Investícia do vzdelania je s najvyšším úrokom - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Investícia do vzdelania je s najvyšším úrokom

Vzdelanie je kľúč k zlatým dverám slobody. Človek nie je jediný živočích, ktorý hromadí prebytky, ktorých využitie nájdeme v budúcnosti. Robia tak aj iné tvory. Prirodzene v inej forme.

Človek sporí, nakupuje, hromadí, investuje, diverzifikuje, poisťuje, etc. Veveričky, škrečky, rôzne druhy vtákov, medvede,  tie nechodia do zvieracej banky pri jazere, neinvestujú do dlhopisov lesa a ani nebartrujú medzi sebou lesné plody. Hromadenie potravinového bohatstva na zimné obdobie je pre nich prirodzenejšie.

Najkonzervatívnejšie formy investícii pre nás ľudí sú investície do nehnuteľností a do vzdelania. Zatiaľ čo cena nehnuteľností vo veľkej časti závisí od kondície trhu a teda ponuky a dopytu, cena a hodnota vzdelania rastie exponenciálne so snahou uplatniť sa na trhu práce a skúsenosťami nadobudnutými v praxi. Na vzdelaní záležalo, záleží a určite bude záležať aj v budúcnosti. Bolo to tak v Starom Grécku a bude to tak dávno potom ako postavíme prvé obydlia na planéte XY.

Najbohatší a najvplyvnejší a veľmi často vďaka ich genetickému mixu aj najškaredší ľudia nášho sveta posielajú svojich potomkov na špičkové univerzity. Nie kvôli prestíži, ale kvôli tomu, aby svojim potomkom v mikro úsekoch medzi účasťou na hedonistických večierkoch, veslárskych pretekoch a konským pólom dostali do hláv to najlepšie z vedomostí, ktoré svetový akademici do dnešných dní zhromaždili a popri tom si vytvorili silné väzby medzi spolužiakmi, ktoré sa budú hodiť v budúcnosti.Vrana k vrane si vždy cestu k sebe nájde. Najbohatší ľudia sveta budujú svoje siete na rozdiel od tých ostatných, ktorí hľadajú prácu.

Kvalitné vzdelanie nie je o memorovaní sa faktov, ale kreatívny tréning mysle myslieť.Vedomosti a zručnosti nadobudnuté počas štúdia sú prvotný a často aj jediný kapitál, ktorý si nesieme na pracovný trh. Osobné know-how, ktoré sa nedá odobrať. A najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene.

S kúpou nového auta či spotrebnej elektroniky si dáme námahu a čas si vybrať to najlepšie vzhľadom na naše možnosti. Recenzie, blogy, články, videá, porada so známymi… Koľko času však venujeme výberu škôlky, základnej školy a neskôr univerzite? Tu nejde o spotrebný tovar, ale o vybudovanie si čo najlepšej štartovacej pozície do ďalších rokov produktívneho veku. Schválne, koľko vecí v našom obydlí má na sebe visačku „Made in Slovakia“? Je ich určite menej ako viac. Na ostatných je Made in Germany, Great Britain, France, China, etc.

Aj vďaka globalizácii a masovým prístupom k informáciám nebolo kvalitné vzdelanie v zahraničí nikdy prístupnejšie masám viac ako dnes. Máme ako vždy na výber. Či už klasické slovenské a väčšinou štátne vzdelanie, ktoré sa tak nejako snaží-nesnaží reflektovať svojím obsahom na zmeny a potreby globálneho trhu práce, alebo vzdelanie ako majú rovesníci z Dánska, Švédska, Veľkej Británie či Holandska. Stačí pichnúť prstom do mapy a na výber máme krajiny, ktoré sú na tom či už sociologicky alebo ekonomicky lepšie ako naśe Slovensko. Univerzity so spomenutých krajín budú už začiatkom novembra v Bratislave a v Košiciach na Veľtrhu zahraničných univerzít.

Vzdelanie má svoju cenu – ale neinvestovať doň ťa pripraví o oveľa viac. Nie sme predsa veveričky, škrečky, rôzne druhy vtákov či medvede Z kvalitného vzdelania čerpáme viac ako len ďalšie zimné obdobie.To čo sa naučíme, sa stáva súčasťou toho, kým sme.

Vidíme sa v novembri?