Cestovanie počas štúdia - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Cestovanie počas štúdia

Veľa z nás študentov, ktorí sme sa rozhodli ísť študovať do zahraničia máme niečo spoločné.

Väčšina z nás totiž zdieľa túžbu po dobrodružstve, po cestovaní, a spoznávaní nových miest či kultúr. Aj Dánsko je krajinou, ktorú sa oplatí prebádať.

Štúdium v tejto krajine a jeho výhody, ako štedré štipendium pri pomerne málo odpracovaných hodinách, nám ponúkajú dostatok voľného času na splnenie si našich snov. Okrem toho je teraz toľko moderných vymožeností, ktoré poskytujú lacnú dopravu a lacné ubytovanie, že aj pri slabom študentskom plate si tento „luxus“ cestovania môžeme dovoliť.

Dánsko nie je veľká krajina, a tak pri preprave z jedného konca krajiny na druhý väčšinou vo vlaku nestrávite viac ako 6 hodín. Je tu veľké množstvo krásnych miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Kodaň

Samozrejme, Kodaň je miestom, ktoré každý návštevník Dánska pravdepodobne navštívi ako prvé. Je to hlavné mesto Dánska, má okolo pol milióna obyvateľov, a zo škandinávskych miest je najdostupnejšie. Pre študentov z oblasti Sjaelland je Kodaň určite už známym miestom, keďže sem často chodia aj za robotou.

Nachádza sa tu niekoľko rozsiahlych parkov, vyhliadkové veže, známa socha morskej panny ako symbol Hansa Christiana Andersna, a hlavne očarujúca prístavná ulička Nyhavn. Po Kodani sa dá jednoducho pohybovať metrom, autobusmi alebo vlakmi ak vlastníte mesačník alebo dánsku Rajsekort.

Mons klint

Ako sa hovorí, nech ste v Dánsku kdekoľvek, nie ste viac ako 50 kilometrov od mora. Keďže Dánsko je ostrovná krajina, obkolesuje ho Baltské a Severné more.

Cestovanie počas štúdia

Dánske pláže sa líšia od tých ktoré poznáme z letných dovoleniek, a to najmä teplotou vody. Napriek tomu sa dá ísť v letných mesiacoch osviežiť a stráviť príjemný deň na jednej z nich.

Ak sa aj neodhodláte k vyskúšaniu vody, vrelo odporúčam ísť si aspoň vychutnať dych berúci výhľad na najznámejší dánsky útes Mons Klint. Nachádza sa na juhovýchode krajiny a dá sa tam opäť dostať vlakom. (V lete tu premávajú aj autobusy.) Tieto útesy majú 6 kilometrov a na niekoľkých častiach sa nachádzajú monumentálne prírodné parky či múzeá. Čo je ale najzaujímavejšie, je výhľad zo samotných útesov, ktorý nadobúda pocit, že sa nachádzate na konci sveta.

Cestovanie počas štúdia

Menšie mestečká

Keďže väčšina študentov neštuduje vo veľkých mestách ako Kodaň, Aalborg, Aarhus alebo Odense, určite by vám vedeli povedať, že aj tie menšie mestečká majú svoje čaro. Čo veľa z nás oceňuje sú tie krásne malé námestia s kostolmi a terasami, ktoré často ukrývajú tie najkrajšie kaviarničky.

Taktiež vás určite očarí krásna klasická dánska architektúra, ktorou sú v týchto mestečkách riešené takmer všetky budovy.

Okrem toho dokážu tieto mestá často prekvapiť niečím, čo inde nenájdete ako je napríklad Outlet v meste Ringsted. Či každoročný Roskilde festival v Roskilde.

Mimo Dánska

Mnohým z nás nestačí cestovať iba v rámci jednej krajiny. Chceme spoznávať aj iné miesta, chodiť na poznávacie zájazdy, alebo sem tam zavítať aj domov za rodinou. Toto všetko je popri štúdiu v Dánsku možné tiež, keďže škola často končí už vo štvrtok, dokonca občas aj v stredu. Študenti na cestoavnie najčastejšie využívajú nízkonákladové letecké spoločnosti a lístky si radšej hľadajú predom cez skyscanner.com. Cestovanie počas štúdia

Podľa našich skúseností vieme poradiť, hľadať si lístky najlepšie v utorok, kedy sa stránka aktualizuje a lístky sú často ponúkané lacnejšie.

Náš typ: V Dánsku je jedna lodná spoločnosť DFDS, ktorá niekoľkokrát do roka ponúka lístky na zájazd do hlavného mesta Nórska, do Osla, na dve noci na lodi s kajutou pre dve osoby za neskutočné ceny 2dkk (asi 20centov). Je to naozaj pravda, je to v podstate výlet zadarmo, len si treba sledovať stránku.

Eva, Scandinavian study