Financovanie štúdia v Anglicku

Financovanie

Brigáda v Dánsku

Budúcim študentom odporúčame pricestovať do Dánska pred začiatkom semestra a tým zvýšiť svoje šance na nájdenie si práce! Študent je schopný sa v Dánsku uživiť sám, aj keď si nájde brigádu len na niekoľko hodín týždenne. Minimálna mzda v Dánsku nie je daná, ale študenti si môžu zarobiť za hodinu práce cca. 90 – 110 DKK (cca. 14 € na hodinu) v závislosti od mesta a práce ktorú vykonávaš.

Typické študentské práce:

  • práca v hoteli, v reštaurácii, bare, v sklade
  • výpomoc v šatni, upratovacie práce
  • roznášanie novín, pomocné práce v kuchyni
  • baby-sitting

Životné náklady v Dánsku

Odhadované životné náklady sú v závislosti od mesta, samozrejme, individuálne. Náklady sa dajú reálne zmestiť do cca 450 650 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta v akom bývaš. Študenti na severe Dánska môžu zaplatiť za ubytovanie napríklad 250€, ale za rovnaké ubytovanie priamo v Kodani zaplatíš aj 450€.

Dánčina ako benefit

Študenti majú možnosť pracovať, či už počas týždňa alebo cez víkendy. Dánsky jazyk bude pre teba výhodou, a preto sa určite treba prihlásiť do jazykovej školy na kurzy dánčiny. Študent môže kurzy navštevovať po dobu 3 rokov. Jazykový kurz je ukončený štátnou jazykovou skúškou. Všetci vieme už po anglicky, ale dánčina ti otvorí mnohé dvere na pracovnom trhu hneď po ukončení štúdia. Príklad jazykovej školy nájdeš tu.

Študijné materiály

Niektoré univerzity, či ich konkrétne programy si vyžadujú uhradiť platbu vopred za knihy a študijné materiály na obdobie prvého roka. Tie sa pohybujú v závislosti od univerzity (cca 180 – 270 €). Z vlastnej skúsenosti vieme, že materiály je možné zohnať od študentov vyšších ročníkov, zapožičať v knižnici, či naskenovať.

Štúdium v Dánsku sme zažili na vlastnej koži! Preto ak Ťa čokoľvek ohľadom možností štúdia v Dánsku zaujme, neváhaj nás kontaktovať a veľmi radi Ti pomôžeme!