Štipendium v Dánsku | ScandinavianStudy
Štipendium v Dansku

Financovanie

Brigáda v Dánsku

Študent je schopný sa v Dánsku uživiť sám, aj keď si nájde brigádu len na niekoľko hodín týždenne. Minimálna mzda v Dánsku nie je daná, ale študenti si môžu zarobiť za hodinu práce cca. 90 – 110 DKK (cca. 14 € na hodinu) v závislosti od mesta a práce ktorú vykonávaš. Budúcim študentom odporúčame pricestovať do Dánska pred začiatkom semestra a tým zvýšiť svoje šance na nájdenie si práce! 

Typické študentské práce:

  • práca v hoteli, v reštaurácii, bare, v sklade
  • výpomoc v šatni, upratovacie práce
  • roznášanie novín, pomocné práce v kuchyni
  • baby-sitting

Dánčina ako benefit

Študenti majú možnosť pracovať a dánsky jazyk bude pre teba výhodou. Preto sa určite prihlás do jazykovej školy na bezplatné kurzy dánčiny. Študent môže kurzy navštevovať po dobu 3 rokov. Jazykový kurz je ukončený štátnou jazykovou skúškou. Všetci vieme po anglicky, no dánčina ti otvorí mnohé dvere na pracovnom trhu už hneď po ukončení štúdia. Príklad jazykovej školy nájdeš napr. tu.

Študijné materiály

Niektoré univerzity, či ich konkrétne programy si vyžadujú uhradiť platbu vopred za knihy a študijné materiály na obdobie prvého roka. Tie sa pohybujú v závislosti od univerzity (cca 180 – 270 €). Z vlastnej skúsenosti vieme, že materiály je možné zohnať od študentov vyšších ročníkov, zapožičať v knižnici, či naskenovať. Štipendium v Dánsku je možné na vybraných školách získať napr. za dobrý prospech, no štipendium v Dánsku nie je niečo, prečo by si mal nad štúdiom v tejto skvelej krajine uvažovať v prvom rade.

Životné náklady v Dánsku

Odhadované životné náklady sú v závislosti od mesta, samozrejme, individuálne. Náklady sa dajú reálne podľa tvojej spotreby a štandardu zmestiť do cca 450 650 € mesačne. Napríklad cena ubytovania sa bude líšiť podľa mesta v akom bývaš. Študenti na severe Dánska môžu zaplatiť za ubytovanie napríklad 250€, ale za rovnaké ubytovanie priamo v Kodani zaplatíš aj 450€.

Štúdium v Dánsku sme zažili na vlastnej koži! Rozumieme tomu čo robíme a ak si nechceš iba podať prihlášku, ale byť aj prijatý, daj nám o sebe vedieť! #ŠtudiumVDánsku

error: Content is protected !!