Podmienky prijatia a prijímací postup do Dánska - scandinavianstudy.sk
Dansko ilustracia

Podmienky prijatia a prijímací postup do Dánska

Počas štvrtého ročníka na strednej škole som musela rozmýšľať, kam na vysokú školu.

V nasledujúcom blogu s abudem snaźiť opísať, aké sú podmienky prijatia a prijímací postup do Dánska. Do školy nám chodilo mnoho letákov, jedným z nich bolo aj štúdium v Dánsku. Hneď som si to vygooglila a našla podrobné informácie. Kontaktovala som agentúru, ktorá mi rada pomohla a poradila. Najprv som si musela nájsť odbor, ktorý ma bude napĺňať a zároveň baviť. Keďže môj malý sen bol stať sa manažérkou, tak som si vybrala Marketing Management.

Ďalší krok, ktorý nasledoval, musela som si vybrať vhodnú univerzitu alebo akadémiu. Zvolila som si Erhvervsakademi Dania v Randers, kde som študentkou už druhý rok.

Prijímacie konanie bolo následovné: najprv som musela absolvovať test z angličtiny, ktorý pozostával z posluchu, gramatiky a čítania s porozumením, ktorý som úspešne absolvovala.

Takže, ďalší krok bol už len pohovor s učiteľmi z Dánska. Dohodli sme si emailom čas a dátum. Pohovor bol cez skype, kde som sa s učiteľom videla a rozprávala o tom, prečo som si vybrala práve Dánsko, prečo práve Marketing Management ako odbor a čo od toho očakávam. Bol veľmi priateľský a milý, pýtal sa ma aj na to aké sú moje záľuby a čo rada robím, a nakoniec mi vysvetlil aké je študovať v Dánsku. Všetky testy sú robené na základe skupinových prezentácií a projektov, kde málo z nich je individuálnych.

Keď som dostala email o tom ako som prijatá, bola som plná šťastia a emócií, že môj život a štúdium v Dánsku sa blíži. V auguste som sa začala pripravovať, baliť a keď prišiel deň kedy ma rodičia viezli autom, bola som plná neistoty o tom, aké to bude, či som na to pripravená a či sa mi tam bude páčiť… Hneď počas prvých dní v Dánsku som si našla mnoho kamarátov, s ktorými sme začali spoznávať krajinu, chodili sme na výlety.

A keď prišiel ten prvý deň v škole, bolo to úžasné! Nový učitelia, spolužiaci a taktiež jazyk. Mali sme spoznávacie hodiny, kde sme boli v skupinách so študentmi z celého sveta. Je to neuveriteľný zážitok spoznať nové kultúry a ľudí. So školou sme mali dva výlety hneď na začiatku, kde jeden z nich bol aj s dánskymi študentmi. Škola je moderná aj s moderným vybavením. Ak by som sa teraz mala rozhodnúť či chcem zostať v Dánsku alebo vrátiť sa domov na Slovensko, Dánsko vyhráva.

Snažila som sa opísať podmienky prijatia a prijímací postup do Dánska. Štúdium v zahraničí je obrovská skúsenosť a ak máš možnosť študovať napríklad v Dánsku, neváhaj!

Denisa, Dania Randers