Ubytovanie v Dánsku
Dansko ilustracia

Ubytovanie v Dánsku – 7 vecí, na ktoré si treba dať pozor!

Nájsť si ubytovanie v Dánsku môže byť fuška, ale ak si ho budete hľadať pedantne tak si ho nájdete!

Ak patríte k tým šťastným, ktorí dostali ubytovanie cez niektorý zo študentských portálov (AKL Aalborg, Studenthousing Aarhus, Studiebolig Odense a ďalšie), nemusíte sa báť, že v zmluve bol nejaký podvrh. Ak už ste dostali ponuku od nejakej agentúry cez vyššie uvedené portály, alebo ste našli miesto cez Facebook, alebo iné, je potrebné dávať pozor na niekoľko vecí, ktoré by Vás mohli nemile prekvapiť.

1.Neprehliadnite dôležité detaily

Spoločne so zmluvou by ste mali dostať dôležité informácie o tom, ako ďalej postupovať. Zmluva a dodatočné informácie bývajú v dánčine, určite nič nedáte za to, keď sa pýtate, či môžu poslať túto správu v angličtine, ale s tým nepočítajte. Poriadne si preložte všetky informácie z e-mailu a zmluvy pomocou google translate. Odporúčame použiť preklad z dánčiny do angličtiny, býva presnejší.

2. Pozor na deadliny

V prípade, že máte bývanie cez niektorý z vyššie uvedených portálov, dávajte si pozor na termín zaslania zmluvy podpísanej späť do agentúry a taktiež, či ju chcete poslať elektronicky alebo poštou, rovnako ako na termín plnenia nájomného a depozitu. Pokiaľ v informáciach nenájdete údaje o úhrade platby zo zahraničného účtu (IBAN + SWIFT / BIC), vyžiadajte si ich. Deadliny bývajú celkom krátke po obdržaní zmluvy, ale nebýva problém, pokiaľ sa o pár dní omeškáte. sú k dispozícii žiadne problémy, keď sa o niekoľko dní opozdíte. V každom prípade, informujte agentúru naj e-mail dopredu, ked by mali zmluvu a platbu obdržať  a uistite sa, či s tým nemajú problém!

3. K čomu sa vlastne upisujem

Čo sa týka zmluvy, je dobré zistiť nasledujúce  informácie aby ste vedeli, s čím počítať. Neváhejte si tieto informácie vyhľadať, alebo ujasniť dostatočne včas.

  • Sú elektrina a internet zahrnuté v zmluve? Často sa elektrina a internet platia osobitne priamo dodávateľom. Pokiaľ to nemáte zahrnuté v nájme, najskôr sa budete musieť prihlásiť na obe sami. Prečítajte si viac informácií v našom manuáli s pravidlami.
  • Môžete vrtať do zásuvky na poličky a svetla?
  • Koľko dopredu musíte oznámiť vysťahovanie? Výpovedná lehota bývá 2-3 mesiace.
  • Či musíte odstúpiť 14 dní pred odsťahováním, alebo nie. Niekedy totiž býva za posledných 14 dní nájmu určené na rekonštrukciu bytu pre ďalšieho nájomcu. Takže ak by ste sa sťahovali užuž 1. júla preč, v byte môžete byť iba do polovice júna, pričom nájomné budete musieť platiť za celý jún.
  • Ako je to s vymalovaním? Občas sa vyskytuje v zmluvách, že pri výmene sa musíte sami postarať o vymalovanie bytu.

4. Ako sa dostanem do bytu

Nezabudnite sa dohodnúť aj na prevzatí kľúčov. Pokiaľ máte ubytovanie cez agentúru, väčšinou je možné vyzdvihnúť ich na pobočke iba vo všedné dni. Pozor, v piatky mávajú zatvorené skoro popoludní, tak nech sa vám nestane, že prídete na miesto a všade bude zatvorené. Ak ste si našli bývanie súkromne, väčšinou to bude na individuálnej dohode s landlordom.

