FAQ - Fínsko - scandinavianstudy.sk

FAQ – Fínsko

Ubytovanie vo Fínsku a kedy si ho hľadať?

Ubytovanie si treba hľadať čím skôr a to ešte pred samotným prijatím (Máj Jún –  minimálne v meste kde je vaša škola, ktorú máte na prvej priorite a kam chcete ísť najviac). Informácie ohľadom ubytovania dostanete vždy aj od danej školy, na ktorú ste boli prijatí, ale žiaľ väčšinou až po prijatí. Niektoré školy majú možnosť zabezpečiť ubytovanie všetkým študentom, ak také možnosti nemá a študenti si teda musia hľadať ubytovanie z väčšej časti sami.

Pre každé mesto existujú internetové ubytovacie portály – komunálne byty, kde je možné ubytovanie hľadať a kam Vám škola odporučí sa zaregistrovať. Pre vaše vlastné dobro by ste si mali hľadať ubytovanie ako náhle je to možné! 

Pre prvé ubytovanie vo Fínsku je potrebné požiadať o ubytovanie. Prosím, požiadajte o ubytovanie 3 mesiace pred potrebou ubytovania (pokiaľ nepodávate žiadosť zo súkromného sektora). Napríklad, ak prídete v júli, požiadajte o ubytovanie v apríli. Ak neviete presný dátum príchodu, stačí uviesť mesiac. Väčšina kontraktov začína od 1. deň v mesiaci. Keď dostanete ponuku na ubytovanie, ihneď ju schváľte alebo odmietnite.

Odporúčame neprísť do Fínska bez ubytovania alebo plánu, kde sa ubytovať predtým než získate ubytovanie. Ak prídete s rodinou, berte prosím na vedomie, že väčšina ubytovaní je plánovaná iba pre študentov a možno budete musieť hľadať ubytovanie pre vašu rodinu sami, čo môže trvať dlhšie. Ak vaši rodinní príslušníci potrebujú stretnutie os školou, oznámte to čo najskôr príslušnému mestu, aby mesto malo čas to zariadiť pred vaším príchodom.

Pozrite si viac informácií na stránke Ubytovanie HAMK.

Zoznam programov v ktorom areáli HAMK:

 • Hämeenlinna: Stavebné inžinierstvo, počítačové aplikácie, smart & sustainable design
 • Riihimäki: Strojárstvo a výrobné technológie
 • Mustiala: Inteligentné organické poľnohospodárstvo
 • Valkeakoski: Elektrotechnika a automatizácia, International Business
 • Forssa: Informačné a komunikačné technológie, Bioekonomika
 • Evo: Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov

Odchod do Fínska

Najlepšie je odísť do Fínska cca. mesiac alebo aspoň 14 dní pred začatím školy. Veľa študentov odchádza do Fínska na začiatku leta. To skôr odporúčame, ak už máte vybavenú vo Fínsku brigádu. Každoročne v polovici augusta organizujeme autobusovú dopravu až priamo pred internát.

Čo si priviezť so sebou?

 • Platný pas a /alebo občiansky preukaz a fotografie na pas – odporúčame 4 ks
 • Notebook – školy väčšinou vyžadujú po každom študentovi mať vlastný notebook
 • Obliečky, periny, uteráky, kuchynsky riad (podľa toho, čo vám sprostredkujú vo vašom ubytovaní)
 • Pôjdete do jesene a na zimu – dostatok teplého oblečenia!

Knihy a materiály ku štúdiu

V každej škole vám bude povedané že knihy je potrebné zakúpiť čo je síce pravda no ak chcete ušetriť viete ich nájsť online. Ak budete mať akýkoľvek problém treba kontaktovať školu ktorá vám poskytne ďalšiu pomoc a rady či s ubytovaním, hľadaním si práce alebo vybavením so rôznych povolení.

Posúdenie štúdia v zahraničí pre poisťovňu?

Pre uznanie štatútu študenta je nutné vyplniť žiadosť o posúdenie postavenia štúdia na vysokej škole v cudzine pre sociálne účely a účely zdravotného poistenia. Túto žiadosť môžete nájsť na stránkach MŠ SR (Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy) TU. Stanovisko zdravotnej poisťovne je, že študent študujúci v zahraničí sa má pred odchodom na zahraničnú univerzitu zo slovenskej zdravotnej poisťovne odhlásiť. naše informácie sú relevantné no napriek tomu iba poradné, pre oficiálne info vždy kontaktujte svoju zdravotnú (sociálnu) poisťovňu.

Registrácia prechodného pobytu a pracovného povolenia?

Občan Európskej únie nemusí žiadať o povolenie na pobyt! Žiadatelia zo Slovenska alebo Českej republiky teda nepotrebujú povolenie na pobyt. Každý občan má po predložení platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu právo na vstup do Fínska. Najneskôr do troch mesiacov po vstupe do krajiny musí každý občan podať žiadosť o povolenie k pobytu (to sa vykoná po príchode do Fínska.). S povolením na pobyt vzniká nárok aj na pracovné povolenie.

Viac informácií nájdete tu:

Občan krajiny mimo EÚ/EHP

Práca vo Fínsku

Ako občan EÚ máte neobmedzené právo pracovať vo Fínsku. Študenti mimo EÚ/EHP, ktorí potrebujú povolenie na pobyt, môžu pracovať až 30 hodín týždenne za platenú prácu. Priemerná mzda študenta za prácu na čiastočný úväzok: od 9 do 13 eur na hodinu. Minimálna mzda sa pohybuje okolo 7-8€/hod. Študenti majú možnosť pracovať, či už počas týždňa alebo cez víkendy. Fínčina bude pre teba výhodou a preto sa určite treba prihlásiť do jazykovej školy na kurzy. Kurzy sú bezplatné a študent ich môže navštevovať po dobu 3 rokov.  Jazykový kurz je ukončený štátnou jazykovou skúškou.

Nezabudni, že študent je schopný sa uživiť sám, aj keď si nájde brigádu len na niekoľko hodín týždenne. Budúcim študentom odporúčame pricestovať do Fínska pred začatím semestra a tým zvýšiť svoje šance na nájdenie si dobre platenej práce!

Typické študentské práce:

 • práca na hoteli
 • práca v reštaurácii, bare, etc.
 • výpomoc v šatni
 • upratovacie práce
 • rozvážanie novín
 • pomocné práce v kuchyni
 • baby-sitting

Ohľadom práce odporúčame sa vždy spýtať aj v škole či nemajú nejaký Job pre študentov.

Náklady na život vo Fínsku

Odhadované životné náklady sú v závislosti  od mesta samozrejme individuálne. Náklady sa dajú reálne zmestiť do cca. 450-750 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta, mestskej štvrti v akom štandarde bývaš.

Platobné karty či hotovosť?

Platobnou kartou vo Fínsku môžete zaplatiť prakticky čokoľvek a elektronické prevody skoro úplne vytlačili hotovosť.  Jej používanie je tak rozšírené, že s ňou môžete zaplatiť napr. aj za šatňu v divadle (u nás je to skôr sci-fi). Nie všetky medzinárodné platobné karty nie sú vždy akceptované a konzultujte to vždy s vašou bankou. Aj preto si treba po príchode založiť účet v banke. Ak budete potrebovať vložiť peniaze na zahraničný účet veľmi ľahko to pôjde na tejto stránke TU.

Info na YouTube

Maximum informácií priamo od našich študentov nájdete aj na našom YouTube Scandinavianstudy TU.