Sociálne istoty v Škandinávii...čistota všade okolo a zdravotníctvo a školstvo, ktoré sú bezplatné

Sociálne istoty v Škandinávii

Keď hovoríme o Dánsku, hovoríme o jednej z najdemokratickejších, najférovejších a najsociálnejších krajín v Európe.

Dánsko je vyspelá krajina, ktorá sa stará o svojich obyvateľov. Ľudia (aspoň väčšina z nich) sú tu spokojní a to aj na úkor vyšších daní. No a čo sa mi na tejto krajine páči najviac?  Sociálne istoty v Škandinávii nie sú samozrejme všetko čo sa mi tu páči. Je to určite tá čistota všade okolo a tiež napr. zdravotníctvo a školstvo, ktoré je bezplatné ako pre Dánov, tak aj pre všetkých Európanov (občanov v rámci EÚ).

Z vlastnej skúsenosti to môžem potvrdiť. Musela zájsť k lekárovi. Čo som urobila? Len som si vytiahla z peňaženky Yellow card (akési dánske ID, ktoré Vám vystavia po príchode do Dánska a bez ktorého sa úradnenikam nepohnete) a zavolala som môjmu doktorovi na číslo, ktoré mi bolo pridelené. Každý jeden z nás ma vlastného doktora. Dohodla som si stretnutie, a pár dní na to som už pochodovala k doktorovi. Všetky bežné vyšetrenia boli bezplatné.

Taktiež sa mi bohužiaľ stalo, že som si nešťastne zlomila nohu. A znova, nasledovala rovnaká procedúra. Jeden telefonát a už som z nemocnice odchádzala s dlahou a to sme ani dlho nečakali. A aj keby, čakali sme na ošetrenie v čistom a modernom prostredí, kde si môžete dať nápoj zdarma. Proste šťastie v nešťastí.

Dánsko je tiež krajinou, kde sa v noci nemusíte vyjsť von, sám, či ste už žena alebo muž. Nemusíte sa báť, že Vás niekto okradne alebo napadne. Mnoho krát som si to vyskúšala na vlastnej koži.

Áno, môj život v Dánsku obnášal aj takéto situácie. Pracovala som v reštaurácii, kde nikdy neviete, kedy končíte (záležalo to od zákazníkov), veľa krát sa mi stalo, že som sa vybrala pešo domov. Často medzi 2. a 3. ráno na uliči kráčajúc na internát. Nikdy ma nikto nezastavil, a ak sa tak stalo, boli to moji kolegovia, ktorí ma cestou hodili na aute domov. Mám šťastie na ľudí.

Systém sociálneho zabezpečenia – Sociálne istoty v Škandinávii

Rada sa podelím ohľadne troch termínoch a to je SU, Akasse a Ferie penge.

SU jako jedna z vecí, prečo je štúdium v Dánsku tak atraktívne. SU je akýsi grant, ktorý poskytuje dánska vláda /dánsky štát študentom. Pre Dánov je to jednoduché, im stačí ak navštevujú školu a akonáhle dovŕšia 18 rokov, sú dotovaní štátom. To ich robí nezávislejšími. Avšak Dáni sú známi aj tým, že po strednej škole sa väčšina z nich rozhodne ukončiť štúdium a venujú sa svojej profesii. To robí ich ekonomiku silnejšou.

Pre nás Európanov SU funguje na inej báze. Podmienkou na získanie SU je, že musíte odpracovať min. 43 hodín do mesiaca a peniaze sú vaše. Ako som spomínala, sú v tom aj dane. Takže istá časť (záleží podľa výšky platu a nastavenia v internom štátnom systéme, s ktorým Vám škola pomôže) Vám bude odobraná.

Z môjho platu mi bola odobraná tá vyššia časť a z SU tá nižšia. Takže dokopy to bolo 38%. Tie peniaze sa vracajú naspäť štátu, ale aj tak mi zvýšilo dostatok peňazí. Niečo pripomínajúce nástupný plat zdravotnej sestry v Bratislave. Skrátka, pre študenta ako vyšité. Je pravda, že život v Dánsku je drahší, ale je primeraný platu. Tiež som počula, že SU chcú obmedziť, ak nie úplne zrušiť pre nás Európanov, tak šup šup do Dánska, kým máte možnosť získať túto skvelú výhodu. Viac informácií nájdete tu.

Ďalšia z vecí je tzv. A-kasse. Ja s touto vecou osobnú skúsenosť nemám, avšak jedná sa o akýsi poistný fond, do kterého sa možete pridať. Je to v podstate sporiaci účet, avšak poskyuje ho štát. Ide o to, že v prípade straty zamestnania je Vám garantovaná istá čiastka, s kterou ste schopný platiť všetky svoje výdavky. Podmienkou je odpracovanie 1924 hodín v priebehu 12 mesiacov (1 roka) a musí to byť fulltime. Viac informácií nájdete tu.

Poslednou z vecí sú takzvané Ferie penge. Ide v doslovnom preklade o „dovolenkové peniaze“. Neviem to lepšie preložiť. Celé je to o tom, že počas toho, ako pracujete za Vás zamestnávateľ odvádza istú čiastku na Vaše Ferie konto, a teda počas Vašej dovolenky sú Vám tieto peniaze vyplácané, takže vlastne zarábate aj počas dovolenky, super nie? Zamestnávateľ odvádza 12,5% z Vášho platu, takže každý mesiac máte nárok na 2,08 dní voľna, no a za každý rok získavate tieto peniaze, ktorých celková čiastka činí čiastku vo výške 5 odpracovaných týždňov, avšak musíte robiť presne 1 rok. Aj tak je to super, nemyslíte? Viac informácií nájdete tu.

Dúfam, že Vám tento článok povie čosi viac o živote, sociálnych istotách a zabezpečení v Dánsku.

Prajem príjemný deň.

Kristína B.