Ubytovanie v zahraničí - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Ubytovanie v zahraničí

Pred odchodom do zahraničia budeš možno riešiť otázku, či ísť bývať sám, alebo či budeš zdielať bývanie aj s niekým iným.

Nech už sa rozhodneš akokoľvek, obidve možnosti majú svoje výhody aj nevýhody.Veľkou výhodou mať spolubývajúceho je, že náklady na nájom a služby ako internet si vždy viete rozdeliť. To znamená, že si budeš môcť dovoliť krajší a väčší byt, ako keď sa rozhodneš bývať sám/a. Tak isto sa viete dohodnúť na spoločných nákupoch potravín alebo základných vecí potrebných v domácnosti ako sú prostriedky na upratovanie. Ušetríte si obaja peniaze aj čas.

Keď už je reč o upratovaní, mať niekoho kto ti pomôže s domácimi prácami je fakt super. Je to oveľa jednoduchšie upratovať byt, keď si môžete rozdeliť prácu dvaja. Dvaja ľudia žijúci v jednom byte tiež znamená, že je aj dvakrát pravdepodobnejšie, že sa ocitneš v neporiadku. Riady sa môžu hromadiť a koše naplňovať až do prasknutia. Môže sa stať, že ani nebudeš vedieť ako a tvoj spolubývajúci prenesie zodpovednosť za tieto veci na teba. Preto je veľmi dôležité nájsť si už na začiatku systém, ktorý bude vyhovovať obom z vás.

Mať spolubývajúceho znamená, že tam je vždy niekto, s kým sa viete porozprávať alebo posťažovať sa keď prídete domov z dlhého dňa v škole či z práce. Je to fajn pocit, keď máš pri sebe niekoho s kým môžeš sledovať večer Netflix v pyžame, či zorganizovať nejaké to posedenie so spolužiakmi. Obrovská výhoda je, keď tvoj spolubývajúci vie ešte k tomu aj super variť alebo piecť! Vtedy nie je o čom…

Ak si prenajmeš svoj prvý byt, nákup všetkého potrebného nábytku a kuchynských potrieb môže byť drahý. Spojenie vašich zdrojov so spolubývajúcim ti uľahčí proces zariaďovania tvojho bytu. Dobrý nápad ako si postupne zútulniť byt, je založiť si malý bytový fond, kde každý týždeň/mesiac vložíte nejakú čiastku na akej sa dohodnete.

Raz za čas sa potom vyberiete na nákupy dekorácií alebo malého nábytku. Takýto fond si môžete založiť aj na domáce potreby, či nejaké základné potraviny.

Najväčšie riziko v bývaní so spolubývajúcim ale je, že ak príde čas na platenie nájomného a tvoj spolubývajúci práve nemá dostatok financií, budeš musieť zaplatiť nájom 2x. Ak tvoj spolubývajúci nie je spoľahlivý, pokiaľ ide o uskutočnenie platieb, mohlo by ťa to veľa stáť. Preto si dávaj veľký pozor s kým sa na spoločné bývanie dáš.

Okrem tohto rizika s platením, je tu ďalšia vec, ktorá ti môže niekedy chýbať a tou je súkromie. Vždy sa však na všetkom dá dohodnúť, a keď jeden z vás potrebuje viac času pre seba napríklad pred skúškou na učenie, tak sa dopredu porozprávate a spolubývajúci si nájde určite nejaký program na večer.

Ubytovanie v zahraničí je spolu s nájdením si práce najhlavnejšia vec a teda nezabudni, že vždy je na prvom mieste dobrá komunikácia. Potom by nemal byť vo vašom spoločnom nažívaní žiaden problém.

Domi, Scandinavian study

Daj nám o sebe vedieť. Budeme ťa spätne kontaktovať už s informáciami, ktoré priamo hľadáš.

https://www.youtube.com/watch?v=OpDLaq7r8kg