Žijem a pracujem v Kodani so Scandinavian study
Filip Scandinavian study

Žijem a pracujem v Kodani

Ahojte, volám sa Filip a rozhodol som sa pre Štúdium v Dánsku!

Momentálne študujem odbor International Sales and Marketing Management na Zibate v Naestvede. Žijem a pracujem v Kodani. Ako som sa sem dostal? Nápad to bol čisto spontánny. Na začiatku minulého roka, popritom ako som pracoval full time v jednej nemenovanej banke, tak mi náhodou pop-upla na Facebooku reklama s takouto možnosťou.

V tom čase som sa už pohrával s myšlienkou štúdia v zahraničí, so zmenou prostredia a získania nových skúsenosti. Dlho som neváhal, hneď som kontaktoval agentúru Scandinavian study, ktorá sprostredkuje Štúdium v Dánsku. Povyberal školy, nejaké tie papierovačky, nejaký ten pohovor a v júly prichádza email, že som prijatý.

Pred desiatimi dňami to bol rok, čo žijem v Dánsku. S týmto rozhodnutím som stále spokojný, aj keď začiatky boli vcelku ťažké.. Išiel som sem prakticky s víziou, že buď si nájdem prácu, alebo sa môžem po 3. mesiacoch zbaliť a ísť naspäť domov. Naštastie kde je vôla tam je cesta a hľadanie práce nebolo až také ťažké, ako všetci pred príchodom rozprávali. Jediné, čo je naozaj ťažké ako sa povrávalo, je hľadanie ubytka, viem čo hovorím (Soon to be homeless). Škola je super, ľudia v nej sú super, učitelia ani nehovorím.

Prvá vec čo Vás čaká v Naestvede je jedna nemilá povinnosť. Tou je Intro – fest. Zoberú Vás ako triedu do Spa hotela a jedného učiteľa, kúpia Vám alkohol a jedlo a nútia Vás opiť sa, strašné.:))

Následne Vás samozrejme čaká štúdium, ktoré je úplne iné, na aké je človek zvyknutý zo slovenských škôl. Žiadne memorovanie poučiek, všetko môžete vyrozprávať svojimi slovami, dôležité je to, že tomu rozumiete. Počas hodín riešite hlavne Case studies a hľadáte na ne tie správne riešenia. Štúdium v Dánsku je vedené formou dialógu. Škola Vám taktiež poskytne možnosti vycestovať, či už cez Erazmus alebo nejaký Studytrip. Možete isť individuálne napríklad študovať a pracovať do Disneylandu na Floridu. My sme napríklad boli na dva týždne v Rusku ako trieda, kde sme sa aktívne zúčastňovali vyučovania na univerzite v Saint Petersburgu (opäť sme boli nútení konzumovať liehoviny).

Život v Dánsku ako taký je veľmi rozmanitý a každý človek si v ňom vie nájsť to svoje. Tento život Vám ponuka nesmierne veľa možnosti vzdelávania, rôznych aktivít, koncertov a podujatí. Získate veľa nových kontaktov z celého sveta. Túto skúsenosť Vám rozhodne odporúčam zažiť.