Marcela - Môj rok v Dánsku - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Marcela – Môj rok v Dánsku

Neuvedomíte si ako moc sa za rok v zahraničí viete zmeniť, kým sa po dlhšom čase nevrátite späť na Slovensko a zistíte, že už nie ste ten istý človek, ako ste boli pred odchodom. Po roku strávenom štúdiom a prácou v Dánsku, bol toto presne môj prípad.

Odsťahovaním sa do zahraničia človek skutočne získa obrovskú voľnosť na sebarealizáciu a spoznávanie samého seba. Ste v novej krajine, s novými ľuďmi, dennodenne vystavovaný novým situáciám. Každá táto nová situácia slúži ako osobnostná skúška, ktorú keď zvládnete, vás vie nesmierne osobnostne posunúť ďalej.

So spomínanou voľnosťou prichádza aj neskutočná zodpovednosť za samého seba, ale aj nové možnosti a priestor na vyskúšanie nových vecí, ktoré by vás napríklad ani nenapadlo, že si niekedy vyskúšate. Ja som si napríklad za rok stihla vyskúšať robiť modelku oblečenia pre študentku Fashion Designu, zúčastnila som sa našej školskej fashion show takisto ako Creative Idea Festivalu, kde majú každoročne študenti VIA Design možnosť prezentovať svoje kreatívne business nápady.

Takže okrem cenných skúseností si viete vytvoriť aj veľmi prijemné a pekné zážitky.

Na Dánskych školách je pekné to, že keďže štúdium prebieha zväčša v kolektíve, profesori dbajú na to aby sa hlavne medzinárodní študenti čo najviac spoznali. Vďaka tomu si viete vytvoriť silnú komunitu ľudí na ktorých sa vždy môžete obrátiť a nebyť na všetko sami aj napriek tomu, že ste v zahraničí bez svojej rodiny a dlhoročných kamarátov. V Dánsku študuje veľa zahraničných študentov a preto máte možnosť spoznať nespočetne veľa ľudí z rôznych kútov sveta a nadviazať tak cenné kontakty do budúcnosti.

Štúdium a život v zahraničí by som osobne nevymenila za nič na svete a odporučila ho zažiť na vlastnej koži každému z vás!