Prečo sú Dáni divní?
štúdium so štipendiom v Dánsku so Scandinavian study

Prečo sú Dáni divní?

Prečo  Dáni organizujú kurzy pre cudzincov s názvom „Prečo sú Dáni divní“?

Pred 10 rokmi som odišiel za prácou do Anglicka do mesta Leeds, po čase som vystriedal Škótsko a Edinburgh, neskôr Floridu v US a Bahamy a svoju viac menej pracovnú cestu som zavŕšil v Austrálskom Brisbane. Jedného dňa som si povedal, že je na čase zmena. Chcel som viac. A tak som sa dal na univerzitné štúdium v zahraničí. Konkrétne v Dánskom meste Aalborg na UCN -University College of Northern Denmark.

Dnes pomáham slovenským študentom cez značku scandinavianstudy.sk pripraviť sa na štúdium v Dánsku, UK, Holandsku, Švédsku a Nemecku.  V nasledujúcich riadkoch nájdete moje zážitky, názory a skúsenosti v tejto škandinávskej krajine.

Aké boli vaše prvé dojmy po príchode do málo známeho Aalborgu?

V Dánsku som našiel skutočne sociálny štát. Ľudí,  ktorí sú hrdí na svoju krajinu a spoločne pracujú na tom aby bola ešte dokonalejšia. No a samozrejme pre mňa ako študenta bol dôležitý ich školský systém, ktorý patrí k tým najlepším na svete. Celé to na mňa pôsobilo veľmi motivujúco.

Akí sú teda Dáni ?

Sú tak zvláštne v pohode, až sa zdajú byť čudní. Dokonca pre cudzincov organizujú kurzy: Prečo sú Dáni divní? Aby pochopili ich mentalitu. Prišli sme na takéto sedenie so spolužiakmi a tam nám pán z miestneho úradu spolu so sociológom s vážnou tvárou vysvetľovali dôvody pre nás nepochopiteľných prejavov a správania sa domácich. Napríklad pedagógovia chodia do školy v teplákoch, niekedy sa počas prednášky vyzujú, aby mali pohodlie. V práci sa chcú cítiť uvoľnene,  povedal by som, ako doma. Na druhej strane, keď sa idú večer zabaviť, na drink, všetci sa vyobliekajú do biznis odevov. Divné nie? No aj keď sú čudní,  patria k najšťastnejším národom na svete.

Ako to dokážu pri tom ich počasí?  

Je pravda, že majú menej slnka a viac zamračenej oblohy, z ktorej často mrholí. Slnko si nahrádzajú u nich veľmi populárnym soláriom a aby podporili tvorbu pigmentu jedia veľa mrkvy. Vážne, hlavne ženy majú so sebou boxy so zásobou mrkvy na celý deň, chrúmu ju neustále.

Ako sa dá najlepšie porozumieť dánskej mentalite?

Je to taký stereotyp, že Dáni sa zdajú byť chladní. Určite budete mať ten pocit po príchode do Dánska. Niet divu, je to predsa severský národ,  nie sú to Španieli, alebo Taliani.. Ak môžem poradiť ako sa k nim dostať bližšie a včleniť sa do ich spoločnosti  – choďte do športových klubov. Či už si vyberiete podľa svojej preferencie hokejový, futbalový, pingpongový, je to najlepší spôsob, ako ich spoznať a začať s nimi komunikovať.

Radi športujú?

No predovšetkým sú tam ich obľúbené bicykle, bez ktorých si Dáni nevedia predstaviť život. Oni ich úplne milujú. Je normálne vidieť ako ide otec ráno s dvoma malými deťmi, ktoré má vzadu na bicykli, nechá ich v škôlke a on pokračuje na bicykli ďalej do práce. Pre cyklistov je tam vybudovaný dokonalý systém. Bicykel je v dopravnej hierarchii pred autom, u nás je to presne naopak. Každý Dán má svoj bicykel. Aj študenti sa presúvajú len na bicykloch.

Keď sú takí posadnutí zdravým životným štýlom, ako je možné že sa hovorí „piť ako Dán?“

(Smiech) Áno, radi si vypijú a míňajú na to aj dosť peňazí. V piatok to v meste vyzerá ako na Silvestra, alebo akoby vypukla nejaká veľká party. Obľubujú hlavne pivo, samozrejme to svoje dánske pivo,  presnejšie – tie dva druhy dánskeho piva. Je zaujímavé, že pri takýchto pitkách nedochádza k žiadnym násilnostiam.

V posledných rokoch študuje v Dánsku veľa zahraničných študentov z celého sveta. Prečo je Dánsko pre nich tak zaujímavé?

