Komunitný život v Dánsku je “Hygge” - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Komunitný život v Dánsku je “Hygge”

Osobnú skúsenosť z pracoviska nemám, ale dosť som o tom počula a veľa vecí si môžete všimnúť aj “spoza okienka”.

Život pracujúcich

Napríklad, že pre Dánov začína víkend vo štvrtok. Dáni sú sami o sebe, nechcem to nazvať leniví, ale skôr by som povedala, že sa riadia pravidlom “čo môžeš urobiť zajtra, nechaj na pozajtra a máš dva dni voľna”. Dá sa to spozorovať najmä v úradných zamestnaniach, kde sa ako cudzinci často ocitneme. Dáni sú na týchto miestach extrémne milí, ochotní.  Občas máte pocit, že im musíte doslova diktovať čo majú robiť, aby to pre vás skutočne urobili.

Dôležité je sa nenechať odbiť a potom sa s nimi vybavuje naozaj ľahko. Aj napriek tomu, že sme cudzinci a hovoríme na nich anglicky nemajú problém sa prispôsobiť a ochotne vám všetko vysvetlia, teda ak práve majú svoj deň a chce sa im robiť robota naviac 😃.

Hygge

Celkovo mám pocit, že Dáni sú ležérny národ, na pracovisku sú uvoľnení a zbytočne sa nestresujú. Možno práve preto sa vyhlasujú za najšťastnejší národ. Dokonca pre takéto správanie majú výraz “Hygge”. “Hygge” vyjadruje náladu alebo pocity, ktoré aj obyčajný deň spravia nejako špeciálnym a výnimočným.

Komunitný život v Dánsku – Dánske bývanie

Čo sa týka bývania v Dánsku, tak aj napriek výške nájmu sa tu dá žiť nadpriemerne. Či už bývate v študentskom byte, alebo na internáte, máte zaručené súkromie. Na rozdiel od klasických slovensých internátov, tu nájdete samostatné izby s vlastnou kúpeľňou. Jediné, čo sa zdieľa je kuchyňa, ale aj tá je veľmi dobre vybavená. Máte vlastnú skrinku na potraviny, priestor v chladničke a väčšinou je spojená so spoločenskou miestnosťou.

Celé to vytvára dojem domova, príjemného prostredia a miesta, kde môžete spoznať nových ľudí, čo sa môže v začiatkoch v tejto krajine celkom zísť. Domovníci sú veľmi nápomocní, nech už za nimi prídete len s nejakými otázkami, alebo potrebujete niečo opraviť, vymeniť. Dáni sa snažia pre študentov vytvárať príjemné prostredie na život počas štúdia.

Spoločnosť, ktorá hierarchicky nerozdeľuje

Prvá vec, ktorá vás v Dánsku v porovnaní so Slovenskom zaskočí, čo sa spoločnosti týka je, že nie je tak hierarchicky rozdelená. Jedným zo signálov je, že je tu normálne vidieť biznismena jazdiť v obleku na bicykli namiesto toho aby vysedával v luxusnom aute a tým si tvoril nejaký svoj osobný profil.  Ďalšou vecou, ktorú som si ako študent všimla je tykanie učiteľom. Ľudia na Slovensku by mohli povedať, že študenti prestávajú mať rešpekt.  Je to práve naopak. Tykaním sa búrajú len tie bariéry medzi profesormi a žiakmi, ktoré sú v tomto vzťahu úplne nepotrebné. Ako strach sa ozvať, povedať svoj názor.

Celé je to viac uvoľnené, otvorené a úprimné. Profesori sa ku študentom správajú úžasne, je to úplne iný vzťah ako na slovenských školách. Sú tu vždy pre nás nech už máme akékoľvek stupidné otázky, správajú sa ku nám ako ku rovnocenným a zaujímajú sa ako sa cítime na hodinách, s čím nie sme spokojní a čo by sme chceli zmeniť.

Vianočné šialenstvo

Keď sa opýtate Dána na Vianoce, odpovie vám, že oni majú Vianoce od júla až do Veľkej noci. Je to možno trochu prehnané, ale mala som možnosť to vidieť na vlastné oči. Výzdoba v meste a vianočný ošiaľ tu začína ešte skôr ako na Slovensku. Ďalšia vec, ktorú som spozorovala je, že milujú darčeky. Dáni sú veľmi rodinne založení a majú tu zvyk, že každý víkend v Decembri sa zíde rodina. Navzájom sa obdarúvajú síce malými, ale stále darčekmi. Jednou z ich ďalších obľúbených tradícií sú určite vianočné večierky, či už na pracovisku alebo v škole. Akonáhle sa blížia Vianoce, Dáni sa združia a začnú plánovať. Všetko musí byť dokonalé. Začínajú sa vybavovať priestory. Veľa jedla, hudba, program a samozrejme darčeky, ktoré nemôžu chýbať.

Celkovo mi Dáni prídu ako ľudia, ktorí si žijú dobre, majú dobré platy a možno aj na základe toho si nič nezávidia, neohovárajú sa a pôsobia ako jedna veľká rovnocenná spoločnosť. Na cudzincov môžu pôsobiť dosť odmerane, nepriateľsky a je ťažké sa medzi nich dostať. Aj keď sa s nami spriatelia stále budeme pre nich cudzinci a najradšej sa vracajú medzi svojich.

error: Content is protected !!