysoké školstvo v Dánsku na stránke SVU.

Životné náklady v Dánsku

Odhadované životné náklady sú v závislosti od mesta samozrejme individuálne. Náklady sa dajú reálne zmestiť do cca. 450-650 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta v akom bývaš. Študenti na severe Dánska môžu zaplatiť za ubytovanie napríklad 250€, ale za rovnaké ubytovanie priamo v Kodani zaplatíš aj 450€.

Brigáda v Dánsku

Nezabudni, že študent je schopný sa v Dánsku uživiť sám, aj keď si nájde brigádu len na niekoľko hodín týždenne. Minimálna mzda v Dánsku nie je daná, ale študenti si môžu zarobiť za hodinu práce cca. 90 – 110 DKK (12 až 14 € na hodinu) v závislosti od mesta a práce ktorú vykonávaš. Budúcim študentom odporúčame pricestovať do Dánska pred začiatkom semestra, a tým zvýšiť svoje šance na nájdenie si práce!

Typické študentské práce:

  • práca na hoteli, v reštaurácii, bare, v sklade
  • výpomoc v šatni, upratovacie práce
  • rozvážanie novín, pomocné práce v kuchyni
  • baby-sitting

Dánčina ako benefit

Študenti majú možnosť pracovať, či už počas týždňa alebo cez víkendy. Dánsky jazyk bude pre teba výhodou a preto sa určite treba prihlásiť do jazykovej školy na kurzy dánštiny. Kurzy sú bezplatné a študent ich môže navštevovať po dobu 3 rokov. Jazykový kurz je ukončený štátnou jazykovou skúškou. Vśetci vieme už po anglicky, ale dánčina ti otvorí mnohé dvere na pracovnom trhu hneď po ukončení štúdia. Príklad jazykovej školy nájdeš tu.

Študijné materiály

Niektoré univerzity, či ich konkrétne programy si vyžadujú uhradiť platbu vopred za knihy a študijné materiály na obdobie prvého roka. Tie sa pohybujú v závislosti od univerzity (cca.180 -270 €). Z vlastnej skúsenosti vieme, že materiály je možné zohnať od študentov vyšších ročníkov, zapožičať v knižnici, či naskenovať.

Štúdium v Dánsku sme zažili na vlastnej koži! Preto ak Ťa čokoľvek ohľadom možností štúdia v Dánsku zaujme, neváhaj nás kontaktovať a veľmi radi Ti pomôžeme!