Študujem Strategic Entrepreneurship vo Švédsku
Studium vo Svedsku

Štúdium Strategic Entrepreneurship na Jönköping University

Som naozaj rád, že som do Švédska išiel.

Škola má zatiaľ excelentnú organizáciu a osobný, priateľský a ľudský prístup. Máme viac ako týždeň trvajúcu kopu zoznamovacích aktivít a podujatí, ľudia sú fajn. Mesto je tak akurát veľké a krásne a v neposlednom rade je ubytovanie super. Mám vlastnú dobre vybavená izba v študentskom dome s cca. 20 študentmi. Cez stromy mám výhľad na cca. 50m vzdialené jazero a je tu všetko, čo potrebujem.

Vec, na ktorú sa človek musí ale pripraviť ich, že zo začiatku budú náklady  (za balík toho, že sa zúčastňujeme tradičných aktivít študentskej únie som zaplatil 850 SEK v čom nie je alkohol – pivo v reštaurácii môže stáť pokojne 70 SEK) a môže to vyzerať ako plať, plať, plať…

Aj keď počiatočné náklady zostávajú celkom vysoké (nájom na celý semester dopredu, permanentka do posilňovne, knižky, …), predpokladám, že sa to zrovná, pretože na aktivity okolo pri všetkom učení nezostáva veľa času 🙂 Čo sa týka ešte tých nákladov, skúsim budúci týždeň požiadať o štipendium http://www.csn.se.

Jedná sa o príspevok približne 3000 SEK mesačne. 

Teším sa, až začnú oficiálne Courses, pretože som bol nadšený z toho, čo sme zatiaľ zo Strategic Entrepreneurship mali. Prednášky sa začali už prvý týždeň, ale boli skôr zoznamovacie. Prednášok ako takých však máme minimum, častejšie sú cvičenia alebo kreatívne projekty. Najviac mi vyhovuje práca v tímoch. Desím sa však, žepríde pravidelná práca s akademickými článkami, ktoré každý hovoria niečo iné a my ich budeme v „domácich úlohách“ musieť citovať.

Akurát by som ešte spomenul, že si študenti pred tým, než sem prídu, musia uvedomiť, že je to časovo náročnejšie ako štúdium na unievrzite u nás. Spôsob učenia sa iba na skúšky tú neobstojí (mám ešte k tomu kurz švédčiny, kde sa očakáva práca cca. 20 hodín týždenne).

Celkovo je to tu úplne iný level ako SR, v centre diania, praktickým a otvoreným prístupom a zo štúdia si veľa odnesiem, obzvlášť pri odbore, ktorý som si vybral. (Strategic Entrepreneurship)

Jakub *-*