studium-v-holandsku-so-scandinavian-study

Financovanie

Financovanie štúdia v Holandsku so Scandinavian study určite nezruinuje tvoj domáci rozpočet.

Holandský systém vzdelánia je finančne stále pomerne dostupný, a rovnako, je považovaný za jeden z najlepších na svete.

Študenti pochádzajúci z členských krajín EU, tak ako samotný Holanďania platia štúdijný poplatok a to 2 006 € za školský rok v závislosti od odboru, či už na Bakalárskom alebo Magisterskom stupni štúdia. Študent si hradí ďalej náklady na študijné materiály, ubytovanie, transport a stravu. Štúdijný poplatok sa uhrádza až po prijatí na školu a vždy na začiatku ďalšieho akademického roka. Samotné splátky za štúdium sa platia priamo škole.

Financovanie štúdia v Holandsku vládnym grantom pre študentov z nízko príjmových rodín

Občania EU majú rovnaké povinnosti ale aj výhody ako držitelia holandského občianstva. Ak máš menej ako 30 rokov a si v Holandsku registrovaný a si študentom denného štúdia na VŠ môžeš požiadať o príspevok na štúdium. Nie však  každý študent má na financovanie nárok, pridelenie grantu závisí od príjmu tvojich rodičov za posledne dva roky. Výška grantu je pre rok 2016/2017 383.77 € mesačne.

Podmienky udelenia:

  • Máš menej ako 30 rokov
  • Si študent denného štúdia
  • Zamestnáš sa popri škole na minimálne 56 hodín mesačne
  • Príjem tvojich rodičov je menší ako 30.000 € ročne

Študentská práca a náklady

Holandsko je jednou z najviac flexibilných krajín v Európe v oblasti zamestnávania študentov. V Holandsku takmer všetci študenti majú prácu na čiastočný úväzok, to môže byť práca od zamestnanca v McDonalde, až po kvalifikovanú prácu v IT spoločnosti v Eindhovene.

Náklady na študentské ubytovanie v podnájme sú cca. 300-350 € mesačne v závyslosti od mesta (zahrnuté sú už náklady ako plyn, voda, elektrina, internet). Potraviny a ostatné náklady sú asi 150-200 € mesačne.

Orientačné ceny študentských izieb v Holandsku 2016 rok (samostatná izba):

  • Amsterdam 416 €, Delft 355 €, Eindhoven 324 €
  • Utrecht 352 €, Breda 350 €, Haarlem 416 €
  • Hague 400 €, Rotterdam 379 €, Maastricht 359 €

Ak chceš študovať v Holandsku, a ešte si svoju prihlášku nezačal riešiť, je najvyšší čas kontaktovať niekoho zo Scandinavian study práve teraz! Kontaktuj nás pre viac info.