Moje štúdium v Dánsku so Scandinavian study
Daniel Scandinavian study

Moje prvé kroky

Čo chceš robiť keď vyrastieš ?

Ja som sa rozhodol na začiatok pre štúdium v Dánsku. V živote každého stredoškoláka príde moment, kedy je tak povediac nútený okolím, či už sú to rodičia, učitelia alebo kamaráti, porozmýšlať nad svojou budúcnosťou. Ktorým smerom sa chceš uberať ?

Keďže som chodil na 8 ročné gymnázium, bolo brané ako samozrejmosť, že ďalším krokom je vysoká škola. Technická univerzita? Telovýchovná fakulta ? Alebo letecká fakulta v Žiline ? Lietanie ma vždy fascinovalo. Ktorú z tých všetkých možností si má človek vybrať ? Neskôr mi však niečo došlo. Nechcel som ostať na Slovensku, v prostredí v ktorom som vyrástol a prežil tam celý život. Odrazu som v tom mal jasno. Niečo vnútri vo mne ma ťahalo za novými skúsenosťami, do neznáma. Rozhodol som sa pre štúdium v Dánsku.

Vedel som že opustiť Slovensko bude pre mňa ten správny krok. Medzičasom, moja sestra, ktorá bola o rok staršia, úspešne zahájila štúdium v Dánsku, konkrétne v mestečku Køge neďaleko od Kodane.

Agentúra Scandinavian study pri tom hrala kľúčovú rolu. Po vypočutí si pozitívnych dojmov od mojej sestry, som si začal podrobne študovať túto variantu. Dnes mi už nie je záhadou, ako to, že každý Slovák či Čech, ktorý v Dánsku študoval, hlásil len spokojnosť a pozitivitu. Všade som počul to isté: “Slnko tu uvidíš len pár krát to roka, ale zato štúdium je tu zadarmo a naučíš sa viac, než je čítať storočné skriptá slovenských profesorov.” Keďže som žiadnu lepšiu možnosť nenašiel, bez váhania som sa vrhol po tejto príležitosti. Druh ovia zo Scandinavian study opäť nesklamali. O pol roka neskôr som si balil kufre na cestu do Aalborgu. Toto univerzitné, industriálne mestečko, na ďalekom severe Dánska, bolo preč od všetkých a všetkého, čo som kedy poznal.

Tu som dostal šancu na nový začiatok. Nová životná etapa. Skvelý pocit. Akonáhle sme dorazili do Aalborgu, obklopil ma zvláštny mix pocitov, otázok a povinností. Uvedomil som si, že nič už nebude tak ako pred tým. Je to, ako keby vás zrazu hodili do akejsi zmesi očakávania a vzrušenia z nových skúseností, s príchuťou zmätku, a s jemným podtónom pochybností. Nie je to zrovna karamelový Milk shake, ale jedno je isté, nadobro vás to zmení a to k lepšiemu ☺ Spoznáte množstvo nových ľudí a životných situácií, ktoré formujú váš charakter. Azda najdôležitejšie však je, ako sa vy k týmto situáciám postavíte a čelíte im. Pokiaľ vydržíte na svojej ceste dostatočne dlho, z tejto na oko neúnosnej zmeny sa vyformuje vzácny výsledok, ktorým ste vy. Nové skúsenosti prichádzajú deň za dňom, a vy sa cítite viac nažive než kedy predtým.

Práve takéto skúsenosti sú skutočným bohatstvom na osobnej ceste za šťastím či úspechom. Ale späť k Dánsku. Asi najväčší šok po príchode do Dánska mi spôsobil prístup miestnych obyvateľov ku každodennému životu. Nech už to boli učitelia, kuchári či predavačka v obchode, každý vyzeral spokojne, bezstarostne a naplnený tým čo robí. Nie je vôbec nezvyčajné, že sa na vás cudzinec na ulici usmeje. Takisto ani z premenlivého, no väčšinou pochmúrneho počasia, si nič nerobia. Keď prší, nič sa nedeje, veď nakoniec, je to len voda. Tento prístup sa zdá byť dokonalým receptom na šťastný život. Prijímať veci také, ako sú, bez súdenia či sťažovania sa.

Systém výučby, ktorý sa používa v dánskych školách si tiež zaslúži svoj paragraf. Hneď ako sa ocitnete v škole po prvý krát, pocítite modernú, uvoľnenú a očarujúcu atmosféru. Učiteľ tu nie je akýmsi kultovým sprostredkovateľom písma svätého, ako to zvykne bývať na slovenských univerzitách. V Dánsku, je učiteľ jednoducho niekto s dostatočnými skúsenosťami a znalosťami v obore vášho štúdia, kto je platený za to, aby sa s vami podelil o svoje poznanie ☺ Tento fakt vytvára v Dánskych školách neformálne a priateľské prostredie, ktoré je skvelým priestorom pre učenie sa. Navyše, dánske školy sú plné modernej technológie ktorá asistuje pri výučbe, a robí celý proces rýchlejším a jednoduchším.

Keď sa pozriem späť na celý proces, musím poznamenať, že všetka tá námaha, ktorú som vynaložil aby som sa sem dostal, jednoznačne stála za to. Nebolo to jednoduché. Nepomerne ľahšie by bolo ostať doma a vytvoriť si budúcnosť tam. Ale ako to už v živote býva, nič čo stojí za to neprichádza bez námahy a vloženého úsilia. Práve preto je asi najdôležitejšie, nech už sa vydáte kamkoľvek, užívať si každý krok svojej cesty, načúvať svojmu srdcu a veriť, že Hard Work Pays Off.

Takže ? Kam to bude ?

Daniel V. Aalborg. Dánsko