Ako si vybrať správnu univerzitu? - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Ako si vybrať správnu univerzitu?

To ako sa staneš úspešný nevieme, ale s výberom pre teba vhodnej univerzity a odboru ti pomôžeme!

Takže ako si vybrať správnu univerzitu? Nie len firmy, ale aj školy v zahraničí sa museli naučiť ako lákať študentov práve k nim. Každá univerzita má svoje prednosti a výhody. Tie sa stanú možno práve tým dôvodom, prečo sa rozhodneš pre jednu a nie druhú. Snažia sa pretlačiť svoju značku, pripomínajú ju zákazníkom/potenciálnym študentom na každom kroku či už reklamou na sociálnych sieťach, organizovaním Open Days, plagátom na tvojej škole, prednáškou na Veľtrhu.

Na Slovensku tento trend ešte nie je viditeľný. V zahraničí sa univerzity naučili existovať podobne ako veľké firmy či značky. Niektoré majú lepšiu reputáciu vďaka spokojnosti študentov. Niektoré majú storočnú históriu a vybudovali si meno časom a niektoré získali dobré meno možno vďaka tomu, že u nich vyštudovala teraz známa osobnosť a každý chce u nich študovať. V zahraničí nastala pre vzdelávacie prostredie trošku iná atmosféra ako napríklad u nás. Školy chcú, aby si si vybral práve ich a snažia sa získať ťa rôznymi spôsobmi. Niektoré lákajú na super high-tech vybavenie. Na perfektnú študentskú atmosféru a významných učiteľov, medzinárodné prostredie či krásy mesta, kde sa nachádzajú.

Tu je pár hlavných dôvodov ako si vybrať správnu univerzitu. Sú to základné piliere na ktorých si školy budujú svoju „mission“ a využívajú na to, aby prilákali študentov a možno práve teba.

Spolupráca s firmami z externého prostredia

Kopec univerzít objavilo výhodu v spolupráci so spoločnosťami nie len vďaka rôznej podpore a zdrojom, ktoré firma môže poskytnúť. A takisto aj vďaka možnostiam, ktoré jej študenti dostanú po absolvovaní. Vďaka kontaktom s tou správnou firmou si ťa môže spoločnosť odchytiť a ty môžeš získať job v spoločnostiach ako Lóreal, Apple, či Heineken na pozícií junior manager a začať si budovať kariéru vo firme ktorá má meno.

Prakticky orientované štúdium

Povedzme si na rovinu, koho už v dnešnej dobe baví učiť sa naspamäť poučky a učiť sa zo starých knižiek, ktorej princípy už dávno nefungujú v dnešnej stále sa vyvíjajúcej ekonomike. Čo ti fakt dá do života niečo, je študovať reálne problémy reálnych firiem, práca v tíme, naučiť sa byť leaderom, vedieť motivovať svoj team, nezmeškať deadline prezentácie a dostať feedback od svojich spolužiakov, prečo je práve svoja práca super a v čom ju môžeš vylepšiť. Všetko toto sa deje každodenne v praxi v robote a keď sa celý život učíš z knižiek a neskúsiš realitu, môžeš mať problém a stresy dostať sa do iného režimu.

Ľudia a medzinárodnosť

V zahraničí je samozrejme iný pomer ľudí z iných kultúr ako tu doma. Tým, že sú univerzity známejšie, veľa študentov príde buď na výmenný semester, alebo jednoducho študovať práve vďaka tým istým dôvodom ako ty. Môžeš si nájsť kamošku či kamoša z Portugalska, Ameriky, Japonska či Austrálie a na máš postarané o program na ďalšie leto. Môžeš precestovať pomaly celý svet.

Pracovné možnosti, projekty a iné

Počas štúdia kopec univerzít ponúka možnosti, ktoré sú pre nás na Slovensku neznáme. Univerzity chcú, aby si sa aktivizoval, pracoval, podporujú študentov v Start-upoch, pomáhajú im nájsť investorov a podporujú ich v činnostiach, v ktorých sa chcú presadiť. Ostatné zas pravidelne ponúkajú veľtrhy práce, prednášky riaditeľov spoločností, ponúkajú spoluprácu na medzinárodných projektoch, stáže v zahraničí či dokonca kooperácie so spoločnosťami pre ktorých môžeš napísať bakalárku – a samozrejme dostaneš zaplatené.

Mesto a voľný čas

Nejedna univerzita sa snaží zaujať a nalákať študentov na lokalitu a mesto, kde sa nachádza. Veď predsa každé má svoju reputáciu, krásy a výhody. Univerzita nie je predsa len o štúdiu. Keď sa presťahuješ a začneš svoj „uni life“, určite nestráviš celý deň nad knižkami alebo na internáte. Možno budeš chcieť vybehnúť do mesta na nákupy, na pivo s novými spolužiakmi, možno na túru alebo výlet na neďaleký zámok, alebo na zápas Manchester United.

Aj toto sú jedny z dôvodov, prečo univerzity v zahraničí majú inú stratégiu ako tie u nás. Vidia študentov ako potenciál pre seba a pre spoločnosti, chcú ich získať a byť práve tí, ktorý ti pomohli presadiť sa. Veď kto vie, možno práve ty budeš ďalší Steve Jobs. Rozhodnutie ako si vybrať správnu univerzitu ovplyvní tvoj profesionálny život v ďalších rokoch!

Daj nám o sebe vedieť. Budeme ťa spätne kontaktovať už s informáciami, ktoré priamo hľadáš.