Vidieť a zažiť Škandináviu na vlastné oči so Scandinavian study!
Jesenna skola v Dansku so Scandinavian study

Vidieť a zažiť Škandináviu na vlastné oči!

Dánsko je krajina, ktorá prináša množstvo príležitostí najmä študentom!

Agentúra Scandinavian Study sa rozhodla ísť priamo do krajiny, kde vraj žijú najšťastnejší ľudia na svete. Vybrali sme sa na prehliadku naších partnerských univerzít, ukázať študentom, aké sú ich možnosti, prečo sa rozhodnúť ísť študovať do Dánska. Študenti mohli vidieť Škandináviu na vlastné oči!

Ako prvú sme navštívili Business Academy Aarhus, ktorá študentov učí nie len teóriu ale štúdium je zamerané predovšetkým na prax. Tú nevyhnutne potrebuješ na to, aby si prežil na trhu práce.

Moderne vybavené učebne, knižnica, ktorá ponúka študentom priestor, kde môžu realizovať svoje projekty, či „Friday bar“ pre študentov sú skôr samozrejmosť ako výnimočnosť. Na ukážkovej hodine sme mali možnosť zažiť ako profesori pracujú so študentmi. Na hodinách študenti formujú svoje kritické myslenie, prehlbuje sa ich asertivita a otvorená diskusia uzatvára každú hodinu.

Aarhus University Herning bola druhou zastávkou, kde sme strávili poobedie. Profesori si pre nás pripravili premyslené prezentácie a prehliadku celého campusu.
Študenti , ktorí študujú dizajn, fashion a iné odbory nás zobrali do aj blízko vzdialeného TEKO DESIGN. Tu sme videli skvelo a odborne vybavené návrhárske učebne, ktoré na našich školách jednoznačne chýbajú.

Na druhý deň sme navštívili Dania Academy v meste Viborg. Hneď po chutných raňajkách sme sa zúčastnili prehliadky, ktorou súčasťou bol aj odbor automotive technology. Tam si študenti môžu zarezervovať auto, s ktorým budú pracovať na svojom projekte! Takýtmo spôsobom sa učia priamo spájať teóriu s praxou.

VIA Horsens sa nachádza v mestečku Horsens, ktoré je vzdalené len 30 min od mesta Aarhus. Univerzita je moderne zariadená, študenti majú priestor na sebarealizovanie. Na najvyššom poschodí budovy sme mali možnosť zájsť na otvorenú a voľne prístupnú terasu. Tu sa nám naskytol skvelý výhľad na celé mesto pod nami.

Ako poslednú sme videli VIA University Collage v Aarhuse, ktorá voňala novotou a krásnym moderným prostredím. Dizajnové učebne, knižnica, či kantína, to všetko vytváralo veľmi príjemné zázemie študentom, ktorí tam trávia veľa času aj nad rámec vyučovania.

Mesto Aarhus nás očarilo svojou atmosférou, podniky na rôzne štýly ktoré nájdete na každom rohu, ale aj množstvo dizajnových obchodíkov ktoré rozhodne na Slovensku chýbajú.

Dáni, ktorých stretávate na ulici sú vždy usmiaty, radi vám poradia,od prváčika po deduška –všetci vedia dobre po anglicky, takže s komunikáciou v anglickom jazyku problém určite nebudete mať!

Stretli sme sa s mnohými českými a slovenskými študentmi, ktorí nám prezradili, ako sa im v Dánsku študuje a žije. Aj napriek vyšším životným nákladom svoje rozhodnutie neľutujú a keby mali možnosť rozhodnúť sa ešte raz, určite by do toho išli znovu!

Scandinavian Study, ti pomôžeme sa rozhodnúť a vybrať si vhodný odbor, mesto, univerzitu a nakoniec aj vidieť a zažiť Škandináviu na vlastné oči!

Ľudka, Scandinavian study

Célú galériu nájdete TU.