Ako si zlepšiť šance na prijímačkách? - scandinavianstudy.sk
Ako si zlepsit sancu na prijmackach do Danska

Ako si zlepšiť šance na prijímačkách?

Veľa študentov sa nás pýta, ako si zlepšiť šance na prijímačkách tak,  aby ich prijali na ich vysnívanú školu. Je najdôležitejším kritériom prijatia prospech? Angličtina? Alebo úspešné zvládnutie prijímacích skúšok?

Z vlastných skúseností už vieme, čo školy vyžadujú od ich kandidátov. Preto som pre Vás vypracovala to najdôležitejšie, na čo sa treba sústrediť a určite nebudete mať problém dostať sa na Vašu vytúženú školu.

V Dánsku sa nerobia typické prijímacie skúšky, výnimkou sú umelecké školy. Priemer známok nie je na toľko dôležitý ako u nás. Dôležitý faktor na prijatie na školy je znalosť angličtiny a veľká motivácia k štúdiu. Tú študent vyjadruje cez motivačný list a potom na pohovore so Scandinavian study a zástupcom školy.

Angličtina

Prevažná väčšina škôl uznáva anglický certifikát Oxford Placement Test. Test, je  je zhruba na úrovni B2, ale dá sa napísať aj na vyššiu úroveň (pozor, platí len pre bakalárske odbory). Tento test je možné si urobiť iba cez Scandinavian study. Je platný na všetky naše partnerské školy okrem Aarhus University a Aalborg University.  Na tieto dve univerzity je nutné mať oficiálny certifikát ako je napr. CAE, IELTS alebo TOEFL (pozor, nejedná sa o UCN a Baaa, na tieto dve školy je náš anglický test uznávaný). Tieto „vyššie“ certifikáty sú samozrejme dostatočnou výhodou v príjmacom konaní pre všetky naše ostatné školy.

OXP test je pre študnetov, ktorý majú balíček Smart alebo Premium v cene prihlášky. Scandinavian study je takisto oficiálnym registračným miestom na skúšku IELTS. Naši študenti majú v prípade ak sa pre IELTS rozhodnú zľavu až 30 EUR na prihlášku.

Motivácia

Keď sa budete hlásiť na školu do Dánska, veľmi dôležité je napísať skvelý motivačný list, ktorý je vaším najdôležitejším dokumentom (platí hlavne pre bakalárske odbory). Prevažne na základe motivačného listu sa školy rozhodujú, či vás pozvú na ústne alebo Skype pohovory (na magisterské odbory sa pohovory nerobia). Motivačný list je jedným z prvých dokumentov, s ktorým príde škola do styku, a preto musí školu zaujať – tak, aby sa o vás chcela dozvedieť viac. Nie je ľahké napísať skvelý motivačný list a preto sa s ním na nás neváhajte obrátiť pre dodatočné informácie. Každý študent Scandinavian study dostane od nás podbrobný návod ako takýto motivačný list napísať.

Pohovory

Väčšina škôl robí tiež pohovor, či už formou príchodu zástupcov dánskych škôl na  Slovensko alebo formou Skype rozhovoru (bakalárske odbory). Pohovor prebieha celkovo v neformálnom duchu, takže je možné očakávať skôr uvoľnenejšia atmosféru. Napriek tomu je, ale dobrý nápad sa v prípade Skype pohovoru naň pripraviť tak, ako keby ste išli na pohovor osobne. Napríklad je dobré si na seba vziať napríklad peknú košeľu skôr než staré tričko s potlačou. Je tiež dobré sa zamerať na pozadie, na to, čo bude vo web kamere vidieť – aby ste za sebou nemali napr. veľký neporiadok a priestor za vami zbytočne neodpútavali pozornosť.

V prípade osobných pohovorov Scandinavian study, ktoré robia školy v Prahe alebo Bratislave, je ešte viac dôležité sa pripraviť, vyzerať a pôsobiť reprezentatívne a sympaticky. Tento pohovor prebieha najskôr až v apríli alebo na prelome apríla a mája a Scandinavian study vás bude o všetkom včas informovať.

Po absolvovaní pohovoru sa potom škola vyjadrí, či Vás prijme alebo nie a celé prijímacie konanie je u konca. Potom už vám len stačí úspešne zmaturovať, ak je to váš prípad, a môže sa ísť do Dánska!

Lucia

Rekapitulácia ako si zlepšiť šance na prijímačkách:

  1. Priemer známok nieje až taký podstatný!
  2. Pre splnenie kritérií na prijatie, treba spraviť náš test z angličtiny na úrovni B2, čo nieje žiadna veda.
  3. Najdôležitejšie je napísať kvalitný motivačný list, kde treba spomenúť všetky úspechy, školské a mimoškolské aktivity, cestovateľské a pracovné skúsenosti a hlavne presvedčiť učiteľa, že ty si ten vhodný perspektívny kandidát pre ich školu.
  4. Pripraviť sa na pohovor, ale s tým ti pomôžeme, takže No stress!

Video z našich pohovorov do Dánska.