Financovanie štúdia v Holandsku so Scandinavian study
Štúdium v Holandsku

Financovanie

Financovanie štúdia v Holandsku so Scandinavian study určite nezruinuje tvoj domáci rozpočet.

Holandský systém vzdelánia je finančne stále pomerne dostupný, a rovnako, je považovaný za jeden z najlepších na svete.

Študenti pochádzajúci z členských krajín EU, tak ako samotní Holanďania platia na bakalárskom stupni štúdijný poplatok a to 2 060 € za školský rok v závislosti od odboru (na Magisterskom stupni štúdia stojí každý konkrétny program viac, cena je dohladateľná na stránke konkrétneho študijného odboru). Študent si hradí ďalej náklady na študijné materiály, ubytovanie, transport a stravu. Štúdijný poplatok sa uhrádza až po prijatí na školu a vždy na začiatku ďalšieho akademického roka. Samotné splátky za štúdium sa platia priamo škole.

Školné je možné rozdeliť ročne až do desiatich splátok a teda na začiatok štúdia ti stačí prvých 260 €.

Samozrejme aj v Holandsku máš nárok na študentskú pôžičku. Pôžička je splatná až do 15 rokov po ukončení štúdia a je na nej len minimálny úrok a to 0,6 percenta! Splácať sa začína dva roky po ukončení štúdia, jej schválenie je podmienené tým, že budeš pracovať minimálne 56 hodín mesačne a jej výška je 380€.

Financovanie štúdia v Holandsku vládnym grantom pre študentov z nízko príjmových rodín

Občania EU majú rovnaké povinnosti, ale aj výhody ako držitelia holandského občianstva. Ak máš menej ako 30 rokov a si v Holandsku registrovaný a si študentom denného štúdia na VŠ môžeš požiadať o príspevok na štúdium. Nie však  každý študent má na financovanie nárok, pridelenie grantu závisí od príjmu tvojich rodičov za posledné dva roky. Výška grantu je cca. 383.77 € mesačne. Podmienka je takisto že máš menej ako 30 rokov a si študent denného štúdia.

Študenti môžu požiadať o študentské financovanie/granty prostredníctvom vládnych webových stránok DUO, na tie sa môžete prihlásiť len po prihlásení na holandskú vysokú školu a po príchode do Holandska.

Študentská práca a náklady

Holandsko je jednou z najviac flexibilných krajín v Európe v oblasti zamestnávania študentov. V Holandsku takmer všetci študenti majú prácu na čiastočný úväzok, to môže byť práca od zamestnanca v McDonalde, až po kvalifikovanú prácu v IT spoločnosti v Eindhovene.

Náklady na študentské ubytovanie v podnájme sú cca. 300-350 € mesačne v závislosti od mesta (zahrnuté sú už náklady ako plyn, voda, elektrina, internet). Potraviny a ostatné náklady sú asi 150-200 € mesačne.

Orientačné ceny študentských izieb v Holandsku 2017 rok (samostatná izba): Amsterdam 420 €, Delft 355 €, Eindhoven 320 €, Utrecht 350 €, Breda 350 €, Haarlem 420 €, Hague 400 €, Rotterdam 370 €, Maastricht 350 €

Deň otvorených dverí Holandsko – hradené ubytovanie! Viac info TU.

Rozumieme tomu čo robíme a ak si nechceš iba podať prihlášku, ale byť aj prijatý, daj nám o sebe vedieť#ŠtudiumVHolandsku