Slováci v zahraničí so Scandinavian study
Jesenna skola so Scandinavian study - studneti Scandinavian study v Dansku

Slováci v zahraničí?!

Ako sa vedia zaradiť Slováci v zahraničí medzi ostatné národnosti a ako vieme medzi sebou spolupracovať ?

Na túto otázku sa môže nájsť množstvo odpovedí, samozrejme, záleží od vlastnej skúseností každého z nás… V tomto blogu, by som sa chcela vyjadriť k téme, ako sa vieme ako národ zaradiť medzi ostatné národnosti v Dánsku. Ako sa vieme prispôsobiť a zvyknúť si na Dánske návyky a život ako taký a ako vieme spolupracovať s ostatnými Slovákmi.

Ja osobne si viem zvyknúť na nové prostredie veľmi rýchlo, ale tak isto som sa cítila po prvých dňoch v Dánsku stratená. Netrvalo však dlho a našla som si nových priateľov a to z rôznych kútov sveta. Z Lotyšska, Bulharska, Rumunska, Ecuadoru, Estónska a mohla by som menovať krajiny ešte veľmi dlho. Všetci boli veľmi priateľskí a pomáhali jeden druhému. Totiž, nielen ja som sa cítila neisto a ustráchane z nového prostredia ale aj ostatní študenti.

Priateľstvá

O niečo horšie sa nadväzujú priateľstvá s Dánmi. Je veľmi ťažké ich odhadnúť, nie sú veľmi otvorení a kým si získate ich dôveru, chvíľu to trvá. Na druhej strane, keď sa s nimi spoznáte o niečo lepšie, sú veľmi priateľskí a nápomocní. Veľmi si vážia, ak sa zaujímate o Dánsku kultúru, lebo sú naozaj veľkí patrioti. Z čoho som bola veľmi milo prekvapená, že Slováci v zahraničí a takisto Česi sa správajú k sebe ako keby boli jeden národ. Nevnímame rozdiely medzi sebou a ani to, že si všetci v Škandinávii myslia, že sme z Československa 😀

Čo sa týka spolupráce medzi Slovákmi, myslím si, že v zahraničí sa správame naozaj ako jedna veľká rodina. Na facebooku môžeš nájsť veľa stránok ako „Slováci v Dánsku“, „Dánsko – česi a slováci“, kde sa môžeš obrátiť na ostatných s akoukoľvek otázkou a vždy sa nájde niekto, kto ti veľmi rád odpovie a pomôže s daným problémom.

Myslím si, že sme voči sebe viac priateľskí a empatickí. Ja mám skúsenosť, že si Slováci posúvajú medzi sebou ubytovanie, ale aj prácu. Mám pocit, že je to tým, že sme „ v tom všetci spolu“, a preto sa vieme vcítiť do situácie toho druhého a navzájom si pomáhať. Ja osobne mám priateľov so Slovenska asi v každej časti Dánska a pravidelne sa navštevujeme a rozprávame si vtipné zážitky. Je fajn vedieť, že nie ste tak úplne sami v novej krajine.

Vďaka Dánsku som spoznala veľmi veľa nových ľudí, nové kultúry ale aj veľa Slovákov, za čo som nesmierne vďačná. Mám pocit že ako Slováci v zahraničí ťahame spolu za jedno lano!

Gretka M.