Resipte Ako som vďaka Dánsku rozbehol vlastný business (Respite) -
Resipte

Ako som vďaka Dánsku rozbehol vlastný business (Respite)

Je to už viac než 4 roky čo sme si lámali hlavu nad večnou otázkou maturantov „A kam teraz?“.

Vraví sa – čas ukáže. Nám ukázal, že zvoliť štúdium v Dánsku bolo skvelé rozhodnutie. A prečo? Už po príchode sme okúsili závan dospelosti a začali sa postupne učiť, čo to znamená vedieť triezvo uvažovať. Človek získava kompletnú kontrolu nad organizáciou svojho času, preberá 100% zodpovednosti za svoje konanie a verte mi, čím skôr sa adaptujete, tým ľahšie to budete mať v živote. Toto všetko ma nakoniec dostalo k vlastnej značke Resipte.

Začiatky štúdia

Na spôsob výučby sme si zvykli rýchlo keďže je nesilený a praktický. My sme konkrétne študovali Marketing Management a takisto Economics and Business Administration, vďaka ktorým sme boli neskôr schopní založiť vlastnú značku Resipte a manažovať firmu. Veľmi rýchlo sme pochopili našich profesorov vysvetľujúcich, že nemá zmysel sa niečo hodiny učiť naspamäť, keď si to vieme vyhľadať v priebehu pár minúť z dôveryhodných zdrojov. Navyše, čas ktorý by sme trávili čítaním tých istých teórii znova a znova, sme mohli venovať uplatnením týchto teórii do praxe. Vedieť na papieri ako sa pohybovať v organizácii a riadení firmy, či vlastného tímu je jedna vec, no robiť to druhá.

Výdavky

Samozrejme, Dánsko nie je jedna z najlacnejších krajín na život. Mesačné výdavky v meste Aalborg sa pohybujú zhruba od 400 € ale samozrejme závisí od človeka a jeho nárokov. Podarilo sa mi minúť mesačne 330 € so všetkým ale aj 1000 € , znova opakujem – je to na vás.

Na druhej strane, od doby kedy sme si našli prácu sme získali možnosť stať sa úplne nezávislými na pomoci rodičov a žiť si študentský  život o akom sa bežnému slovenskému študentovi ani nesníva.

Dôvod je jednoduchý, momentálna hodinová odmena za brigádu sa pohybuje v Aalborgu okolo 13€.  Takisto každý študent má právo na štipendium vo výške okolo 700€ (po splnení podmienok – študentský status, 10-12 hod./týždeň , min 90 DKK na hodinu). Mesačne nám to tým pádom hodilo peniaze, z ktorých sme si vedeli zariadiť byt aby vyzeral ako domov, vyplatiť nájom a stravu, užiť si párty každý týždeň (takí sme) a zároveň si niečo odložiť. Za mňa celkom fresh a 4 doposiaľ najlepšie roky môjho života.

Resipte
Resipte glasses

Začiatky podnikania a tvoja značka Resipte

Na Univerzitu sme sa hlásili s jasným zámerom a to získať znalosti a skúsenosti ako pevný odrazový mostík pre naše podnikanie. Plusom samozrejme bolo, že sme v Dánsku získali aj peniaze na počiatočný kapitál a neskoršie krytie nákladov pre založenie mojej značky Resipte.

Ako sa vraví – zlý nápad je iba ten ktorý sa nezrealizuje a preto už pri prvej myšlienke o zakladaní vlastnej značky s fashion drevenými doplnkami sme sa toho horlivo chytili a začali makať. Z vlastnej skúsenosti viem, že pokiaľ budete čakať, prichádzať budú iba dôvody prečo je to zlý nápad a prečo to nepôjde, nadšenie je chvíľkové. Iba aktívna práca na projekte vám prinesie výsledky a pocit spokojnosti. Samozrejme, prvé mesiace kedy bol projekt v štádiu vývoja sme sa pravidelne niekoľko krát stretli a povedali si  „Teraz je ten medzník, ktorý keď prekročíme to bude už naozaj vážne. Nemôžem uveriť, že si zakladáme firmu“ and guess what, teraz je to už naozaj vážne.

Resipte
Resipte head cap

Vďaka štúdiu sme mali predstavu o tom kde začať a ako postupovať. Nebudeme ti klamať, občas sme sa aj my stratili alebo sme ostali prekvapení. Keď sme mali podchytenú myšlienku a pripravené logo, začali sme výberom tých správnych produktov. Dôležité bolo zaoberať sa ich vlastnosťami a dizajnom aby sme zákazníkom odovzdali to najlepšie. Poznáš to, prvý dojem spravíš iba raz. V priebehu prípravy sa vyskytlo veľa problémov ktoré posunuli dátum odkrytia našej značky o 2 mesiace. Netrpezlivo sme čakali kedy nadíde tá chvíľa.

Ďalej sme si však lámali hlavu nad tým ako sa odvďačiť prírode za poskytnuté materiály a zároveň sa odlíšiť. Začali sme teda vysádzať stromy po celom svete za každý predaný produkt značky Respite.sk vďaka neziskovej organizácii One Tree Planted. Pomôcť môžeš aj ty na tomto odkaze.

Resipte
Resipte watches

Avšak, ako to už určite poznáš, stále je čo vylepšovať a dopĺňať. V najbližších mesiacoch nás čaká zmena webstránky. Tak isto sa chystáme doplniť náš sortiment o sustainable clothing vecičky ale aj tričká,mikiny či čiapky na zimu.

Ak ťa tento článok zaujal určite Stay Tuned na:

Resipte Facebook fanpage

www.facebook.com/Respite.shop/

Resipte Instagram fanpage

www.instagram.com/shop.respite/

A ak sa ti niečo zapáčilo tak môžeš potešiť seba aj nás na: www.respite.shop

Leo Lukáč