Studovat na vysoké škole má spoustu výhod i se Scandinavian study!
Rozdielne studium v Dansku a na Slovensku

Rozdielne štúdium v ​​Dánsku

Študovať na vysokej škole má veľa výhod. Človek ešte nemá väčšie povinnosti, je zodpovedný sám za seba.

Zároveň už si môže užívať dospelosti.Väčšina študentov vníma určite pozitívne, že sa po odsťahovaní od rodičov môže viac a hlavne svojvoľne rozhodovať o mnohých veciach. Koniec otázkam typu, kde si bol, s kým, prečo a čo ste robili?

A keď si pri štúdiu nájde nejakú brigádu, je aj čiastočná finančnú nezávislosť veľa oslobodzujúca. Ako ale anglické slovné spojenie hovorí, nič nie je len, Rainbows and butterflies.

Skúškové obdobie je asi najväčšou nevýhodou v živote vysokoškolákov. Či už vás štúdium naozaj baví a svojím odborom žijete, alebo ste na škole len kvôli rodičom a len samotné slovo škola vám naháňa hrôzu, sú skúšky vždy minimálne stresujúce a často aj nepríjemné.

Bežného českého študenta zvyčajne zláka dánsky školský systém. Je viac neformálny a sústredí sa na znalosti, ktoré sú v praxi využiteľné. Školy nepožadujú, aby sa študenti učili definície či vzorce naspamäť. V čase mojich štúdií na Business Academy Aarhus sa dávali dokonca mínusové body, keď študent naspamäť predniesol definíciu a nebol ju schopný použiť – to sa viac oplatilo mlčať.

Môže to znieť ako rajská hudba, pretože mnoho ľudí si pod tým predstaví, že občas príde do školy a má splnené. Opak je ale pravdou.

Dôležitejšie než to, na čo sa školy v Dánsku nezameriavajú, je to, na čo sa zameriavajú. Dôraz sa kladie na schopnosť porozumieť a interpretovať látku. Uviezť z hlavy praktické príklady, práca s písaným textom, kreativita a inovácia a v neposlednom rade schopnosť dávať témy do súvislostí medzi sebou.

Všetky tieto aspekty vyžadujú prax a postupné učenie. Niektoré školy v Česku majú ale problém toto svojich študentov naučiť.

Nezostáva než dúfať, že sa systém stredoškolského vzdelávania časom v Česku zlepší, do tej doby ale môže byť pre čerstvých absolventov začiatok štúdia v Dánsku dosť náročný. Aj ja som mal zo začiatku s projektmi na Business Academy Aarhus trochu problém – výsledky neboli také, ako by som čakal, aj keď som sa pravidelne pripravoval a denne čítal desiatky strán učebníc.

Ako najväčšiu výhodu som ale bral to, že sa tretina našej triedy skladala z Dánov. Tí tou dobou už mali množstvo projektov za sebou zo stredných a vedeli, čo sa od nás očakáva. Vždy keď sa formovali tímy na pravidelné projekty, snažil som sa zapojiť do skupiny, kde bol aspoň jeden Dán. Behom pár mesiacov som tak zistil ako na to a práca bola o dosť jednoduchšia.

Študovať na vysokej škole v Dánsku je náročné snáď už len vďaka tomu, že výučba prebieha v cudzom jazyku. Je potrebné vynaložiť extra úsilie, ktoré by doma v Česku normálne odpadlo. Ak sa vám to ale podarí, bude váš študentský život a jeho pozitíva ešte pestrejšie, naučíte sa niečo využiteľného a ani samotná skúškové obdobie už nebudú tak útrpné. Koniec koncov program na Business Academy Aarhus som končil s jednotkou (čo je v Dánsku známka 12).

Štěpán