Aký je najšťastnejší národ ich vlastnými očami? - scandinavianstudy.sk
Studium v UK

Aký je najšťastnejší národ ich vlastnými očami?

Severania sa zdajú byť chladní a len ťažko si pripustia ,,cudzinca” pod kožu. Nie sú to Španieli, ani Taliani. Sú chladný a pritom tak veľmi ,,v pohode”, až sa to zdá byť čudné.

Sami dokonca organizujú pre cudzincov kurzy s názvom: „Prečo sú Dáni divní?“. Chcú totiž, aby ste pochopili ich mentalitu. Raz sme prišli na takéto sedenie so spolužiakmi. Tam nám pán z miestneho úradu spolu s váženým sociológom vysvetľovali dôvody nepochopiteľných prejavov správania domácich obyvateľov.

Pedagógovia napríklad prídu kľudne do školy v teplákoch (naozaj pravdivý príbeh) alebo sa počas prednášky vyzujú. V práci sa totižto chcú cítiť uvoľnene ako doma. Na druhej strane, keď sa idú večer zabaviť, vyobliekajú sa do ,,business casual”.

Dáni sú potichu vždy a všade. Asi najviac to pocítite v MHD. V autobusoch je naozaj obrovské ticho. Jediní, koho budete počuť rozprávať, sú deti, zahraniční študenti, resp.cudzinci. Prívetivú tvár Dáni ukážu hlavne v piatky večer, kedy to v meste vyzerá ako na Silvestra. Obľubujú hlavne pivo – samozrejme to svoje dánske, presnejšie Carlsberg alebo Tuborg. Už viete, odkiaľ pochádza príslovie, ,Pije ako Dán?“

Dáni patria k najšťastnejším národom na svete, aj keď majú menej slnka a viac zamračenej oblohy, z ktorej často mrholí. Slnko si nahrádzajú u nich veľmi populárnym soláriom a aby podporili tvorbu pigmentu, jedia veľa mrkvy. Toto som si všimol hlavne u dievčat. Tie majú so sebou v škole alebo v práci – v podstate všade – plastové boxy so zásobou mrkvy, ktorú chrúmu skoro stále.