Štúdium vo Švédsku so Scandinavian study

Štúdium vo Švédsku

Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla pre štúdium vo Švédsku.

Mala možnosť stráviť nejaký čas na univerzite vo švédskej Uppsale, kde som študovala severogermánske jazyky. Keďže som krajinu navštívila už niekoľkokrát, myslela som si, že viem, čo ma čaká. Švédi sú veľmi ústretový a nekonfliktný národ, preto ma celkom prekvapilo, že úroveň obtiažnosti štúdia mi dala celkom zabrať.

Nefunguje to ako na našich vysokých školách, kde často jediné, o čo sa musíš postarať je prítomnosť na hodinách a samotné štúdium prebieha len v čase skúškového. Štúdium vo Švédsku – to je každodenná príprava na hodiny, či už samostatne, alebo skupinovou prípravou prezentácie či projektu. Skúšky bývajú počas semestra priebežne. Nie je to teda nič pre leňochov. Na druhú stranu je prístup profesorov veľmi priateľský a demokratický. Švédi veľmi dbajú na rovnováhu a preto chápu, že kvalitne strávený voľný čas je minimálne rovnako dôležitý ako práca. Tento príspevok ale nemá byť o učení, ale o zábave a tej vo Švédsku zažiješ dosť.

Štúdium vo Švédsku a študentské kluby 

Ako noví študenti sa môžete počas prvého introduction týždňa stretnúť s fenoménom nollning, čo je vlastne séria iniciačných rituálov, ktoré pre vás pripravia starší spolužiaci. Je to zábava, pri ktorej sa vám môže prihodiť doslova všetko a zároveň skvelý spôsob ako si nájsť nových priateľov. Ja som moje kamošky z USA, Nemecka, Islandu a Holandska stretla už v prvý týždeň.

Študentský život sa organizuje hlavne v študentských spolkoch, ktoré majú na starších univerzitách, akou je napríklad tá v Uppsale, dlhú tradíciu. Členstvo v študentskom spolku ti zaistí vstup do študentských reštaurácií a kaviarní, barov a klubov, kde sú ceny nižšie ako obvykle. Kluby často organizujú rôzne koncerty, stand-upy, karnevaly, divadlo aj honosné večere pre niekoľko stoviek účastníkov. Cez víkendy sme s kamoškami obvykle chodili na pivo, alebo si spolu uvarili výbornú  trojchodovú večeru, a to hlavne koncom mesiaca, keď sme mali hlbšie do vrecka.

Našou tradíciou sa stala aj pravidelná sobotná fika, čiže stretnutie pri káve a niečom sladkom či slanom. Tento fenomén, ktorý ťa vo Švédsku určite neminie nech si kdekoľvek, dokážu miestni priviesť do dokonalosti (hovorí sa, že Švédi pijú najviac kávy na hlavu). Veľa študentov sa cez víkendy stretáva na niekoľko drinkov doma na pre-party (förfest), aby neskôr v bare či klube ušetrili.

Voľný čas

Ak skôr uprednostňuješ aktívne strávený voľný čas, nie je nič jednoduchšie ako nasadnúť na bicykel a spoznávať krásy okolitej prírody. S Laurou z Nemecka sme okolie Uppsaly prejazdili krížom krážom, kúpali sa v treťom najväčšom jazere Mälaren a navštívili stredoveké vikingské mohyli v Starej Uppsale. Vo Švédsku navyše nikdy nie si ďaleko od čistého jazera, kde sa môžeš okúpať či loviť ryby. Lesy sú rozprávkovo krásne, bohato porastené machom, hubami a čučoriedkami a ak budeš mať šťastie, možno natrafíš aj na losa.

Keď sme však zatúžili po ruchu veľkomesta, vyrazili sme vlakom na deň či dva do Štokholmu, ktorý je od Uppsaly vzdialený len 40 minút. Podarilo sa nám urobiť si aj výlet do laponskej Kiruny, najsevernejšie položeného mesta krajiny, ktoré je od Štokholmu vzdialené 1200 kilometrov. Medzi študentmi sú obľúbené aj dvojdňové výlety trajektom do Helsínk, či Tallinu. Večer nasadneš na loď, s kamošmi si to rozdáš v karaoke, či na diskotéke hrajúcej fínske cover verzie známych hitov, pár hodín sa vyspíš a ráno hor sa na celodennú prehliadku mesta. No a večer sa poplavíš späť do Štokholmu.

Ak ťa zaujíma kultúra či história, namier si to do niektorého zo štátnych múzeí či galérií, ktoré bývajú zdarma. Tie súkromné ponúkajú študentom aspoň zľavnené vstupné. V Štokholme určite odporúčam okrem must-see múzea Vasa napríklad galériu Fotografiska kde nájdeš aj kaviareň s najkrajším výhľadom na mesto.

Čo sa týka nákupov, Švédi milujú blšie trhy so starožitnosťami a vintage oblečením. Takéto podujatie by ste si nemali nechať ujsť. Je to zároveň skvelá príležitosť ako zohnať originálne doplnky do tvojej študentskej izby.

Život v korridore

Štúdium vo Švédsku – to sú aj internáty sú vo Švédsku na vysokej úrovni. Ja som bývala na študentskom sídlisku zvanom Flogsta, ktoré bolo od centra Uppsaly vzdialené 7 km, obklopené krásnym borovicovým lesom (vďaka bohu za bicykel- nikdy predtým som nemala tak vytrénované nohy:). Na našom poschodí sa nachádzali dve krídla s chodbami, tzv. korridor. Na každej chodbe bolo asi desať izieb a jedna veľká spoločná kuchyňa s dvoma šporákmi a jedálenskými stolmi.

Tento typ bývania, kde má každý študent súkromie vlastnej izby s kúpeľňou a spoločnou kuchyňou je podľa mňa ideálny na spoznávanie nových ľudí, ak na to máte práve náladu. Niektoré chodby často organizujú divoké chodbovice, iné sú kľudnejšie, vždy záleží na konkrétnom zložení ľudí a dohode. Na Flogste som mala možnosť zažiť aj tzv. flogstavrålet– rev Flogsty. V čase skúškového obdobia každý večer o desiatej tu študenti spoločným minútovým krikom z okna dávajú najavo svoju frustráciu z učenia. Sama som to vyskúšala, je to skutočne uvoľňujúce 🙂

Štúdium vo Švédsku môžem rozhodne odporučiť, a to nielen vzhľadom na perfektnú úroveň vzdelania. Život v zahraničí ťa totiž naučí viac, ako ktorákoľvek učebnica či študijný odbor; spoznáš množstvo ľudí z celého sveta, získaš nadhľad a naučíš sa samostatnosti. Štúdium v zahraničí je školou života.

Dominika W. G.