Simona H. – dánsky Blog č.2 (Moja prihláška) - scandinavianstudy.sk
studium v holandsku

Simona H. – dánsky Blog č.2 (Moja prihláška)

Maturitný ročník je rokom tých najdôležitejších rozhodnutí, ktoré výrazne ovplyvnia študijné smerovanie pre nasledujúce obdobie. V tomto článku by som Vám preto chcela priblížiť, prečo vlastne v Dánsku študujem a ako som sa tam dostala.

Väčšina ľudí, ktorí študujú na zahraničnej univerzite boli presvedčení o odchode za štúdiom do inej krajiny dlhšie obdobie.

Na rozdiel od nich, ja som to začiatkom maturitného ročníka ani netušila. Ako na každej strednej škole, aj k nám prichádzali študenti z rôznych slovenských univerzít prezentujúcich odbory, ktoré študujú. Jedným z týchto študentov bolo aj dievča, propagujúce program ERASMUS. Program si veľmi pochvaľovala a jednou z krajín, v ktorých študovala bolo práve Dánsko. Veľmi ma zaujal dánsky školský systém, praktické testy a možnosť stáže počas štúdia. Týmto začala moja cesta v podobe prijímacieho procesu do Dánska. Prvým krokom bolo nájdenie agentúry, ktorá mi pomohla zistiť všetky formality potrebné k podaniu prihlášky. Pre môj odbor marketingového manažmentu bol potrebný výpis počtu hodín anglického jazyka a matematiky, výpis známok, ktoré som získala počas strednej školy, motivačný list, odporúčací list a samotný test z anglického jazyka. Po spravení testu bol dôležitou časťou pohovor.

Je sa čoho báť?

Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že sa nie je čoho báť. Ľudia s ktorými robíte pohovor sú milí a konverzácia je veľmi uvoľnená. Otázky, ktoré sa bežne pýtajú: Prečo ste sa rozhodli študovať v Dánsku, Prečo práve ten odbor na ktorý sa hlásite. Z ktorých predmetov budete maturovať, Aké sú Vaše koníčky a podobne. Odporúčam pripraviť si dobré odpovede na tieto otázky a verím, že o dobrý dojem máte postarané. Samozrejme po absolvovaní maturitnej skúšky je potrebný preklad maturitného vysvedčenia, ktorý si môžete zaobstarať sami alebo to za Vás môže spraviť agentúra (ak to ponúka), čo môže byť v mnohých prípadoch cenovo výhodnejšie.

Keď sa na to pozerám spätne, je veľmi sympatické keď s Vami agentúra komunikuje a taktiež Vám dáva možnosť sprostredkovať niektoré úkony za Vás. Na SCANDINAVIAN study je preto veľmi prívetivé, že s Vami nonstop komunikujú milí a ochotní ľudia. Taktiež ponúkané balíčky sú obrovskou výhodou a v konečnom dôsledku je to z môjho pohľadu menej stresujúce a jednoduchšie. Keďže sme všetci študenti a záleží nám na výbere dobrej vysokej školy, stresom z výberu alebo samotného nástupu na univerzitu sme obklopení čoraz viac a viac, preto si myslím, že každé odľahčenie situácie je viac než vítané.

Celý proces podávania prihlášky na zahraničnú univerzitu mi príde jednoduchší a keďže patrím k ľudom, ktorí sa stresujú aj pre maličkosti, menej stresujúci. Podrobnosti s prihláškou Vám sprostredkuje samotná agentúra, ktorú ste si vybrali. Z mojej skúsenosti Vám môžem povedať, že proces ktorým som si prešla bol veľmi uvoľnený, málo stresujúci a nakoniec aj úspešný.