Samo - Rozdiel medzi štúdiom u nás a v Dánsku - scandinavianstudy.sk

Samo – Rozdiel medzi štúdiom u nás a v Dánsku

            Určite ste už mnoho krát počuli aka veľka diera je naše školstvo, a ako dobre je ísť študovať do zahraničia a pod. Ja nebudem výnimka, akurát Vám to priblížim z môjho pohľadu po roku na vysokej škole v Dánsku.

            Prvá vec ktorá mi udrela do oči bol prístup učiteľov ku žiakom, niekedy neviete či je to váš učiteľ alebo kamoš s ktorým sa poznáte nejaký čas. Srandičky, ďžouky, pranky sú veci ktoré u učiteľov na Slovensku uvidíte len veľmi ťažko ba až vôbec. Pritom v Dánsku to bola normalka, učitelia nás chceli každého poznať, chceli poznať naše silné stránky, a v prípade potreby poradiť v ďalšich krokoch štúdia keď sa nebudeme vedieť rozhodnúť.

Môj najväčší osobný zážitok bol keď sme pracovali v malej grupe na skupinovom projekte a došiel za námi môj učiteľ a opýtal sa či nám môže nejako pomocť, neviem či mi vtedy prebehlo hlavou ale rovno vedľa školy sme mali McDonald´s a tak som mu povedal, že mne by dosť pomohlo keby vedel priniesť nejaké happy meal. On sa do široka usmial, ukázal mi pred všetkými prostredník, že môže mi kúpiť jediné šalát ale musím mu dať peniaze predom.

            Spôsob výuky v Dánsku bol tiež posunutý o laťku vyššie, na miesto memorovania a nekonečného učenia sa naspamať sme boli rozdelení do menších skupín 3-4 žiaci a pracovali na konkretnyćh problémoch ktorým firmy a organizácie čelia, podobne to bolo aj na projektových skúškach kde je tiež skupina a pracuje na projekte pre firmu, snaha je nájsť čo najľahšie a najužitočnejšie riešenie, najvyššou odmenou je vám známka 12, Dánsky systém hodnotí od -4 (najhoršie) po 12 (najlepšie).

Čo sa týka individuálnych skúšok všetky boli on-line čiže žiadne ústne skúšanie na známku. Počas skúšok je dovolené použivať internet, knihy, syntaxy atď. Jediná zakázaná vec je komunikovanie s ostatnými. Ale s vlastnej skúsenosti viem, že to ani nie je potrebné keďže všetko si dokážete vyhľadať sami.

            Viete si predstaviť že by vám slovenské školstvo dávalo za to, že študujete 780€ štipendíum každý mesiac? Asi nie, možno deti mojich deti budú mať tú možnosť. Ale podstatné je, že v Dánsku to funguje úplne bežne jedina podmienka je odpracovať viacej ako 25 hodín mesačne, čiže práca počas víkendov úplne stačí k tomu aby ste sa osamostatnili a dokázali žiť na vlastnom. Ja som napr. krájal mrkvu v jednej firme ktorá sa venovala spracovávaniu zeleniny, síce som po víkende videl oranžovu všade ale stojí to za to.

Čiže áno, rozdiely v štúdiu u nás a v zahraničí sú neporovnateľné, ale ako sa hovorí raz vidieť ako stokrát počuť. Stále máš možnosť sa prihlásiť na jeden z programov a zažiť si to na vlastnej koži.