Dánsko je High Tech Country - scandinavianstudy.sk
scandinavian-study-kontakt

Dánsko je High Tech Country

Využitie technológie v každodennom živote

Technológia sa stala súčasťou života každého z nás. Ľudia si bez svojich smatfónov, notebookov a tabletov život ani nevedia predstaviť, hlavne v Dánsku, kde Wifi chytíte ešte aj v autobuse. Výnimkou nie som ani ja. V živote študenta sú nevyhnutnou pomôckou, keďže sa všetko robí online. Či sa už jedná o rozvrh, rôzne úlohy alebo komunikáciu so svojou study group, Dánsko je High Tech Country.

Moja škola má na tento účel systém, ktorý sa volá BLACKBOARD. Učitelia tam nahrávajú prezentácie, materiály, cvičenia a sem tam aj fotky známych osobností ako zaujímavosť. Z môjho pohľadu je to oveľa jednoduchšie, komfortnejšie a menej stresujúce.

Dánsko je jednou z krajín , kde neprevláda chaos a stres. Ľudia sú pokojní, kľudní a niekedy sa mi zdá, že aj trochu spomalení. Je to asi vďaka self-service, cez ktorý si pomocou vášho NemID môžete skoro všetko vybaviť sám, z pohodlia vášho domova, bez nekonečného čakania v radoch na úradoch alebo v banke. NemID je zoznam kódov, ktorý používajú na prihlásenie sa do systémov a s ním môžete podpisovať rôzne zmluvy z domu.  Ako ďalšou čerešničkou máte možnosť používať tak zvanú Mobile Pay aplikáciu, ktorá vám uľahčí každodenný život v zahraničí. Keď ste vonku s kamarátmi na pive, na nakupovanie lístkov alebo nabíjanie telefónnych kariet vám to s Mobile Payom bude trvať asi 10 sekúnd. Kým si zo svojho účtu prenesiete peniaze na druhý bez akýchkoľvek zložitých kódov. Funguje to na vaše telefónne číslo.

Nesmiem zabudnúť spomenúť ani ich čísielkový systém, ktorý je založený na princípe žiadania si čísla z automatu, tzv. poradovník. Myslím si, že je to obrovskoa výhoda, pretože ten kto príde skôr je obslúžený skôr. To všetko bez zbytočných konfliktov ako sú predbiehanie sa a podobne. Tento princíp sa používa dosť obšírne, môžete sa s ním stretnúť napríklad na autobusovej stanici, farmaceutických obchodoch, ale už som sa s ním stretla aj v pekárni v supermarkete. Nezabudnime spomenúť ani známe automaty, ktoré môžete nájsť skoro všade. Niekedy to pôsobí trochu mätúco a hlavne ak nemáte k dispozícií personál, ktorého by ste mohli požiadať o pomoc.

Avšak dánsky národ je celkovo veľmi milý a tiež ochotný pomôcť, takže sa kľudne na nich môžete s hocičím obrátiť. Môžete si byť istý, že vám láskavo pomôžu.  Mne sa už tiež stalo, že som mala ťažkosti kúpiť si  vlakový lístok z automatu alebo sa dostať do fitnes centra, kde tiež všetko funguje elektronicky. Argument som mala už aj so self-help automatom v supermarkete, ale napokon sme ho vyriešili pomocou jedného zlatého zamestnanca. Tieto ich elektronické a hi-tech metódy sa na prvý pohľad zdajú byť ešte zložitejšie. Časom si človek zvykne a všimne si rozdiel a výhody týchto metód.

Technologický svet v Dánsku prevláda až priveľmi, to som si uvedomila až keď sa mi pokazil telefón a behala som s knižkou v ruke. V autobuse na mňa ľudia kukali ako keby som sem spadla z inej galaxie a neustále sa ma vypytovali kde som si nechala svoj smartfón. Je to veľmi zriedkavé, že vidíte človeka bez smartfónu, s knižkou v ruke. Osobne si myslím, že je to celkom smutné. Ľudia prestávajú reálny svet okolo seba vnímať a strácajú sa vo virtuálnom, nereálnom svete. Na druhej strane v Dánsku ešte stále máte možnosť vidieť malé deti so svojimi rodičmi vonku sa hrať, bicyklovať, užívať si krásu prírody a benefity ročných období. Cez zimu stavajú snehuliakov v overáloch a cez leto sa bláznia v nie celkom teplom mori.

Dáni sú veľmi nároční, čo sa týka elektroniky, uprednostňujú kvalitu a populárne značky. Typického Dána v škole spoznáte podľa toho, že v jednej ruke drží najnovší Iphone a v druhej zas hocijakú formu Macbooku. Veľkým trendom sú Smart watches, ktoré im merajú pulz počas spánku alebo všetky ich kroky a dokonca si ich môže zosynchronizovať aj so svojim super smart Iphonom.

Dánsko je High Tech Country, ich rozvinutá technológia prináša veľké benefity. Určite aj uľahčuje každodenný život človeka, avšak má to aj svoje nevýhody. Ako napríklad, človek sa stane závislý na svojich elektronických zariadeniach ešte viac a ťažšie sa zaobíde bez nich.

Kitty Simonková