Financovanie štúdia vo Švédsku so Scandinavian study
Štúdium vo Škandinávii

Financovanie

Financovanie štúdia vo Švédsku je jednoduché! Študenti pochádzajúci z členských krajín EU neplatia žiadne poplatky za štúdium na univerzite vo Švédsku (Non-EU platia cca 9.000€ na rok). Študent si hradí náklady na študijné materiály, ubytovanie, transport a stravu.

Náklady a ceny

Vo Švédsku sa platí švédskou korunou (SEK), ktorej prepočet na eurá je jednoduchý, 100 SEK činí približne 10 EUR. Hotovosť sa v bežnom styku používa už len minimálne, väčšina transakcií prebieha kartou. Tvoje náklady na život sa budú pohybovať v rozmedzí 650- 1000 EUR mesačne, v závislosti od tvojich nárokov.

Ubytovanie

Ceny za ubytovanie na internáte školy sa pohybujú od 350-450 EUR mesačne. Táto forma ubytovania obvykle zahŕňa jednu izbu s vlastnou kúpeľňou. Dobre vybavené kuchyne potom zdieľajú študenti jednej chodby (korridor) na poschodí, ktorú tvorí 5-10 izieb. Izby sú vybavené najzákladnejším vybavením, ostatné pohodlne vyrieši návšteva IKEA. Ubytovanie v trojizbovom byte sa pohybuje približne v rozmedzí 600 -1100 EUR mesačne.

Školské pomôcky

Ďalšou položkou, s ktorou musíš počítať, sú knihy a učebné pomôcky. Na rozdiel od beletrie nie sú učebnice lacnou záležitosťou (Švédi si totiž vážia svojich odborníkov). Cena nových učebníc sa pohybuje cca. Od 25 EUR vyššie. Našťastie býva väčšina univerzitných, ale aj mestských knižníc (ktoré sú zadarmo) dobre vybavených a literatúru často zoženieš aj tam, prípadne si ju môžeš odkúpiť od starších spolužiakov.

Cestovanie

Dobrá správa je, že miestni obyvatelia, a hlavne študenti, sú zvyknutí do školy či do práce jazdiť na bicykli. Všeobecne platí, že autobusy sú lacnejšie ako vlaky. Prepravcovia obvykle ponúkajú zľavnené študentské tarify a určite sa oplatí lístky na vlak či autobus nakupovať on-line a s patričným predstihom.

Poistenie

Vo Švédsku platí Európsky preukaz poistenca, čo znamená, že ťa vyšetria za rovnaké náklady ako domácich. Do troch mesiacov od vstupu do krajiny sa musíš registrovať na cudzineckej polícii (Migrationsverket), ktorá ti udelí prechodný pobyt. Ak sa chystáš v krajine stráviť viac ako rok, musíš sa prihlásiť na daňovom úrade (Skatteverket), kde ti vystavia švédske rodné číslo (Personnummer). Po pridelení rodného čísla máš nárok na zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako občania Švédska.

Práca

Študentom sa odporúča klásť štúdium na prvé miesto. Ak máš ale čas a chuť, objem odpracovaných hodín nie je limitovaný. Väčšina pracovných ponúk vyžaduje aspoň základnú znalosť švédčiny, no skúsiť to môžeš napríklad v študentských baroch a reštauráciách, ako au-pair, či iných manuálnych prácach, kde si vystačíš s angličtinou. Keď už v tvojom obore získaš nejakú prax, hľadanie zaujímavejšej práce bude jednoduchšie. Dobrá rada na záver: Uč sa švédsky, nič tým nepokazíš.

Voľný čas

Voľný čas trávia Švédi radi v prírode, či už na chate, alebo športovaním. Knižnice a niektoré štátne múzeá sú zadarmo, v kine majú študenti znížené vstupné. Žije to predovšetkým cez víkendy. Študenti sa obvykle združujú hlavne v študentských reštauráciách, kaviarňach, baroch a kluboch, kde sú ceny niekedy aj o tretinu nižšie ako v bežných zariadeniach. Cez víkendy sa tam organizujú rôzne párty, koncerty a iné podujatia.

Veľa zahraničných študentov sa zvykne navzájom navštevovať doma, kde si spoločne pripravujú typické pokrmy svojich domovských krajín. Ak máš viac ako 20 rokov, môžeš nakupovať v sieti obchodov s alkoholom Systembolaget. Do baru ťa vpustia od 18 rokov. Na voľný čas, telefón, internet a ostatné si rezervuj približne 150-180 EUR mesačne.