Štipendium v Dánsku | ScandinavianStudy
Štipendium v Dansku

Financovanie

Brigáda v Dánsku

Študenti majú v Dánsku príležitosť zabezpečiť si svoje financie aj s minimálnym počtom odpracovaných hodín týždenne. V Dánsku nie je stanovená pevná minimálna mzda, ale študenti môžu očakávať zhruba hodinovú odmenu v rozpätí od 90 do 110 DKK (približne 14 € na hodinu) v závislosti od mesta a typu práce, ktorú vykonávajú.

Ak plánuješ študovať v Dánsku, odporúčame pricestovať pred začiatkom semestra, čím si výrazne zvýšiš šance na získanie práce

Typické študentské práce:

  • práca v hoteli, v reštaurácii, bare, v sklade
  • výpomoc v šatni, upratovacie práce
  • roznášanie novín, pomocné práce v kuchyni
  • baby-sitting

V Dánsku más nárok aj na štipenium, no ono nie je hlavným dôvodom, prečo by ste mali nad štúdiom v Dánsku uvažovať.

Dánčina ako benefit

Hoci všetci rozumieme anglicky, ovládnutie dánskeho jazyka ti ihneď po ukončení štúdia otvorí mnoho dverí na pracovnom trhu.Rozhodne ti odporúčame zvážiť prihlásenie na bezplatné kurzy dánskeho jazyka v jazykovej škole. Kurzy sú ti k dispozícii počas troch rokov a je ukončený štátnou jazykovou skúškou. Príklad jazykovej školy nájdeš napr. tu.

Študijné materiály

Niektoré univerzity, či ich konkrétne programy si vyžadujú uhradiť platbu vopred za knihy a študijné materiály na obdobie prvého roka. Tie sa pohybujú v závislosti od univerzity (cca 180 – 270 €). Z vlastnej skúsenosti vieme, že materiály je možné zohnať od študentov vyšších ročníkov, zapožičať v knižnici, či naskenovať.

Životné náklady v Dánsku

Odhadované životné náklady sú v závislosti od mesta individuálne. Náklady sa dajú reálne podľa spotreby a štandardu zmestiť do cca 450 650 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta v akom bývaš. Študenti na severe Dánska môžu zaplatiť za ubytovanie napríklad 250€, ale za rovnaké ubytovanie priamo v Kodani zaplatíš aj 450€.

Štúdium v Dánsku sme zažili ako študenti a štúdium v Dánsku sprostredkujeme už 15 rokov. Rozumieme tomu čo robíme a a radi pomôžeme aj Tebe. Daj nám o sebe vedieť! 

#ŠtudiumVDánsku