Simona H. - dánsky Blog č.1 (Krajina bicyklov) - scandinavianstudy.sk
Letna skola v Dansku so Scandinavian study

Simona H. – dánsky Blog č.1 (Krajina bicyklov)

Študentské časy sú jedny z období, kedy sa mladému človeku dostáva najviac možností.

Príležitosť štúdia v zahraničí so sebou prináša množstvo skúseností, či už spojených so školou, s prácou a samotným osamostatnením sa v tak mladom veku.

My Scandinavian story

Moje meno je Simona a som študentkou štvrtého semestra Marketingového manažmentu na VIA University College v Dánsku.

Keďže v Dánsku žijem už rok a pol, rozhodla som sa podeliť o svoje skúsenosti formou blogov. Budem vám ich prinášať nasledujúce mesiace. V článkoch na tomto blogu by som sa chcela vyjadriť k najbežnejším otázkam, ktoré majú študenti pred samotným vycestovaním do zahraničia a ku krokom a formalitám, ktoré budú musieť absolvovať po ich príchode. Keďže popri škole pracujem, taktiež by som sa s Vami chcela podeliť o moje skúsenosti. Priblížim aj skúsenosti známych, ako si čo najefektívnejšie hľadať prácu a vybaviť formality spojené so štipendiom, ktoré je možné v Dánsku dostávať.

Keďže obľubujem spoznávanie nových miest, taktiež Vám ukážem zaujímavé lokality, ktoré som v Dánsku objavila a stojí za to ich navštíviť. Dúfam, že Vám tento blog sprostredkuje čo najviac informácií a pomôže sa Vám čo najrýchlejšie adaptovať v novom prostredí.

Krajina bicyklov

Neodmysliteľnou súčasťou môjho života, alebo aj života väčšiny študentov v Dánsku je práve bicykel. Kdežto na Slovensku som ho používala prevažne rekreačne, tu sa bez neho nedokážem zaobísť čo i len jeden deň. Hoci nežijem v jednom z najväčších miest Dánska, aj tak mi príde mesto Horsens veľmi rozľahlé. Bývam v centre a školu mám vychádzkovou chôdzou približne 40 minút od môjho bytu, čiže je pochopiteľné, že po pol roku pešej chôdze ma to prestalo baviť.

Spočiatku som sa rozhodla si kúpiť používaný bicykel, čo je pre študenta veľmi cenovo výhodné. Každé z miest má množstvo facebookových skupín, kde predávajú ľudia rôzne veci – od bicyklov až po nábytok. Ak niekto z Vás zvažuje školu v Horsens, odporúčané facebookové stránky sú – Horsens 2011-2012, Second Hand Bicycles – Horsens a stránka, na ktorej najčastejšie predávajú Dáni je Billige ting til salg i Horsens og omegn.

Niektoré z predávaných bicyklov sú veľmi používané, niektoré menej a podľa toho sú nastavené aj samotné ceny. Priemerná cena používaného bicykla v dobrej kondícii sa môže pohybovať aj okolo 80-100 eur. Samozrejme sa dá nájsť aj za nižšiu cenu, prípadne sa dá s predávajúcim dohodnúť. Ja som si najprv vybrala bicykel, ktorý z fotky pôsobil, že je v priemernej kondícii. Cena 40 eur ma priam očarila. Keďže som ho pred zakúpením nevyskúšala, až po pár dňoch som zistila, že tento bicykel má nefunkčné prevody, čiže som svoju kúpu veľmi ľutovala.

Nový bicykel

Neskôr som sa rozhodla kúpiť si nový bicykel. Keďže pracujem, mala som dostatok prostriedkov na zakúpenie nového a nepoužívaného bicykla. Keďže Dánsko je zelená krajina propagujúca recyklovanie, má taktiež príkladne prispôsobené cesty cyklistom formou cyklistických chodníkov a predajní bicyklov je taktiež neúrekom. Okrem nakupovania cez facebookové skupiny, existuje taktiež veľké množstvo bazárov ponúkajúcich bicykle. keďže som sa rozhodla pre kúpu nepoužívaného, nemám s bazármi na bicykle žiadnu skúsenosť. Počkala som si na zľavu a bicykel, ktorého pôvodná cena bola 3300DKK (443 eur). Po zľave ma stál 1600DKK (215 eur), čo je v Dánsku považované za skvelú a veľmi nízku cenu.

Okrem obchodov špecializovaných priamo na bicykle, existujú obchody predávajúce širší sortiment. Tam sú bicykle lacnejšie ( odtiaľ mám bicykel aj ja) a v Horsens to napríklad sú – BILKA, Harald Nyborg, Biltema,… Avšak, ak sú niektorí z Vás vlastníkmi dobrých bicyklov a chceli by ste si ich nechať priviezť, existujú spoločnosti, ktoré prevážajú balíky, čo je lacnejšie ako posielať ich poštou a priemerná cena za privezenie bicykla je okolo 50 eur. Malý TIP pre tých, ktorí si nechcú zakúpiť bicykel hneď po ich príchode, alebo za nimi príde rodina/ priatelia na návštevu a chceli by im ukázať mesto v čo v najkratšom čase.

Vo väčšine dánskych miest existuje program požičiavania bicyklov. Vtedy zložíte depozit za bicykel a dajú Vám ho späť hneď po jeho vrátení. V mnohých prípadoch stačí aj študentský preukaz ISIC a na celý deň máte dostupný jeden z mestských bicyklov. Miesta, kde sa dá zapožičať mestský bicykel v Horsens – Bygholm Lake Campsite, Denmark’s Industrial Museum, FÆNGSLET, Horsens Art Museum, Horsens New Theater, Horsens Marina a v množstve hotelov.