I love it! - Štúdium v Dánsku so Scandinavian study
scandinavian-study-studium-v-zahranici

I love it!

Späť na Slovensku, keď som rozmýšlala kam pôjdem na vysokú školu, vedela som len jedno.

Chcem ísť niekam do zahraničia, aby som dostala kvalitnejšie vzdelanie. A pokračovala moju výčbu v angličtine, ako som začala na strednej bilingválnej škole. Najprv som zvažovala UK, alebo niektorú z krajín v Južnej Európe. Milujem leto a teplo, ale nič sa mi nepozdávalo. A na počasie sa dá predsa len zvyknúť. Ako som prišla na štúdium v Dánsku?

Kamarátka mi povedala, že sa chystá študovať v Dánsku, a to ma hneď zaujalo. Začala som si zisťovať informácie, či už cez agentúru Scandinavian study, alebo vlastný research na Googli. Nevedala som veľa, ale to málo ma zaujalo na toľko, že som sa to rozhodla skúsiť. Vzdelanie a zdravotná starostlivosť zadarmo, dobrá ekonomika, takmer sebestačný štáts vysokým životným štandardom.

Po 15 hodinách v aute sme konečne dorazili na adresu môjho prvého domova v Dánsku. Bola noc. Ale aj tak som si ho hned zamilovala, pretože to bol klasický tehličkový domček s červenou strechou a malou záhradkou. Prišla som s kamarátkou, čo veľmi uľahčilo moje začiatky. Ráno sme sa vybalili a išli na obhliadku mesta. Nemali sme bicykle a nebývali sme v centre. Cesta nám trvala hodinu, ale bolo krásne teplo a slnečno. Človek by ani nepovedal, že sme prišli do Škandinávie. Mesto bolo ako z rozprávky, čo si myslím vlastne doteraz, aj keď si to už tak často neuvedomujem. Všade tehličkové budovy, upravené chodníky a veľa parkov, a samozrejme – bicykle. Tie sa nedajú nevšimnúť, špeciálne na slnečný deň, keď je mesto zaplavené ľuďmi.

Cítila som sa ako na dovolenke, nie ako v meste môjho nového začiatku. Škola mi začínala o týždeň, takže som vlastne mala ešte pár dní prázdnin a mohla som brázdiť ulice Odense (konečne na mojom bicykli) a spoznávať mesto. Parkrát som sa stratila, ale ľudia sú privetiví a radi pomôžu, a samozrejme všetci hovoria po anglicky, takže v komunikácii nebol žiadny problém. Odense je veľmi internacionálne mesto a okrem mnoho zahraničných študentov, tu možno vidieť ľudí všetkých farieb pleti, čo bol pre mňa spočiatku trochu šok proti môjmu malému rodnému mestu na Slovensku.

Prvý deň školy sme sa všetci pozoznamovali, predstavili sa a dôvod prečo sme prišli, učitelia nás oboznámili s učebným plánom, mali sme teambuildingové aktivity s našimi tútormi – staršími študentami, ktorí zostali našimi kamarátmi doteraz a rozdelili sme sa do „study groups“. Mali sme v triede veľa slovákov, ale naschvál som si zvolila ľudí z iných krajín, ktorí sa mi zdali sympatickí (radím vám to isté, slovákov máte dosť v SK). A dobre som spravila, pretože niektoré skupinky sa po pár mesiacoch rozpadli a naša držala silno pokope celý rok. Study group je tvoj tím, v ktorom robíš veľa aktivít v triede a pracujete spolu na projektoch a skúškach mimo školy, ktoré sa v triede len prezentujú/ obhajujú.

Nebuďte zo školy vystrašení, ak participujete a počúvate, ľahko sa dostanete do konceptu školy a prejdete s úsmevom na tvári, aj keď niekoľko krát ráno zaspíte. Skúste si zistiť, ktoré knihy naozaj potrebujete, lebo na niektoré predmety bohato stačia poznámky+ čo učiteľ postne na fronter a knihy (hlavne ak sú nové) niesú lacná zaležitosť.

Dánsko je vo všeobecnosti vnímané ako drahá krajina (niet divu v porovnaní s ich platmi), takže ak Vám je zaťažko dať za pivo 4 eur, skúste si nájsť brigádu. Tak môžete začať u novín- keď dostanete SU, pár pív už nebude nič! I love it!

By Zuzana Turinicova