5. Komplikácie pri vrátení depozitu

V prípade, že máte byt cez jeden z oficiálnych portálov, všetky agentúry by vám mali vrátiť celý depozit, keď byt vrátite v stave, v akom ste sa nasťahovali. To znamená poriadne uprataný a bez akejkoľvek vady. Po nasťahování by ste mali od agentúry dostať papier, do ktorého vyplníte všetky chyby, ktoré sa objavia v byte – napr. odrená podlaha v obývacej izbe, vŕzgajúce dvierka  na kuchynskej linke… Tento papier potom prejdete spoločne s prenajímateľom do cca 14 dní a bude v budúcnosti zohľadnený pri vrátení depozitu. Všetko, čo nebude uvedené v papieroch môžu chcieť od Vás zaplatiť!

To isté platí pre tých, ktorí si našli ubytovanie súkromne, je veľmi dôležité si všetko nafotiť a zdokumentovať hneď, ako do vášho nového bytu prídete. Keby ste potom mali problém s landlordom, ktorý by odmietal vrátiť Vám depozit bez udania dôvodu, je možné sa obrátiť na tzv. „právnu pomoc“, ktorá Vám pomôže dostať Váš depozit späť.

6. Registrácia CPR

Len v prípade, že nemáte ubytovanie cez oficiálne portály, je potrebné sa uistiť, že sa vo Vašej novej izbe / byte budete môcť zaregistrovať. Ide najmä o prípady, keď niekde bývate dočasne, napríklad miesto študenta, ktorý odišiel na internship. Ak ste došli k takejto dohode, uistite sa, že dotyčný Vám izbu prenajíma legálne. Že sa v ňom môžete zaregistrovať. Pokiaľ Vám niekto ponúka izbu, v ktorej nie je možné sa registrovať, je dosť možné, že to robí „za chrbtom“ Landlorda, a že podľa zmluvy izbu nikomu ďalšiemu prenajímať ani nesmie. Odporúčame Vám teda takéto pochybné ponuky neprijímať, môže to pre Vás znamenať veľa problémov hneď zo začiatku.

7. Podvodníci

Rovnako ako v predchádzajúcom bode, táto časť sa vzťahuje iba na tých, ktorí hľadajú ubytovanie na vlastnú päsť. Každoročne sa na internete touto dobou vyskytuje zvýšený počet podvodníkov. Snažia sa obohatiť na študentoch, ktorí hľadajú ubytovanie na poslednú chvíľu. Chceli by sme Vás preto varovať, ak narazíte na ponuku, ktorá sa Vám úplne nezdá, alebo je príliš výhodná na to, aby bola realitou, vždy radšej najprv napíšte niekomu z nás, zo Scandinavian study, než niekam pošlete peniaze.

Spôsob podvodu

Najčastejší spôsob podvodu je ten, kedy podvodník zverejní ponuku ubytovania. Väčšinou krásny byt v centre za dobrú cenu, ktorý bude mať veľa záujemcov. Všetkým týmto záujemcom potom napíše niečo o tom, že práve býva niekde v zahraničí. Ten byt prenajíma za jeho neprítomnosti v Dánsku. Potom Vás požiada o poslanie peňazí za depozit (zálohu) na byt, väčšinou cez Western Union, alebo na zahraničný bankový účet, s tým, že Vám potom kľúče od bytu pošle, až mu prídu peniaze. Tiež sa Vás môže snažiť dostať do časového stresu, aby ste zálohu poslali čo najskôr, inak ten byt prenajme niekomu inému. Toto je na 100% podvod.

Ak sa Vám bude nejaká ponuka zdať podozrivá, poraďte sa radšej najprv s nami! No a nezabudnite, nájsť si vhodné ubytovanie v Dánsku môže byť fuška, ale ak si ho budete hľadať pedantne tak si ho nájdete!