Ponúka veľmi kvalitné štúdium. Dánsko si drží v hodnotení školstva druhé, tretie miesto. Samozrejme, je výhoda, že na tých školách sa dá študovať v angličtine. A navyše Dáni sú na tom ekonomicky tak dobre, že si môžu dovoliť dávať nie len svojim ale aj zahraničným študentom štipendium 750 € mesačne. Dánski učitelia nie sú frustrovaní z toho, že majú nízky plat a cestou do školy nemusia myslieť na to, kam si poobede pôjdu privyrobiť. Chodia učiť s radosťou a študenti to cítia. Ja som tam počas štúdia nevnímal žiaden stres, dokonca ani počas skúšok.

Ako konkrétne vy pomáhate slovenským študentom študovať na dánskych univerzitách?  

Ešte počas štúdia v Dánsku sme so spolužiakom z Prahy  premýšľali, prečo je na dánskych školách tak málo Slovákov a Čechov, keď univerzity ponúkajú kvalitné štúdium. Nevedia o tom, nechce sa im z domu? Chceli sme ich o možnostiach štúdia v tejto severskej krajine informovať. V roku 2009 sme preto založili agentúru Scandinavianstudy. V prvom roku sme sprostredkovali štúdium asi len 20 študentom a tento počet sa každý rok zdvojnásoboval. Teraz pôsobíme na Slovensku, v Čechách a v Bulharsku a stali sme sa najúspešnejšou agentúrou v oblasti sprostredkovania štúdia v zahraničí pôsobiacou v strednej Európe.

Ponúkame najširšie portfólio univerzít a najviac študijných programov.

Čím sa odlišujete od ostatných agentúr?

Jednoducho povedané – štúdium v zahraničí máme skutočne odžité. Štúdium v Dánsku  je pre nás nosný produkt, kým pre ostatné agentúry je to skôr doplnok ich portfólia. Máme zazmluvnených 12 univerzít a dohadujeme spoluprácu s ďalšími. Keď sa už mladý človek do Dánska dostane, má istotu, že tam neostane sám, hodený do vody. Dokážeme mu pomôcť počas celého štúdia. Od roku 2015 máme v ponuke takisto špičkovú univerzitu vo Švédsku, univerzity v UK, ktore sú v rankingu v Británii v Top 10 a takisto v ponuke máme aj Nemecko a Holandsko!

Aký je podľa vás základný rozdiel štúdia v Dánsku a na Slovensku?

U nás sa učí študent podľa tzv. subjektovo orientovanej výuky. Študent musí vedieť čo učiteľ od neho chce. Ak to vie, tak mu stačí prísť na skúšku a tam povedať požadované učivo.  Problém je, že takto nadobudnuté učivo študent po krátkom čase zabudne. Všetci sme boli maturanti – ja som zmaturoval na tri jednotky a jednu dvojku. Z biológie som mal jednotku a dnes si z nej už nič nepamätám – a to nie som ešte taký starý.

Školstvo v Dánsku sústreďuje štúdium na prax. Ide o tzv. problémovo orientovaná výuku. Napríklad, keď študujete marketingový manažment – analyzujete nejakú firmu, ktorá má nejaký problém a riešite ho na konkrétnom príklade. Hľadajú sa konkrétne riešenia na tento problém.

Na Slovensku sa pracuje individuálne, v Dánsku zase kolektívne. Samozrejme, keď sa robia takéto kolektívne projekty, každý študent sa musí vedieť vyjadriť k problematike aj individuálne. Musí si pripraviť powerpointovú prezentáciu a sám si ju obhájiť pred pedagógmi aj ostatnými študentmi. Na dánskych školách sa každý zaujíma o názor každého študenta, každý je tam osobnosť. Veľkým rozdielom oproti naším vysokým školám je aj prax počas štúdia na univerzite, tzv. internship. Medzi študentami je veľmi obľúbená.

Študenti ju absolvujú v dánskych firmách, alebo kdekoľvek vo svete. Ak si vyberú prax v krajine Európskej únie dostanú na to ešte aj dotácie vo výške približne 390 € na mesiac (asi na 3 až 6 mesiacov). Samozrejme počas tohto obdobia dostávajú od firmy, v ktorej praxujú, aj plat. Nám sa pre našich študentov podarila vybaviť prax  v Číne, Nikaragui, Austrálii, Peru či Nemecku. Ale môžu praxovať aj u nás, v agentúre na Slovensku.

Aké sú náklady na štúdium v Dánsku?

