Prečo sa nebáť osamostatniť - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Prečo sa nebáť osamostatniť

Keď študenti uvažujú nad možnosťou ísť študovať do zahraničia, často ich odradí strach z neznámeho.

Je to totiž určite obrovská zmena od režimu na ktorý sú zvyknutí a ľudia sa zmeny boja. Každý máme v živote nejaký ten systém, ktorý funguje a vyhovuje nám. Napríklad taký stredoškolák ráno vstane, nachystá sa do školy, zoberie si desiatu, ktorú mu prichystala mamka, ide do školy, potom s kamarátmi a večer zase domov.

Tento systém je síce super ale mnohých ten stereotyp po čase prestane baviť. Vtedy odídete na výšku. Ak zostanete na Slovensku, pár kilometrov od rodičov, vždy sa budete spoliehať na to, že ak dačo nebudete vedieť spraviť, ak dačo zabudnete, alebo ak si len budete potrebovať dať vyprať veci, rodičia sú neďaleko a vždy ochotní vám pomôcť. Dodáva vám to pocit istoty a toho je ťažké sa vzdať. Čo si však veľa z nás neuvedomuje, je ako veľmi nás táto „istota“ obmedzuje.

Rozhodnutie ísť študovať na vysokú školu do zahraničia ponúka skvelú príležitosť zobrať život do vlastných rúk a začať ho žiť naplno. Pokúsim sa vám vysvetliť, ako je osamostatnenie sa pre vás pozitívne.

Odtrhnete sa od maminej sukne

Určite to všetci poznáme, že aj keď už máme 20, študujeme a máme robotu, naši rodičia nám stále radi dokazujú, že oni sú tí skúsenejší, tí múdrejší a my ako ich deti ich musíme počúvať. Je jasné, že nás tak berú, keď nám stále varia večere, perú veci a občas vybavujú aj termín u zubára.

Odchod do zahraničia, a prežitie tam aspoň rok, je najlepší možný dôkaz, že vy už deti nie ste. Keď sa po polroku vrátite domov a začnete sa sťažovať na Dánsky daňový systém a vaši nebudú tušiť o čom rozprávate, alebo keď ochoriete a vašim zavoláte že ste mali minulý týždeň horúčky ale doktor vám dačo predpísal a už ste v poriadku, bude to pre rodičov niečo nové. Budú na vás hrdí, že ste si to všetko vybavili sami a uvedomia si, že už ich nepotrebujete až tak ako keď ste boli menší. Po čase si uvedomíte že tých životných lekcií od nich je stále menej a menej (ony vždy budú, ale bude ich skrátka menej).

Samostatnosť zvyšuje seba hodnotu

To, že ste v cudzej krajine na vlastnú päsť si uvedomíte až na mieste. Vtedy prídu prvé vybavovačky. Zo začiatku to bude nával. Budete si musieť vybaviť dokumenty, ktoré sú v cudzích jazykoch, obvolávať úrady a budete z toho na nervy. Vy to ale aj tak všetko spravíte a vybavíte, pretože to tak spravili všetci študenti pred vami, a preto, že nebudete mať na výber. Po čase si na to zvyknete a nech nastane akákoľvek situácia, vy ju vyriešite. Sami. Samozrejme pomoc sa dá nájsť vždy, či už od starších študentov, učiteľov alebo aj od nás Scandinavianstudy, ale v prvom rade to ste vy, kto to všetko zvládol a vyriešil. Budete na seba hrdí, uvedomíte si akí ste vlastne šikovní a tak isto vás bude vnímať aj vaše okolie. Či už vaši rodičia, kamaráti zo Slovenska alebo budúci zamestnávatelia, každý bude vedieť, že ste nezávislý, zodpovedný človek, ktorý si dokáže všetko vybaviť.

Rozšírte si obzor, utvorte si vlastný názor

Predtým ako sa študent rozhodne ísť do zahraničia, najprv sa snaží zistiť si všetko čo sa len dá o danej krajine. Počúva od iných ako to v tej krajine vyzerá, akí sú tam ľudia, koľko to tam stojí…atď. Všetky tieto informácie má buď o ľudí, ktorí v tej krajine boli, ktorí tam žili, ale aj od takých, čo o nej iba nedávno čítali nejaký článok. Aby ste sa však naozaj dozvedeli ako sa veci majú, musíte si to vyskúšať na vlastnej koži. Každý človek je iný a inak berie aj veci okolo neho. To čo sa niekomu páči, inému nemusí vôbec vyhovovať. Jediná možnosť ako si rozšíriť obzor a reálne sa niečo dozvedieť o živote v zahraničí, je naozaj odcestovať a vyskúšať si to. Utvoríte si tak názor, s ktorým sa stotožníte najviac a potom, keď sa váš známy bude chystať do zahraničia, môžete mu poradiť podľa vašich vlastných skúseností.

Nové miesto, noví ľudia, nové zážitky

Keď opúšťate svoj domov, svoju komfortnú zónu a ľudí, ktorých poznáte celý život, určite sa bojíte, že vám budú chýbať. Pravdou je, že budú. Raz za čas nastane u každého z nás chvíľa, kedy sa nám cnie za domovom, a to je úplne normálne. Treba si však uvedomiť, že vy máte skvelú príležitosť spoznať nových ľudí, z iných krajín, s ktorými môže byť taká istá sranda ako s vašimi kamarátmi z domu. Na intrákoch, v škole a aj v novej robote môžete stretnúť ľudí, s ktorými sa budete ešte roky po vašom odchode z krajiny navštevovať. Zažijete veci, o ktorých budete potom doma rozprávať a vaši kamaráti zo Slovenska sa budú tešiť, že ste si svoj pobyt v zahraničí naozaj užili.