FAQ Príjmacie konanie - scandinavianstudy.sk

FAQ Príjmacie konanie

V systéme Optagelse.dk podľa otvorenej obálky vedľa odboru a školy zistíte, či si už univerzita stiahla vašu prihlášku. V prípade ak do systému dohráte ďalšie dokumenty, obálka sa opäť uzavrie. Po odoslaní vašich žiadostí ich školy začnú spracovávať. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste už v momente odoslania prihlášky zahrnuli do systému všetky relevantné dokumenty. V mesiacoch apríl a máj budete postupne kontaktovaní školami ohľadom pohovoru (niektoré školy pohovor nerobia).

Kalendár prijatí a rozhodnutia:

Celý proces spracovania prihlášok závisí individuálne od školy a môže trvať dlhšie, aj preto vás prosíme o trpezlivosť. Podmienečné prijatie (nie každá škola ho posiela) by školy mali dávať vedieť koncom júna, oficiálne prijatie 26.7. – to je dátum kedy všetci študenti v Dánsku (domáci ja zahraničný dostanú oficiálne vyjadrenie).

Komunikácia so školami

Školy ako napríklad VIA, posielajú potvrdzovacie emaily a následný postup ako sa nalogovať do ich interného systému. Do tohto systému budete mať pristúp len vy a môžete si v ňom odsledovať progres vašej prihlášky až po samotné rozhodnutie. Nie všetky školy v Dánsku používajú na komunikáciu interný systém a budú s vami komunikovať ​naopak cez klasický email. Keďže školy posielajú hromadne emaily, z času na čas si pozriete aj svoj SPAM BOX.​ 

V prípade, ak sa chcete informovať ohľadom progresu vašej prihlášky, alebo prijatia priamo na škole použite email nižšie:

Pohovory

V nasledujúcich videách nájdeš jednoduché pomôcky, ako sa pripraviť na pohovor so školou, nie každá škola pohovor robí, v prípade ak tvoja inštitúcia pohovor robí a termín tvojho pohovoru ťa vyzve cez ich systém, či email.

 

Ubytovanie a kedy si ho hľadať?

Ubytovanie si treba hľadať čím skôr a to ešte pred samotným prijatím (Máj Jún –  minimálne v meste kde je vaša škola, ktorú máte na prvej priorite a kam chcete ísť najviac). Informácie ohľadom ubytovania dostanete vždy aj od danej školy, na ktorú ste boli prijatí, ale žiaľ väčšinou až po prijatí. Niektoré školy majú možnosť zabezpečiť ubytovanie všetkým študentom, ak také možnosti nemá a študenti si teda musia hľadať ubytovanie z väčšej časti sami.

Pre každé mesto existujú internetové ubytovacie  portály – komunálne byty, kde je možné ubytovanie hľadať a kam Vám škola odporučí sa zaregistrovať. Pre vaše vlastné dobro by ste si mali hľadať ubytovanie ako náhle je to možné! Najväčšie stránky s ubytovaním v DK nájdeš TU poprípade odporúčame aj túto skupinu na Fb.

Odchod do Dánska

Najlepšie je odísť do DK cca. mesiac alebo aspoň 14 dní pred začatím školy. Veľa študentov odchádza do Dánska na začiatku leta. To skôr odporúčame, ak už máte vybavenú v Dánsku brigádu.

Čo si priviezť so sebou?

  • Platný pas a /alebo občiansky preukaz a fotografie na pas – odporúčame 4 ks
  • Notebook – školy väčšinou vyžadujú po každom študentovi mať vlastný notebook
  • Obliečky, periny, uteráky, kuchynsky riad (podľa toho, čo vám sprostredkujú vo vašom ubytovaní)
  • Pôjdete do jesene a na zimu – dostatok teplého oblečenia!
  • Bicykel je možné v Dánsku lacno kúpiť (neodporúčame brať so sebou drahý bicykel).

Knihy a materiály ku štúdiu

V každej škole vám bude povedané že knihy je potrebné zakúpiť čo je síce pravda no ak chcete ušetriť viete ich nájsť online. Ak budete mať akýkoľvek problém treba kontaktovať školu ktorá vám poskytne ďalšiu pomoc a rady či s ubytovaním, hľadaním si práce alebo vybavením CPR. 

Posúdenie štúdia v zahraničí pre poisťovňu?

