Štúdium v Holandsku so scandinavianstudy.sk
studium v holandsku

HZ University of Applied Science – štúdium v Holandsku

Som veľmi rád, že som si vybral práve štúdium v Holandsku.

Už sú to pomaly dva mesiace, takže usadený už som takže ideme na to. Štúdium v Holandsku a ja…

Študujem na HZ University of Applied science. Škola je naozaj super, momentálne získali 3. miesto ako „Najlepšia univerzita strednej veľkosti v Holandsku“ a odbor ktorý študujem (VTM – Vitality & Tourism Management) získal prvé miesto v krajine ako najkvalitnejšia výuka v oblasti cestovného ruchu – z čoho sa veľmi teším.

Učitelia sú veľmi priateľskí, oslovujeme ich prvým menom a snažia si nás zapamätať veľmi osobne. Každá miestnosť je zariadená veľmi kvalitnou technikou. Učitelia majú veľa znalostí a skúseností z predmetov ktoré vyučujú. Viacmenej sa učíme na reálnych príkladoch a máme minimum teórie.

Máme veľa možností cestovať, organizujú sa rôzne zájazdy napr. do Paríža, Prahy, lyžiarske kurzy do Francúzkych hôr a samozrejme za všetky takéto aktivity dostávame aj kredity.

Odbory sa vyučujú v angličtine a na škole sa nájde asi každá národnosť sveta. Spolužiakov mám napríklad z Japonska, Bulharska, Talianska ale väčšinu odboru aj tak tvoria holanďania. Škola zo začiatku organizovala rôzne akcie pre freshmanov, aby sme sa lepšie spoznali. Prvé dva týždne boli nabyté akciami a festivalmi po celom meste.  Tieto akcie zahrňovali zdarma jedlo, alkohol a party non-stop.

Rozvrh mi veľmi vyhovuje, keďže väčšinou začínam o 13.00 a končím okolo 16.00, štvrtky mám voľné takže mám kopu času pre seba. Trošku nezvyk pre mňa je kvantum domácej prípravy. Neskutočne veľa projektov mi treba vypracovať do konca semestra a vlastne z odprezentovania týchto projektov mám aj skúšku a výsledné hodnotenie.

Ak by som chcel popri škole aj pracovať, tak mi treba vybaviť kvantum papierov, napríklad bankový účet a poistenie v Holandsku. Holanďanky študujúce na škole sú veľmi nápomocné a pomôžu aj s najmenšími ťažkosťami (napr. objednanie knihy z holandskej stránky, vybavenie kartičky na vlak atď.)

Ubytovanie som si vybavoval už oveľa skôr, myslím, že už tri mesiace pred príchodom som mal už aj vyplatený internát. Internát je čisto nový, tento rok otvorený, no kvôli malej kapacite bohužiaľ len pre freshmanov. Ostatní študenti sa nachádzajú v študentských domoch, kde ich žije zhruba 6-8 ľudí, sú to fakt super zariadené dvojposchodové domy. Toto sa však nerieši cez školu, ale cez agentúru APV, ktorej majitel je jeden veľmi vtipný a sympatický človek.

Mesto je tiež nádherné a prispôsobené študentskému životu, pokiaľ nám to počasie dovolovalo, tak sme s ostatními študentmi chodili na pláž, hrať beach volleyball alebo si zaplávať. Na pomer veľkosti mesta sa tu nájde dostatok barov, clubov a miest pre pravý nočný študenstký život. Predsa len najoblúenejšie sú tu houseparties. Intrák je asi päť minút pešo od obchodu a asi desať od centra mesta a pláže. Na univerzitu je to kus ďalej, takých 20-30 minút. Samozrejme, každý používame bicykle čiže vzdialenosti tu nikomu neprekážajú.

Takže celkové dojmy sú naozaj neopísateľné, neviem napísať jediné negatívne slovo ako na Univerzitu, tak na intrák či mesto. Som veľmi spokojný s výberom. Štúdium v Holandsku určite odporúčam každému, koho nebaví dve hodiny sedieť na prednáške unudeného profesora a zapisovať si poznámky. My v triede sa vkuse premiestňujeme, hýbeme a pracujeme na projektoch a reálnych príkladoch.

Daniel  Cs.