Moje štúdium v Dánsku Moje štúdium v Dánsku - scandinavianstudy.sk
Studium v UK

Moje štúdium v Dánsku

Koniec strednej školy znamená výber vysokej školy a rozhodnutia sa kam chceme smerovať náš život. Pozri si moje štúdium v Dánsku.

S výberom vysokých škôl na Slovensku som nebola nikdy spokojná osobne si myslím že 80% študuje to isté a ja som sa nenašla ani v jednej a taktiež s prácou po vysokej to ružovo nevyzerá. Taktiež sa mi nepozdával náš systém vyučovania. Učiť sa stovky viet od slova do slova bez žiadnej praxe ktoré po skúške aj tak zabudneme. Preto som sa rozhodla po strednej vycestovať do zahraničia a skúsiť nájsť niečo čo ma osloví.

Náhodne som sa preklikala na stránku Scandinavian study a našla možnosť štúdia v Dánsku a poslala prihlášku. A tak sa to všetko začalo. Dánsko som si hneď zamilovala, ich kultúru, štýl a ich školský systém. O Slovenských univerzitách toho veľa neviem, väčšinou len z rozprávania blízkych ale rada sa podelím s mojou skúsenosťou z Dánska 🙂

štúdium v Dánsku   štúdium v Dánsku štúdium v Dánsku

Študujem Service, Hospitality and Tourism management na Lillebælt academy v Odense.

Hneď na začiatku semestra sme boli rozdelení do skupín 3-5 ľudí. So skupinou sme pracovali spolu celý semester, pripravovali sa na skúšky a aj robili skúšky spolu. Typická hodina je rozdelená na dve časti 1. prezentácia 2. praktizovanie v skupine čo sme sa naučili z hodiny. Tuto neexistuje nič ako domáca úloha alebo učenie sa dlhé hodiny doma. Pokiaľ si na hodine dome už nemusíš stráviť žiaden čas učením sa. Maximálne sem tam prečítať článok od profesora s ktorým sa bude pracovať na ďalšej hodine. Nemáme ani nič ako zošity.

Povinná výbava je len notebook a všetko sa rob cez ich online stránku Fronter kde máš rozvrh, škúšky, správy od vyučujúcich atď. Ďalšia vec ktorá ma milo prekvapila bol prístup vyučujúcich. Nechcú od teba aby si ich oslovoval pán/pani profesor/ka ale menom, alebo prezývkou. Sú viac ako kamaráti než autorita kde sa bojíš povedať svoj názor bez zdvihnutia ruky. Naše hodiny prebiehajú vo voľnom štýle kde každý vykrikuje svoje názory, pýta sa otázky a vtipkuje s vyučujúcimi 🙂

Keď je čas skúšok máš zhruba 2 týždne aby si pripravil prezentáciu so svojou skupinou. Na skúšku idete všetci spolu a rozdelíte si prezentáciu. Známku dostanete tiež spolu. Ich známky sú pre mňa dodnes vtipné. Vyzerá to takto : -3, 00, 02, 4, 7, 10, 12 kde 12 je najlepšia známka a na prejdenie skúšky potrebuješ 02.

Ďalšou vecou je jedáleň. Je to formou bufetu. Ráno máme na výber z raňajok a po 11 obed. Vybrať si môžeš zo šalátov, teplého jedla, sladkého proste všetko na čo si len pomyslíš.

Škola pre nás taktiež robí veľa akcií a párty. Každý piatok máme na školy friday bar kde spoznáte nových ľudí, hráte beerpong a niekedy tam stretnete aj svojich vyučujúcich 😀 Každý semester máme na škole otváraciu párty, súťaže, výlety, pubcrawl a mnoho ďalších vecí.

Diana Majtánová

Sourse: https://skolyvdansku.wordpress.com/2017/10/02/studium-v-dansku/