Strašiak menom Angličtina - ktorý certifikát si vybrať? - scandinavianstudy.sk
Skúšobný test z anglického jazyka

Strašiak menom Angličtina – ktorý certifikát si vybrať?

Či si zamestnávateľ, zamestnanec, živnostník či študent pri podávaní si prihlášky na zahraničnú školu, v konkrétnom čase príde na radu otázka tvojho levelu anglického jazyka.

Ohľadom znalosti cudzieho jazyka ťa môžem ubezpečiť, že ho nikdy nebudeš ovládať tak zle, ako ho ovládaš práve teraz a nikdy tak dobre, aby si sa nemohol naučiť nové slovo či slovné spojenie. Na trhu s výučbou cudzích jazykov nájdeš niekoľko rôznych celosvetovo uznávaných certifikátov.
IELTS
IELTS (International English Language Testing System) je celosvetovo najpopulárnejšia skúška z anglického jazyka, ktorú akceptuje viac ako 10 000 organizácií v 140 krajinách sveta medzi ktoré patria univerzity, vládne organizácie či zamestnávatelia. IELTS sa stal takisto jediným testom z anglického jazyka akceptovaným pre účely emigrácie, a to do všetkých krajín, kde sa vyžaduje znalosť angličtiny. Každý rok absolvuje skúšku viac ako 3 milióny študentov.IELTS je flexibilná skúška, pri ktorej kandidát dostane výsledky už na 13. deň po jej absolvovaní.Ak sa rozhodneš pre skúšku IELTS máte na výber dva formáty. Jeden sa nazýva IELTS ACADEMIC, ktorý je zvyčajne požadovaný akademickými inštitúciami či zamestnávateľmi. Druhý formát sa nazýva IELTS GENERAL TRAINING a zvyčajne sa používa pre účely emigračných úradov. Pri oboch formátoch sa testuje počúvanie (Listening), čítanie (Reading), písanie (Writing) a hovorenie (Speaking). Celý test trvá približne 2h 45 min. Ak chceš dosiahnuť čo najlepšie výsledky, je dôležité sa vopred riadne pripraviť. British Council ponúka veľa možností ako si zlepšiť svoju úroveň angličtiny a  oboznámi ťa s formátom skúšky či hodnotiacimi kritériami.Ďalšou možnosťou ako sa pripraviť na skúšku je online kurz Road to IELTS, ktorý ti poskytne spätnú väzbu tvojej znalosti angličtiny a pomôže sledovať ako napreduješ v štúdiu angličtiny. Bezplatná mobilná aplikácia IELTS WordPower ti pomôže k obohateniu slovnej zásoby, ktorá je dôležitým faktorom pri každej skúške z cudzieho jazyka.Skúšku môžeš absolvovať v British Council v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Trnave a Žiline a test stojí 204€.Viac info nájdeš aj TU.

TOEFL

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) je test preverujúci znalosť angličtiny u nerodených hovoriacich a vybrať si môžeš skladanie skúšky na počítači (iBT TOEFL) alebo na papieri (PBT TOEFL). Oba druhy testu sa skladajú zo štyroch častí:

•        iBT: čítanie, písanie, počúvanie a ústna časť

•        PBT: počúvanie, porozumenie a štruktúrovanie textu, čítanie a písanie

Pokiaľ si toľko neveríš v hovorenej angličtine, môže pre teba byť ideálne PBT, ak máš naopak problémy s logickým dopĺňaním textu a pod., je lepšie iBT. Je dôležité spomenúť, že ústna časť iBT prebieha stále s počítačom v certifikovanom stredisku, kedy dostaneš slúchadlá s mikrofónom. Niektorým študentom preto nemusí byť príjemné, že sa snaží porozumieť otázke, zatiaľ čo ostatní už hovoria.

Cambridge Advanced English – CAE

Jedným z ďalších uznávaným testom je aj Cambridge test. Skladá sa z počúvania, čítania a Use of English, písanie a ústnej časti. Test má síce oficiálne doživotnú platnosť, avšak väčšina napr. univerzít po celom svete rovnako, aby výsledok testu nebol starší ako 2 roky. Tento test je k dispozícii na úrovniach CAE a FCE.

Oxford Online Placement Test – OOPT

Test sa skladá z častí Use of English a z Listenningu. V Use of English sú časté cvičenia ako napr. vyberanie správnych slov do textu, porozumenie textu, doplňovanie vhodných predložiek atď. Počúvanie je potom štandardné – výber spomínaných slov a fráz. Vo všeobecnosti je potrebné dosiahnuť minimálnu úroveň B2. Test stojí menej ako 20€ a akceptujú ho na školy napr. do Dánska či Holandska. Viac info nájdeš aj TU.