Štúdium vo Francúzsku so scandinavianstudy.sk
Prednáska na strednej skole

Štúdium v Kanade

Štúdium v ​​Kanade – vďaka cenovo dostupnému školnému, kvalitným inštitúciám, flexibilite práce počas štúdia a práci po samotnom štúdiu, imigračným možnostiam a pohostinnosti ľudí nie je prekvapením, že Kanada je jednou z popredných destinácií pre zahraničných študentov. Ročne priláka viac ako 300 000 nových zahraničných študentov.

Kvalita vzdelávania

Podľa medzinárodného študentského prieskumu CBIE 2020 prevažná väčšina študentov (93 %) tvrdí, že sú spokojní so svojim vzdelávaním a životnou skúsenosťou v Kanade. Jedným z najväčších dôvodov, prečo sa študenti rozhodnú prísť do Kanady, je kvalita kanadského vzdelávania. Kanadské tituly a diplomy sú všeobecne uznávané ako porovnateľné s tými zo Spojených štátov, Austrálie či Spojeného kráľovstva. 

Kanadské univerzity a vysoké školy sa neustále umiestňujú na popredných miestach medzinárodných rebríčkov. Až 17 kanadských univerzít je umiestnených v top 500 rebríčka QS World University Rankings 2020.

Vysoká kvalita života

Kanada sa pravidelne umiestňuje na prvom mieste v rebríčku najlepších krajín pre kvalitu života. Patrí tiež medzi 15 najlepších krajín v indexe ľudského rozvoja OSN za rok 2020, ktorý hodnotí tri základné dimenzie ľudského rozvoja: dlhý a zdravý život, prístup k vedomostiam a životnú úroveň. 

Bezpečné miesto pre život a pohostinnosť

Ďalším dôvodom, prečo sa študenti rozhodnú prísť do Kanady, je bezpečnosť – Kanada patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete.  Cudzinci sú „chrbtovou kosťou“ kanadskej spoločnosti a až štvrtina kanadskej populácie sa buď narodila v zahraničí, alebo sa narodila rodičom prisťahovalcom.

Kanada je obzvlášť jedno z najlepších miest na život. Ale ako každá iná krajina má svoj vlastný súbor zvykov, kultúry a spôsobu vykonávania vecí, ktoré si vyžadujú určité učenie a zvykanie. Kanada víta medzinárodných študentov s otvorenou náručou a státisíce zahraničných študentov tu študujú šťastne a bezpečne. Napriek tomu môže byť príchod do úplne novej krajiny prekvapivý. Na akademickej pôde je veľa možností a aktivít, ktoré pomáhajú zahraničným študentom spoznať ostatných študentov a preskúmať nové mesto a krajinu. 

Práca

Po štúdiu – Kanadská legislatíva umožňuje medzinárodným študentom pracovať v Kanade po ukončení štúdia a poskytuje Kanade konkurenčnú výhodu oproti iným medzinárodným vzdelávacím destináciám. Pracovné skúsenosti získané po ukončení štúdia môžu pomôcť študentom získať nárok na trvalý pobyt v Kanade!

Počas štúdia – Mnoho zahraničných študentov sa rozhodne pracovať počas štúdia, aby si zarobili či aby získali cenné kanadské pracovné skúsenosti.Študentom je k dispozícii veľa pracovných príležitostí, vrátane zamestnania na akademickej pôde, práce mimo školy a stáží.Zahraniční študenti nepotrebujú pracovné povolenie na prácu počas štúdia. Sú oprávnení pracovať v Kanade za predpokladu, že neexistuje žiadne obmedzenie na udelenie prac. povolenie.

Zahraniční študenti môžu zvyčajne pracovať počas štúdia, ak sú zapísaní ako denný študent vzdelávacej inštitúcie, kde štúdium trvá viac ako 6 mesiacov (a vedie k získaniu titulu, diplomu alebo certifikátu). Zahraniční študenti môžu pracovať až 20 hodín týždenne počas bežného akademického semestra a na plný úväzok počas letných prázdnin. Študenti nemôžu nastúpiť do zamestnania pred začatím štúdia a po skončení študijného programu, po ukončení platnosti povolenia na štúdium potrebujú na obnovenie zamestnania udelené pracovné povolenie.

Zdravotné a cestovné poistenie

Zdravotné poistenie je na niektorých školách povinné a náklady na poistenie sú zahrnuté v študentských poplatkoch. Zdravotné poistenie sa dôrazne odporúča, pretože platba za zdravotné služby z vlastného vrecka môže byť veľmi drahá. 

Zábava, médiá a šport

Ako všetky mestské centrá po celom svete, aj kanadské mestá ponúkajú množstvo možností zábavy. Bez ohľadu na to, kde v Kanade študenti zostávajú, nájdu veľa aktivít, ktoré vyhovujú ich záujmom. Kanaďania tiež radi hrajú a sledujú šport. Väčšina vysokých škôl a univerzít má aj športové tímy, ktoré medzi sebou súťažia, ako aj domáce ligy. Medzi hlavné profesionálne športové tímy v Kanade patria:

  • Toronto Raptors (basketbal)
  • Toronto Maple Leafs (hokej)
  • Montreal Canadiens (hokej)
  • Ottawa Senators (hokej)
  • Toronto Blue Jays (bejzbal)
  • Vancouver Whitecaps (futbal)
  • Saskatchewan Roughriders (futbal)

Kanada je jednou z najmierumilovnejších a najbezpečnejších krajín na svete, no k incidentom, žiaľ, môže dôjsť kdekoľvek. Zahraniční študenti by mali dodržiavať rovnaké bezpečnostné opatrenia ako kdekoľvek na svete.