FAQ - Británia - scandinavianstudy.sk

FAQ – Británia

Účelom tejto stránky je sprostredkovať vám najdôležitejšie informácie, ktoré by ste mali vedieť pred príchodom a počas pobytu vo Veľkej Británii. Veľká Británia ponúka mnoho príležitostí ako získať kvalitné vzdelanie. Britské univerzity patria medzi svetovú špičku, a to hlavne vďaka zázemiu, ktoré poskytujú svojim študentom. Každý študent sa počas štúdia na vysokej škole v Británii môže zdokonaliť nielen vo svojom odbore, ale svoj čas môže venovať aj osobnému rozvoju, či celej rade mimoškolských aktivít (sports and societies).

Uvedomujeme si, že štúdium v zahraničí je pre Vás veľkým životným krokom, a preto sa budeme snažiť Vám celý priebeh začiatku štúdia v Británii čo najviac uľahčiť. Nižšie nájdete náš veľký Info manuál a informácie z jednotlivých škôl.

Množstvo informácií sme spracovali do videí, ktoré nájdete na naśom YouTube:

Ubytovanie a kedy si ho hľadať?

Ubytovanie si treba začať hľadať čím skôr, najlepšie ešte pred samotným prijatím (minimálne v meste, kde sa nachádza škola, ktorú máte na prvej priorite). Informácie ohľadom ubytovania dostanete vždy aj od konkrétnej školy. Niektoré univerzity majú možnosť zabezpečiť ubytovanie všetkým študentom. Ak sa vám však nepodarí dostať internát, pre každé mesto existujú internetové ubytovacie portály, kde je možné si nájsť ubytovanie a kam vám škola odporučí sa zaregistrovať. Pre vaše vlastné dobro by ste si mali hľadať ubytovanie akonáhle je to možné! 

Odchod do Veľkej Británie

Najlepšie je odísť aspoň mesiac pred začatím školy. Veľa študentov odchádza do UK na začiatku leta, ale to odporúčame len v prípade, ak už máte dopredu vybavenú brigádu.

Posúdenie štúdia v zahraničí pre poisťovňu?

Pre uznanie štatútu študenta je nutné vyplniť žiadosť o posúdenie postavenia štúdia na vysokej škole v cudzine, pre sociálne účely a účely zdravotného poistenia. Túto žiadosť môžete nájsť na stránkach MŠ SR (Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy) TU. Oficiálne stanovisko zdravotnej poisťovne je, že študent študujúci v zahraničí sa má pred odchodom na zahraničnú univerzitu zo slovenskej zdravotnej poisťovne odhlásiť. Pre viac informácií kontaktujte svoju zdravotnú poisťovňu alebo pre všeobecné informácie o poistení v zahraničí kliknite na video TU.

Čo si priviezť so sebou?

  • Platný pas a /alebo občiansky preukaz a fotografie na pas – odporúčame 4 ks,
  • Notebook – školy väčšinou vyžadujú po každom študentovi mať vlastný notebook,
  • Obliečky, periny, uteráky, kuchynský riad (vybavenie internátu je samozrejme individuálne pre každú školu),
  • Dostatok teplého oblečenia,
  • Určite redukciu na zástrčku EU/UK.

Náklady

Minimálne životné náklady odhadujeme na 500 – 650 EUR (náklady na ubytovanie, transport, stravu a voľný čas). Samozrejme, suma sa líši v závislosti od miesta štúdia (v Londýne je to viac) a náročnosti každého z vás. Priemerná študentská mzda sa pohybuje okolo 8 libier na hodinu. Video o študentských nákladoch na život nájdete TU.

Bakalárske a magisterské štúdium – financovanie

Výhodou magisterských odborov vo Veľkej Británii je, že magisterské štúdium trvá iba jeden rok (pre viac informácií o rozdelení univerzitného štúdia v Británii kliknite na video TU). V UK máš možnosť financovať svoje štúdium na univerzite prostredníctvom finančných prostriedkov zo študentskej pôžičky (pôžička je nekomerčná a navýši sa len o ročnú mieru inflácie).

Ak rok po ukončení štúdia nezačneš zarábať nad určitú sumu (cca 1530 EUR mesačne), túto študentskú pôžičku nebudeš musieť nikdy splatiť! Podmienkou na jej schválenie je prijatie na školu v UK a občianstvo v krajine EU. Viac info kliknite TU.

Registrácia prechodného pobytu a pracovného povolenia?

Vo väčšine prípadov školy pomáhajú svojim zahraničným študentom so získaním NIN (National Insurance Number), ktoré slúži na identifikáciu osoby v britskom sociálnom systéme. Skôr ako začnete obchádzať úrady sami, spýtajte sa na vašej škole, či neorganizuje hromadnú registráciu študentov (pre viac informácií o NIN si pozrite video TU).

Občania EÚ dostanú automaticky pracovné povolenie s povolením na pobyt. Je odporúčané, aby študenti nepracovali viac ako 15 hodín týždenne, aby sa mohli dostatočne venovať svojmu štúdiu. Nezabudnite, že štúdium je ten hlavný dôvod vášho pobytu.

Knihy a materiály k štúdiu

Na každej škole vám bude povedané, že je potrebné si knihy zakúpiť. Samozrejme, je dôležité mať študijné materiály, no mnoho z nich viete nájsť online alebo v second-hand book shopoch. Viac informácií sa dozviete vo videu TU.

Ak budete mať akýkoľvek problém, treba kontaktovať priamo vašu univerzitu, ktorá vám poskytne ďalšiu pomoc a rady s ubytovaním, hľadaním práce, vybavením povolenia na pobyt, ai.

Info manuály ohľadom ubytovania na stiahnutie nižšie :