Pre uznanie štatútu študenta je nutné vyplniť žiadosť o posúdenie postavenia štúdia na vysokej škole v cudzine pre sociálne účely a účely zdravotného poistenia. Túto žiadosť môžete nájsť na stránkach MŠ SR (Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy) TU.

Stanovisko zdravotnej poisťovne je, že študent študujúci v zahraničí sa má pred odchodom na zahraničnú univerzitu zo slovenskej zdravotnej poisťovne odhlásiť. naše informácie sú relevantné no napriek tomu iba poradné, pre oficiálne info vždy kontaktujte svoju zdravotnú (sociálnu) poisťovňu a video info nájdete TU.

Registrácia prechodného pobytu a pracovného povolenia?

Vo väčšine prípadov dánskej školy pomáhajú svojim medzinárodným študentom s registráciou v Dánsku. Preto skôr ako začnete obchádzať úrady sami, spýtajte sa v škole, či škola nebude organizovať hromadnú registráciu študentov. Občania EÚ dostanú automaticky pracovné povolenie s povolením na pobyt. Je odporúčané, aby študenti nepracovali viac ako 15 hodín týždenne, aby sa mohli dostatočne venovať svojmu štúdiu. Nezabudnite, že štúdium je ten hlavný dôvod Vášho pobytu v Dánsku!

Dane a práca

Ten kto v Dánsku pracuje dlhšie než pol roka, je zaťažený plnou daňovou povinnosťou, teda všeobecnou daňou z príjmu (Indkomstskat til staten) a zvyčajne dvoma komunálnymi daňami z príjmu – jedna mestská a druhá „grófska“ – ozaj sa tak volá:) . Pre stanovenie výšky dane z vašej mzdy je nutné zriadiť si daňovú kartu.  Komplexné info o daniach v Dánsku nájdete aj TU.

Ohľadom práce odporúčame sa vždy spýtať aj v škole či nemajú nejaký Job pre študentov a podrobné informácie nájdeš aj na stránke TU.  Stránky, kde si taktiež môžeš nájsť prácu:

Náklady

Minimálne životné náklady odhadujeme na 500 – 650 EUR (náklady na ubytovanie, transport, stravu a voľný čas). Samozrejme, tiež záleží na meste (v Kodani to je viac) a na náročnosti každého z vás. Priemerná študentská mzda sa pohybuje okolo 12 EUR na hodinu.

Platobné karty či hotovosť?

Platobnou kartou v Dánsku môžete zaplatiť prakticky čokoľvek a elektronické prevody skoro úplne vytlačili hotovosť.  Jej používanie je tak rozšírené, že s ňou môžete zaplatiť napr. aj za šatňu v divadle (u nás je to skôr sci-fi). Nie všetky medzinárodné platobné karty nie sú vždy akceptované a konzultujte to vždy s vašou bankou. Aj preto si treba po príchode založiť účet v banke napr. „Dankort card“ v Danske Bank.

Ak budete potrebovať vložiť peniaze na zahraničný účet veľmi ľahko to pôjde na tejto stránke TU.

Kde nájdem info o štipendiu?

SU (Statens Uddannelsesstøtte – štátnu pomoc popri štúdiu) môžu novo dostať aj zahraniční študenti v prípade, že pracujú minimálne 10 až 12 hodín týždenne. SU vás teda môže veľmi motivovať k tomu, aby ste si v Dánsku našli brigádu pri štúdiu. Viac ohľadom SU sa môžete dočítať aj na tomto odkaze TU.

Verejná doprava v Dánsku

Najvýhodnejšie a najlacnejšie lístky na vlak sa volajú Orange ticket alebo si treba vybaviť Wild card, ktorá je výhodná hlavne pre študentov. Ak si budeš chcieť zakúpiť lístok na vlak tak cez internet alebo na každej vlakovej stanici nájdeš stroj v ktorom si ho vieš zakúpiť. Čo sa týka autobusov najlacnejšie bude si vybaviť kartu na autobusy, ktorá cca stoji 35 eur. K vybavenie tejto karty budeš potrebovať potvrdenie zo školy, CPR a foto. 

Info manuál ohľadom ubytovania na stiahnutie:

Info na YouTube

Maximum informácií priamo od našich študentov nájdete aj na našom YouTube Scandinavianstudy TU.