Samo - Čo mi dal rok v Dánsku? - scandinavianstudy.sk
Studium v Anglicku

Samo – Čo mi dal rok v Dánsku?

Keď som mal 19 jedine čo som mal v hlave bolo že, chcem dobrú univerzitu, super študentský život a popritom zarabať peniaze, bolo mi jasné, že na Slovensku sú moje požiadavky science-fiction. Preto som sa začal pozerať iným smerom, a ani neviem ako mi napadlo že, Dánsko, veľa som o tom počul no nechcelo sa mi veriť všetkým tým rečiam ktoré vraveli tí čo tam boli. Keďže to znelo akoby to bolo päť levelov vyššie pred životom študentov ktorí študujú na Slovensku.

Skúsenosti na škole v Dánsku – Po roku štúdia musím povedať, že to bolo najlepšie rozhodnutie a za nič na svete by som to nedal. Dánsko mi dalo veľa skúsenosti či už po pracovnej alebo osobnej stránke predsa len, keď bývate sám vy ste ten kto rozhoduje. Samostatnosť je vlastnosť ktorú sa naši otcovia učili počas vojny. Dnes už niečo take nie je no stále sú možnosti ako spraviť z chlapca chlapa. V mojom prípade to je štúdium v zahraničí, kde som sa osamostatnil v 19. roku života, budoval som si vlastnú identitu, vlastné názory a presvedčenia bez toho aby do toho mohol ktokoľvek zasahovať.

Nabral som poznatky či už zo školy, kde sme sa to všetko naučili cez vžitie sa do vedenia firmy a takto formulovali a konštruovali riešenia a rozoberali danú problematiku. Čelili sme problémom s ktorými sa manažéry na všetkých úrovniach stretávaju v dnešnom svete každý deň.

Z každodenného života na svojej izbe som sa tiež naučil veci ktoré by mal každý dospelák ovládať napr. ako má vyzerať uprataná izba, ako skladovať potraviny, ako žehliť a prať. Ste sám sebe pánom.

Samozrejme zahraničie mi prinieslo veľa nových pretrvavávajucich kamarátstiev a úsmevných spomienok. Neverím že by sa mi na slovensku stalo, že by bola moja trieda kultúrne vyvážena tak ako bola. Z celkového počtu 20 žiakov sme sa stretli 15 národnosti. Jediny nereprezentovaný svetadiel ostala Amerika. Kultúrna výmena mi priniesla mnoho poznatkov o ktorých som doteraz nevedel alebo len počul. Zažil som na vlastnej koži ako sa oslavuje činský nový rok alebo ako vyzerá pravé dánske hygge.

Ak by mal jedno želanie u zlatej rybly, tak si prajem aby aj ostatní mohli zažiť taký rok aký som mal v zahraničí ja. Všetky tie super okamihy; prvé štipendium, po škole pivo s učiteľmi, návštevy pláže. Toto a omnoho viac mi dal rok v Dánsku a sú to navždy moje skúsenosti na škole v Dánsku.