University of Sunderland - štúdium v UK so scandinavianstudy.sk

Štúdium v Anglicku – skúsenosti

Dnes sú to presne tri týždne čo som začala štúdium v Anglicku.

Štúdium v Anglicku – skúsenosti – Prvý týžden bol „Freshers week“, čo znamenalo sem tam nejakú prednášku v škole, ale hlavne veľa času na zoznámenie so všetkým a dovybavovaním všetkých formalít.

Musím povedať, že som sa všetkého dosť bála. Vybaviť si účet v banke,NIN,UK číslo a SIM-ku,zapísať sa u tunajšieho lekára. Všetko mi to prišlo ako veľa práce. Ale ani neviem ako a všetko som mala za prvý týždeň hotové. Musím povedať že k hladkému priebehu mi veľmi pomohla univerzita pretože na prvý týždeň mali pripravené absolútne všetko od A po Z! Od Workshopov po Welcome party.

Takže si vždy vedel, že keby niečo stačí sa len opýtať…

Asi najviac som sa bála NIN – National Insurance Number, nakoľko si trebalo dohodnúť schôdzku v inom meste a mať ready veľa papierov a potvrdení. Ale prišla som tam a celé to trvralo asi 3 tak minúty. Len si kopírovali môj pas/ID a spýtali sa ma na pár otázok.

Už dva týždne máme aj prednášky a teda aj štúdium in progress. Ale celý edukačný systém tu funguje inak ako u nás doma.

Učivo je náročne, ale každý si jeden profesor dáva maximálne záležať, aby sme všetci všetkému rozumeli. Ak s niečím „strugglujeˇ“ stačí sa len spýtať/poslať mail… Nakoľko mám za sebou 2 roky na slovenskej univerzite, viem porovnať  pristúp, vybavenie škôl, celkovú atmosféru, prístup a hlavne kvalitu a esprit profesorov! A ten rozdiel je sakra markantný!

Momentalne si hľadam prácu. Aj stým nám tiež pomohla Uni, pretože zorganizovala Job fair, kde prišli skoro všetci potencionálny zamestnávatelia a my sme mohli rozdávat naše CVčka.

Pred týždňom bol takisto Student fair, kde boli všetky societies, kluby a združenia. Všetky druhy športov,náboženstiev,veľa podnikov a spoločností. Ja som sa zapísala na basketbal a našla som katolíkov.

Štúdium v Anglicku  a práve na University of Sundelrland jednoznačne odporúčam študentom, čo chcú v živote niečo viac. No a takisto ochútnáte Fish and Chips!

Viktória P.