Domi - Čo mi dalo štúdium v zahraničí? - scandinavianstudy.sk

Domi – Čo mi dalo štúdium v zahraničí?

Keď som sa vrátila zo školy v zahraničí tak sa ma kamaráti pýtali, že či mi tá škola a celé štúdium dalo niečo, čo som nemohla získať na Slovensku. Odpoveď na túto otázku bola vždy zdĺhavá, lebo štúdium v zahraničí mi toho dalo strašne veľa. Keď sa spýtate hocikoho kto v zahraničí študoval tak vám povie, že kvalita vzdelávania je veľmi vysoká. To sa pomaly berie ako samozrejmosť.

Ja osobne som určite získala kvalitné vzdelanie a možnosť stretnúť nových a zaujímavých ľudí. Okrem tých očividných prínosov, mi štúdium v zahraničí dalo aj niečo iné. Pobyt v zahraničí mi pomohol rozvinúť dve schopnosti, ktoré sú v mojom živote veľmi užitočné: schopnosť byť flexibilný a prispôsobiť sa akejkoľvek situácii a schopnosť riešiť problémy za behu.

V zahraničí sa človek musí prispôsobiť situácii a brať veci tak, ako sú. Nie je možné sa na všetko vopred pripraviť a hlavne, keď ide človek do novej krajiny, do nového prostredia a do nového systému. Aj napriek tomu, že pred mojím odchodom som si urobila celkom rozsiahly prieskum a krajine a škole, nedalo sa na všetko pripraviť. Jedna zo situácii, na ktorú som nebola pripravená bolo sneženie.

Aj keď sneh som už na vlastnej koži zažila nebola som na neho až tak pripravená. Keďže do školy som som chodila na bicykli (v duchu dánskeho životného štýlu) tak ma sneženie trošku zaskočilo. Z domu (na Slovensku) som bola zvyknutá bicyklovať iba na suchých cestách, ale ak som chcela zažiť ten autentický štýl života tak som sa musela naučiť bicyklovať aj na ľade a snehu, oblečená v štyroch svetroch a hrubej bunde.

Druhá moja “nová” schopnosť, ktorú si cením je schopnosť riešiť veci, ako sa hovorí za behu. V minulosti, keď som riešila nejaký problém tak som si k nemu rada sadla, zvážila všetky možnosti,filozofovala som o riešeniach, poprípade som sa na to “vyspala”. Celkovo som sa veľa krát nevedela rozhýbať. Bohužiaľ (alebo našťastie), keď je človek v zahraničí je tam zväčša sám v novom prostredí.

To znamená, že musí riešiť veľa nových problémov, ktoré treba riešiť v danú chvíľu a nie je čas ani priestor sa nad nimi filozoficky zamýšľať. Odkedy som v zahraničí som schopná o veciach rozmýšľať rýchlejšiu a veľa situácií viem predvídať a som na ne, preto pripravená. Táto schopnosť mi pomáha nielen v práci, ale aj v bežnom živote.