Študujem na Saxion University of Applied Sciences so Scandinavian study
Studium v Holandsku

Študujem na Saxion University of Applied Sciences v Holandsku

Stala som sa nezávislou ženou, ktorá si plní svoje sny a túžby.

Volám sa Denisa ale všetci ma volajú Denka. Mám 21 rokov a pochádzam zo Slovenska, z Košíc. Momentálne už druhý rok študujem na Saxion University of Applied Sciences v Holandsku. Môj odbor je hotelový manažment v meste Apeldoorn.

Myslím si, že vybrať si ten správny odbor je veľká výzva nehovoriac o tom ak chcete študovať v zahraničí. Po veľmi dlhom hľadaní som sa rozhodla začať svoje bakalárske štúdium na Saxion. Zbalila som sa a presťahovala do novej krajiny, kde začalo moje nové dobrodružstvo. Začiatky boli ťažké a boli výzvou, zároveň však zaujímavé a obohacujúce. Stala som sa nezávislou ženou, ktorá si plní svoje sny a túžby. Skutočne sa mi páči študovať na Saxion a žiť v Holandsku.

Začnem tým prečo sa mi páči štúdium v Holandsku. Páči sa mi, že v Holandsku má štúdium vysokú úroveň a je odlišné od toho slovenského. Prednášajúci sú naši kamaráti a sú nám príkladom. Nesnažia sa nás zdeprimovať ale naopak, podporujú nás a radia nám ako sa zlepšiť a ako byť uspešným.

Môžeme slobodne povedať náš názor a spätnú väzbu dostávame na každom kroku. Spriateľujeme sa s ľuďmi z celého sveta, spoznávame ich kultúry a máme možnosť učiť sa nové jazyky. Dostávame možnosť cestovať do zahraničia aj keď toto už zahraničie je.

Počas nášho štúdia môžeme ísť až na dve stáže alebo jednoducho ísť na výmenný pobyt. Je len na nás ako veľmi sa chceme zapojiť do života na Saxion. Napríklad ja som sa v prvom ročníku stala triednou reprezentantkou. V druhom ročníku som sa stala študentskou ambasádorkou a taktiež mentorom pre študentov. Pred nedávnom som mala možnosť zorganizovať školský výlet. Mám rada výzvy a zlepšovanie mojich schopností a toto všetko je tu možné pre každého.

Páči sa mi, že spolu s teoretickými a praktickými poznatkami máme tiež lepší pohľad na multikulturalizmus, ktorý nám pomáha lepšie pochopiť ľudí okolo nás. Čo je ale najdôležitejšie zo školy odchádzame s dostatočnými skúsenosťami aby sme mohli začať so svojou kariérou snov.

Život v Holandsku je iný ako ten, na ktorý sme zvyknutí zo Slovenska. Zdá sa, že všetko tu funguje rýchlejšie, každý tu rozpráva po anglicky a tamojší ľudia sú veľmi priateľský. Vlaky sú rýchle a moderné. Kúpiš si bicykel, ktorý Ťa vezme kam len budeš chcieť. Naučíš sa ako si obľúbiť holandský spôsob jedenia, sendviče na raňajky a na obedy ale večere tie budú vždy uvarené. Moja rada je: socializuj sa!

Keď sa odsťahuješ zo svojho domova, môžeš sa cítiť osamelý, ale pamätaj si, že nie si jediný. Vytvor si priateľstvá, stiahni si skype a začni si užívať najlepšie dobrodružstvo a zážitky Tvojho života.Neľutujem ani sekundu môjho času stráveného tu, a kebyže sa mám rozhodnúť ešte raz tak by som sa stále rozhodla rovnako.

Ja študujem na Saxion University of Applied Sciences v Holandsku a pridáš sa?

Denka