Voľba svojich možností - scandinavianstudy.sk
Studium v Britanii

Voľba svojich možností

Tento blog chcem venovať možnostiam ktoré na vás čakajú popri štúdiu v zahraničí.

Treba však spomenúť to najdôležitejšie rozhodnutie, teda možnosť ktorou bola ísť či neisť študovať do zahraničia. Neviem Vám s presnosťou povedať koľko možností na vás čaká z pohodlia svojho domova, no v nasledujúcich riadkoch Vám upresním aké možnosti sa Vám naskytnú v zahraničí.

Voľba svojích možností

Zásadnou zmenou ktorou si prejde každý z nás v zahraničí je osamostatnenie, to je vlastné taký impulz nových možností. Po aklimatizácií v novej krajine, keď už budete mať vybavené dokumenty, budete zbehlí v škole, knižnici, budete mať prácu a priateľov začnete zrazu mať možno viac času, zálež od druhu práce ktorú budete vykonávať ale hlavne budete mať omnoho menej stresu čo Vám otvorí priestor na nové aktivity. Z vlastnej skúsenosti viem že človek ktorý bol 3 mesiace  vysoko aktívny neobsedí na jednom mieste. Kombinácia volného času a osamostatnia sa v zahraničí je silný nástroj nových možností.

Budeš mať 3 možnosti

Prvou možnosťou ktorá sa ti naskytne bude samozrejme tá najlákavejšia, žiadny rodičia = žiadne obmedzenia, je tu pravdepodobnosť že party život každý víkend alebo neobmedzenie hrania hier či rôznych iných obmedzení ktoré nám boli doteraz zakazované naberú ten nesprávny smer.

Druhou možnosťou je smer rozmachu, teda smer ktorý nám rozvinie osobnosť, smer v ktorom budeme tráviť svoj voľný čas naozaj tým čo nás v živote napĺňa. Nebudú tú rodičia, ktorí za budu nútiť robiť niečo čo ta nebaví, zrazu si uvedomíš že máš svoj voľný čas a prostriedky na vytvorenie a budovanie čohokoľvek čo ta napadne.

Tretí smer je smer ktorým som sa inšpiroval ja sám, riadi sa pravidlom 80/20. To znamená 80% dobrého smeru rozmachu a 20% smeru s ktorým by sa moji rodičia nestotožnili pokiaľ by toto pravidlo bolo štatistický otočené.

Vždy som mal blízko k fitnessu, no až Dánsko mi ukázalo ako veľmi keď som všetok svoj voľný čas začal venovať práve jemu. Mal som samozrejme školu a prácu no stále som mal priestor rozvíjať svoju osobnosť aj mimo školy.

To čo začalo nevínnym cvičením v dánsku skončilo 1000 days transformation body čo bola 1000 dnová výzva na zmenu svojho tela, sponzorom od Myproteinu (pre ktorých som začal aj pracovať v rámci digitálneho marketing), anglickým YouTube kanálom no a po novom už aj slovenským YouTube kanálom ktorý je ešte v plienkach no už teraz pre mňa predstavuje zaujímavý profit vzhľadom k tomu že ponúkam online coaching.

Štúdium v zahraničí mi dalo jednu veľmi dôležitú zásadu do života. Uvedomil som si že škola nemusí byť nevyhnutne orientovaná pre získanie budúceho zamestnania ktoré nás možno až tak nenapĺňa ale je dobre zaplatené. Som v štádiu kedy som ochotný pracovať v menšej spoločnosti ktorá mi nijak nezabezpečí možnosť kariérneho rastu ale dá mi možnosť rozmachu,teda tvorenia svojho vlastného podniku v ktorom aplikujem svoje poznatky zo zahraničnej univerzity.

Týmto článkom som chcel hlavne poukázať že kombináciu dobrej školy ktorá vám dáva možnosti rozmachu, čo je v zahraničí pre školu prioritou a vlastného zápalu správnym smerom nadobudnete možnosti ktoré by sa Vám pravdepodobne z pohodlia domova nenaskytli. V mojom prípade to bol fitness, v tvojom to môže kludne byť napríklad cestovanie, hudba, šport, podnikanie, vlogging, blogging a nespočetne iných rôznych možností.

Život možností nemusí byť vždy jednoduchí, obzvlášť pre mňa vzhľadom k tomu že som znamenie váhy a topánky si vyberám 2 hodiny, každopádne život v ktorom mate možnosti veľa je atraktívnejší ako život v ktorom tie možnosti nemáte alebo ešte horšie ich nevidíte.

Kamil, Scandinavian study