Život študenta na dánskej vysokej škole stojí približne rovnako, ako na bratislavskej vysokej škole. Výhodou je, že v Dánsku si študent môže oveľa lepšie privyrobiť. Brigáda v Dánsku je honorovaná asi 10-12 € na hodinu, zatiaľ čo u nás sú to len 2,50-3,00 € na hodinu. Študenti z EÚ na dánskych univerzitách po splnení podmienok takisto poberajú štipendium vo výške 750€ mesačne. Jedinou podmienkou je byť študentom denného štúdia a  mesačne odpracovať 42 hodín, ktoré sú samozrejme platené navyše. Zahraniční študenti majú možnosť počas štúdia navštevovať kurzy Dánskeho jazyka, a to až 3 roky bezplatne.

Ako sa môže študent počas štúdia v Dánsku zamestnať?

Základné informácie o možnostiach práce popri štúdiu dostane každý študent aj od našej agentúry. Typické študentské práce sú práce v kuchyni, čašník – čašníčka, práce v sklade, u dievčat  je obľúbené opatrovanie detí, práca chyžnej. Prácu si treba samozrejme aktívne hľadať. Ako agentúra sme vytvorili na základe bohatých osobných skúseností, ale aj zo skúseností našich študentov videomentoring – ako si nájsť prácu.

Pre koho je určené štúdium v zahraničí?

Deväťdesiat percent našich uchádzačov o štúdium sú maturanti. Asi 10-20% sú  študenti z našich vysokých škôl, ktorí sa rozhodli pre zmenu. Mladým ľuďom odporúčame nerobiť si stres z prijímacieho procesu. Je potrebné, aby študent na strednej škole, alebo gymnáziu mal aspoň priemerné výsledky a vzhľadom na štúdium v angličtine je potrebná minimálna úroveň B2, čo je úroveň našich maturantov. Pokiaľ sa mladý človek rozhodne prihlásiť na dánsku vysokú školu a využiť naše služby, treba kontaktovať nás v Scandinavianstudy a my ho už prevedieme celým prijímacím procesom. V cene prihlášky cez Scandinavianstudy je aj test angličtiny.

Čím ešte  môže Scandinavianstudy život študentom v Dánsku uľahčiť?

Rád by som spomenul naše dva nové produkty. Začíname organizovať autobusovú prepravu pre slovenských a českých študentov do dánskych univerzitných miest. No a druhý produkt, na ktorom naša agentúra výrazne spolupracovala, je portál onlinematurita.sk. Na tejto stránke, hlavne študenti stredných odborných škôl a gymnázií nájdu videolekcie 12 maturitných predmetov v ktorých je jednoducho vysvetlené to najpodstatnejšie z konkrétnych maturitných tematických okruhov.

Prečo odporúčate mladým ľuďom štúdium v zahraničí?

Chcel by som povzbudiť mladých ľudí robiť odvážne rozhodnutia, časom z nich budú mať veľkú radosť a budú na seba hrdí. Rád by som povzbudil tých, ktorí stále váhajú a obávajú sa opustiť overené pohodlie domova. Budem vychádzať z našich niekoľko ročných skúseností. Som presvedčený, že mladí ľudia by mali skúsiť žiť aj mimo svojej rodnej krajiny – aspoň na krátky čas. Práve vysokoškolské obdobie je podľa mňa na to najideálnejšie.

Mladý človek je otvorenejší mnohým neznámym veciam a nemá veľké nároky na luxus. Má energiu meniť sa. Pre človeka nad 30 rokov je veľmi ťažké urobiť výraznú životnú zmenu, napr. presťahovať sa do zahraničia za štúdiom či prácou na 5 rokov a opustiť svoj už zabehnutý, pohodlný život. Je na každom z nás, či sa nakoniec vráti späť na Slovensko, ale podľa mňa je úžasné, keď sa takto skúsení ľudia vracajú späť do svojej rodnej krajiny a dokážu ju obohatiť inými odvážnejšími názormi, skúsenosťami a pomáhajú vytvoriť systém, ktorý bude snáď dokonalejší, ako ten súčasný

Čo by ste po svojich skúsenostiach rád preniesli z Dánska k nám na Slovensko?

Nízku nezamestnanosť a reálne sociálne istoty. Medziľudské vzťahy a dodržiavanie zákonov. Keď je predpísaná rýchlosť jazdy auta 90 km/hod., tak ju všetci dodržiavajú, lebo je to pre nich samozrejmé. Sú neuveriteľne čestní vo vzťahoch a pedantní v práci. Preto je tam až neskutočná dôvera medzi ľuďmi. Nám to znie až nepredstaviteľne.

*Ak vás rozhovor oslovil a máte chuť na viac info ohľadom štúdijných možností v Dánsku, budeme radi ak nás kontaktujete na scandinavianstudy.sk.