Studium vo Finsku
Štúdium vo Dánsku

Financovanie

Pre študentov z E.U. je štúdium vo Fínsku BEZPLATNÉ  (Pre študentov mimo E.U. stojí cca. 9.000€ na rok!) Študent si hradí náklady na ubytovanie, stravu, dopravu a študijné materiály.

Životné náklady

Odhadované životné náklady sú v závislosti  od mesta samozrejme individuálne. Náklady sa dajú reálne zmestiť do cca. 450-750 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta, mestskej štvrti v akom štandarde bývaš.

Brigáda

Študenti majú možnosť pracovať, či už počas týždňa alebo cez víkendy. Fínčina bude pre teba výhodou a preto sa určite treba prihlásiť do jazykovej školy na kurzy. Kurzy sú bezplatné a študent ich môže navštevovať po dobu 3 rokov.  Jazykový kurz je ukončený štátnou jazykovou skúškou.

Nezabudni, že študent je schopný sa uživiť sám, aj keď si nájde brigádu len na niekoľko hodín týždenne. Minimálna mzda vo Fínsku nie je daná, ale študenti si môžu zarobiť za hodinu práce cca. 12 až 14 € na hodinu v závislosti od mesta a práce ktorú vykonávaš. Budúcim študentom odporúčame pricestovať do Fínska pred začatím semestra a tým zvýšiť svoje šance na nájdenie si dobre platenej práce!

Typické študentské práce:

  • práca na hoteli
  • práca v reštaurácii, bare, etc.
  • výpomoc v šatni
  • upratovacie práce
  • rozvážanie novín
  • pomocné práce v kuchyni
  • baby-sitting

Povolenie k pobytu a pracovné povolenie

Každý občan má po predložení platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu právo na vstup do Fínska. Najneskôr do troch mesiacov po vstupe do krajiny musí každý občan podať žiadosť o povolenie k pobytu. S povolením na pobyt vzniká nárok aj na pracovné povolenie.

Ostatné náklady

Študijné materiály

Niektoré univerzity, či ich konkrétne programy si vyžadujú uhradiť platbu vopred za knihy a študijné materiály na obdobie prvého roka. Tie sa pohybujú v závislosti od univerzity (cca.180 -270 €). Z vlastnej skúsenosti vieme, že materiály je možné zohnať od študentov vyšších ročníkov, zapožičať v knižnici či naskenovať.

Kontaktuj nás pre viac info!